ՀՊՏՀ-ԱրՊՀ. եռօրյա այցի շրջանակներում
Արցախի պետական համալսարան եռօրյա այցի շրջանակներում մինչև հոկտեմբերի 25-ը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում է գտնվելու ՀՊՏՀ պատվիրակությունը: Արցախի պետական համալսարան ՀՊՏՀ պատվիրակության այցը երկու համալսարանների միջև համագործակցության արդյունքում է:
Այցելության շրջանակներում նախատեսված է նաև ԱրՊՀ-ում տնտեսագիտական մասնագիտության 25-ամյանին նվիրված միջոցառումների շարք: ՀՊՏՀ պատվիրակության մի քանի անդամներ՝ պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, երեկ արդեն ԱրՊՀ-ում հանդես են եկել ակնարկային դասախոսություններով: Այսօր ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի գլխավորությամբ Արցախ մեկնեց պատվիրակության նոր խումբ:
Վաղը՝ հոկտեմբերի 24-ին, նախատեսվում է միջոցառումների ընդարձակ ծրագիր՝ հանդիսություն, ելույթներ, զեկուցումներ ու գիտական ընթերցումներ, սեմինար, պարգևատրման արարողություն, ֆիլմի ցուցադրում և այց զորամաս:
Նշենք, որ ՀՊՏՀ և Արցախի պետական համալսարանի միջև 2014թ. ապրիլի 15-ին ստորագրվել է համագործակցության համաձայնագիր: Այս տարվա ամռանը ՀՊՏՀ ղեկավարության հրավերով ՀՊՏՀ Դիլիջանում գտնվող մարզաառողջարանում հանգստացել են ԱրՊՀ ուսանողներ, հոկտեմբերի 3-ին ՀՊՏՀ-ում հյուրընկալվեցին ԼՂՀ վարչապետ, ԱրՊՀ խորհրդի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը և ԱրՊՀ ռեկտոր Մանուշ Մինասյանը: Փոխադարձ այցի օրակարգը ևս հագեցած է: Բացի վերը նշվածից, ՀՊՏՀ-ն ԱրՊՀ-ին կնվիրի գրականություն և համակարգչային տեխնիկա: Փոխգործակցության օրակարգում են նաև համատեղ այլ նախագծեր, որոնց մասին կհայտնենք հաջորդիվ:

В рамках трехдневного визита в Арцахский государственный университет до 25-го октября в Нагорно-Карабахской Республике будет находится делегация АГЭУ. Визит делегации АГЭУ в Арцахский государственный университет результат сотрудничества между двумя университетами.
В рамках визита запланированы мероприятия, посвященные 25-летию экономической специальности в АрГУ. Вчера некоторые члены делегации АГЭУ, представители профессорско-преподавательского коллектива уже в АрГУ выступили с обзорными лекциями. Сегодня во главе с ректором, доктором экономических наук, профессором Корюном Атояном в Арцах поехала новая группа делегации.
Завтра 24-го октября планируется расширенная программа мероприятий: торжесто, выступления, доклады и научные чтения, семинар, церемония присуждения премий, показ фильма и посещение в военную часть,
Отметим. что 15-го апреля 2014 года между АГЭУ и Арцахским государственным университетом подписано соглашение о сотрудничестве. Летом этого года по приглашению руководства АГЭУ в пансионате, находящемся в Дилижане, отдыхали студенты АрГУ, 3-го октября АГЭУ посетили премьер-министр НКР, председатель совета АрГУ Араик Арутюнян и ректор АрГУ Мануш Минасян. Повестка дня ответного визита также насыщена. Кроме вышеуказанного, АГЭУ подарит АрГУ литературу и компьютерную технику. На повестке дня взаимосотрудничества другие совместные проекты, о которых сообщим далее.