ՀՊՏՀ-ում կայացել է «START» միջբուհական աշխատաժողովը
Հոկտեմբերի 18-19-ը Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում անցկացվել է  «START-ավելի բանիմաց ուսանողներ. սկսիր այսօր» խորագրով  միջբուհական ուսանողական աշխատաժողովը: Աշխատաժողովին մասնակցել են 60 ուսանողներ՝ հայաստանյան տարբեր բուհերից:
Ինչպես տեղեկանում ենք ՀՊՏՀ Ուսանողական խորհրդից՝ աշխատաժողովի բացումը կատարել են  բուհի ուսանողների և շրջանավարտների հետ աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Սևակ Խաչատրյանը և ուսանողական խորհրդի նախագահ Սերգեյ Խառատյանը: Երկօրյա աշխատաժողովի ընթացքում զեկուցումներով հանդես են եկել  ինչպես  ՀՊՏՀ դասախոսներ, այնպես էլ  հայաստանյան հայտնի կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ՝ ուսանողներին պատկերավոր օրինակների միջոցով ներկայացնելով հետաքրքիր փաստեր և դեպքեր իրենց բնագավառներից, իրենց փորձից:  Աշխատանքային լսարաններ է այցելել և աշխատաժողովին  հետևել է գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում պրոռեկտորը նշեց, որ երկօրյա աշխատաժողովը  հնարավորություն տվեց ուսանողներին բացահայտելու իրենց կարողությունները, առաջադրելու գաղափարներ, որոնք գործնական նշանակություն ունեն ինչպես կրթական գործընթացի կազմակերպման, այնպես էլ ուսանողների աշխատանքային առաջընթացի համար: «Ուրախալի է, որ ուսանողները մեծ ոգևորությամբ էին ներգրավվել աշխատանքային խմբերում, հետաքրքիր հարցադրումներ էին անում ու ելույթներ ունենում: Կարծում եմ, որ նման աշխատաժողովները պետք է մշտական լինեն ու հետզհետե դրանցում ավելի ու ավելի շատ ուսանողներ ներգրավեն, քանի որ, նման նախաձեռնությունները, ըստ էության, նպաստում են ուսանողների հաղորդակցման և ստեղծարար հմտությունների զարգացմանը»,- ասաց Գագիկ Վարդանյանը:
Ուսանողների և շրջանավարտների հետ աշխատանքների գծով պրոռեկտոր  Սևակ Խաչատրյանը մեր բաժնին ասաց, որ աշխատաժողովին ուսանողների հետաքրքրվածությունը մեծ էր, մասնակիցները տպավորված են եղել թե՛ հրավիրված մասնագետների ելույթներից, թե՛ առանձին խմբային աշխատանքներից: «Այս ուսանողական աշխատաժողովը հնարավորություն տվեց նախապես ընտրված թեմաների շրջանակներում սովորել այն ամենը, ինչը իրենք չեն սովորում լսարաններում: Նաև հնարավորություն տրվեց ամրապնդել թիմային աշխատանք հասկացողությունը, ինչը հետագա ուսումնական գործընթացում անհրաժեշտ է լինելու ցանկացած ուսանողի: Ես ողջունում եմ ուսանողական խորհրդի նմանատիպ ծրագրերը և հույս հայտնում, որ հետագայում նույնպես ականատեսն ենք լինելու այսօրինակ գիտական, կրթական ծրագրերի: Կարծում եմ աշխատաժողովը ծառայեց իր նպատակին և ընտրված կարգախոսին, այն էր՝ ավելի բանիմաց ուսանող»,- ասաց նա:
Աշխատաժողովն ամփոփվել է հոկտեմբերի 19-ին՝ մասնակիցներին հավաստագրերի հանձնման արարողությամբ:
Նշենք, որ աշխատաժողովը ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի 20-ամյակին նվիրված միջոցառումներից է, նախաձեռնել էր բուհի  ուսանողական խորհրդի  ուսումնագիտական հանձնաժողովը՝ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հետ համատեղ:

В АГЭУ состоялся межвузовский семинар «START»
18-19  октября  в  Армянском  государственном  экономическом  университете   был  проведен  межвузовский  студенческий  семинар  на  тему   «START-хорошо  осведомленные  студенты: начни  сегодня». На  рабочем  семинаре  участвовали  60  студентов  из  разных  армянских  вузов.
Как  узнаем  из  Студенческого  совета  АГЭУ, открыли  семинар  проректор  вуза  по  работам  со  студентами  и  выпускниками  Севак  Хачатрян  и  председатель  студенческого  совета Ссергей  Харатян.   Во  время  двухдневного  семинара   с  докладами  выступили  как  преподаватели  АГЭУ, так  и  представители  армянских  известных  организаций, представляя   студентам    на  наглядных  примерах   интересные  факты  и  эпизоды  из их  областей,  их  опыта.  Рабочие  аудитории  посетил  и  следил  за  семинаром  проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  Гагик  Варданян.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  проректор  отметил, что  двухдневный  семинар  предоставил  возможность  студентам  выявить  их  возможности,   выдвинуть  идеи, которые  имеют  практическое  значение  как  в  организации  образовательного  процесса, так  и   для  рабочего  прогресса  студентов.  «Отрадно, что  студенты  с  большим  воодушевлением  были  вовлечены   в  рабочие  группы, выступали  с  интересными  вопросами. Надеюсь, что  подобные  семинары  должны  быть  регулярны  и   постепенно  привлекать  все  больше  студентов,  так  как, подобные  инициативы,  по  сути,    способствуют   коммуникации  студентов  и  развитию  творческих  навыков»,- сказал  Гагик  Варданян.
Проректор  по  работам  со  студентами  и  выпускниками  Севак  Хачатрян    сказал  нашему  отделу, что  интерес  студентов  нам м семинаре  был  велик, участники  были  впечатлены  и  выступлениями  приглашенных  специалистов,  и  отдельными  групповыми  работами.
«Этот  студенческий  семинар  предоставил  возможность  в  рамках  заранее  отобранных  тем  учиться  всему  тому,  чему  они  не  учатся  в  аудиториях. Была  предоставлена  также  возможность  и  упрочить  понятие  командной  работы,  что  необходимо  будет  любому  студенту  в  дальнейшем  учебном  процессе. Я  приветствую  подобные  программы  студенческого  совета  и  выражаю  надежду,  что  в  дальнейшем  мы  станем  свидетелями  подобных   научных, образовательных  программ. Надеюсь,  семинар  послужил  своей  цели  и  выбранному лозунгу, хорошо  осведомленный  студент»,- сказал  он.
Семинар  был  обобщен  19-го  октября  церемонией  вручения  сертификатов  участникам,
Отметим, что  семинар  один  из  мероприятий, посвященных  20-летию  студенческого  совета  АГЭУ, организовала   научно-учебная  комиссия  студенческого  совета  совместно  с  Армянским  молодежным  фондом.