«Էխո» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչները հանդիպեցին ՀՊՏՀ դասախոսների հետ
«Հաշմանդամություն ունեցող անձանց բուհական ոլորտի բարելավումը որպես մասնագիտության խթանման միջոց (Motivation)» ծրագրի շրջանակներում այսօր Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում հյուրընկալվել էին «Էխո» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչները՝ դասախոսների հետ քննարկելու հաշմանդամություն ունեցող ուսանողների բուհական կրթության հարցերը: Հանդիպումը կազմակերպել էր ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժինը:
Հաշմանդամ երեխաներին և երիտասարդներին աջակցող «Էխո» ՀԿ նախագահ Սերյոժա Օհանջանյանը, ողջունելով հյուրերին, ներկայացրեց ծրագիրը՝ նշելով, որ սոցհարցումների արդյունքում ընտրվել են 5 բուհական հաստատություններ, որտեղ անցկացվում են հանդիպումներ ուսանողների և դասախոսների հետ. դրանցից մեկն էլ ՀՊՏՀ-ն է: ՀԿ նախագահի խոսքով՝ հանդիպման նպատակն է վերհանել և ամրագրել այն խնդիրները, որոնց հաշմանդամություն ունեցող ուսանողները կարող են առնչվել բուհում: «Էխո» ՀԿ սոցիոլոգ Արմենուհի Կազարյանը հանդես եկավ հարցադրումներով, ի պատասխան՝ ՀՊՏՀ դասախոսները պարզաբանեցին թեմային առնչվող մի շարք հարցեր: Երկուստեք քննարկվեցին հաշմանդամ ուսանողների հոգեբանական խնդիրները, անդրադարձ եղավ դասախոս-ուսանող հարաբերություններին, դասախոսի՝ հաշմանդամ ուսանողի նկատմամբ պատշաճ վերաբերմունքին, կրթությունը նրանց հասանելի դարձնելու հետ կապված մի շարք հարցերի:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Սերյոժա Օհանջանյանն ասաց, որ բուհերի հետ հանդիպումներից հետո, ուսանողների և դասախոսների հետ քննարկումներից ստացված տվյալների հիման վրա կկազմվի զեկույց, որը նախատեսվում է հրապարակել դեկտեմբերի 2-ին: Զեկույցի հիման վրա առաջարկներ կներկայացվեն՝ միտված հաշմանդամություն ունեցող անձանց բուհական կրթության մատչելի դարձնելուն ու ոլորտի բարելավմանը:

Представители общественной организации «Эхо» встретились с преподавателями АГЭУ
Сегодня в рамках программы «Улучшение вузовской сферы людей, имеющих инвалидность, как средство стимулирования специальности(Motivation)» Армянский государственный экономический университет посетили представители общественной организации «Эхо» обсудить с преподавателями вопросы вузовского образования студентов. Встречу организовал отдел внешних связей АГЭУ.
Председатель ОО «Эхо» Сережа Оганджанян, поддерживающий детей и молодых инвалидов, приветствуя гостей, представил программу, отмечая, что в результате соцопросов отобраны 5 вузовских учреждений, где проводятся встречи со студентами и преподавателями, один из которых АГЭУ. По словам председателя ОО, цель встречи поднять и зафиксировать задачи, с которыми в вузе могут столкнуться студенты, имеющие инвалидность,. Социолог ОО «Эхо» Арменуи Казарян выступила с вопросами, в ответ преподаватели АГЭУ разъяснили много вопросов, касающихся темы. Двусторонне обсудились вопросы, связанные с психологическими проблемами студентов инвалидов, обратились к отношениям преподаватель-студент, достойному отношению преподавателя к студенту инвалиду, сделать образование для них доступным.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ Сережа Оганджанян сказал, что на основе полученных данных после встреч с вузами, студентами и преподавателями будет составлен доклад, который планируется опубликовать 2-го декабря. На основе доклада будут представлены предложения, направленные на то, чтоб сделать вузовское образование доступным и улучшить эту сферу для людей инвалидов.
Таким образом, цель программы поддержать осуществление образовательного права лиц, имеющих инвалидность.