Ռազմահայրենասիրական թեմաներով բաց դասեր՝ ուսանողների բանախոսությամբ. «Նժդեհ» ակումբի նոր նախաձեռնությունը
Դիտումների քանակ՝ 920
ՀՊՏՀ զոհված 13 ազատամարտիկների կյանքին, գործունեությանը ուսանողներն այսուհետ  քաջ ծանոթ կլինեն. «Նժդեհ» ռազմահայրենասիրական ակումբը հանդես է գալիս նոր նախաձեռնությամբ, որի մեկնարկը տրվեց այսօր: Բաց դասի ձևաչափով բուհում կանցկացվեն ՀՊՏՀ զոհված ազատամարտիկների կյանքին ու գործունեությանը նվիրված ցերեկույթներ: ՀՊՏՀ զոհված ազատամարտիկների անվան նորաբաց լսարանում այսօր անցկացված դասը նվիրված էր Դերենիկ Գարիկի Աբրահամյանին (Ատոմ, ծնվել է Գառնի գյուղում):
Ուսանողներին ողջունեցին  «Նժդեհ» ակումբի նախագահ Զավեն Խուկեյանը, ապա՝ փոխնախագահ Գրիգոր Ոսկերչյանը, այնուհետև  մարքեթինգի 2-րդ կուրսի ուսանողուհի Սոնա Ղազարյանի բանախոսությամբ ներկայացվեց զոհված ազատամարտիկի կյանքը, ուշագրավ փաստեր: Դերենիկ Աբրահամյանը (1968-1990թթ.) Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի 3-րդ կուրսի ուսանող էր, երբ մեկնեց ու մասնակցեց Արցախյան շարժմանը: Ատոմը  1989 թվականին մի խումբ համախոհների հետ կազմավորել է «Նժդեհ» կամավորականների ջոկատը:
Դասի ընթացքում ցուցադրվեց նաև Ատոմին նվիրված տեսանյութ, ընթերցվեց նրա բանաստեղծություններից:
Նշենք, որ Նժդեհ ակումբի կողմից կազմակերպվող առաջին բաց դասը նվիրված էր Դերենիկ Աբրահամյանին, քանի որ նա ՀՊՏՀ 1-ին զոհված ազատամարտիկն է:
Հիշեցնենք, որ Դերենիկ Աբրահամյանի պատվին Գառնի գյուղի դպրոցը անվանվել է «Ատոմի անվան թիվ 2 ավագ դպրոց»:

Впредь о жизни, деятельности 13 погибших воинов АГЭУ студенты будут хорошо осведомлены. Военно-патриотический клуб «Нжде» выступает с новой инициативой, начало которой было дано сегодня. В формате открытого урока в вузе пройдут мероприятия, посвященные жизни и деятельности погибших воинов АГЭУ. Сегодняшний урок, проведенный в новой аудитории имени погибших воинов АГЭУ, был посвящен Деренику Гариковичу Абраамяну (Атом, родился в деревне Гарни).
Студентов приветствовали председатель клуба «Нжде» Завен Хукеян, затем заместитель председателя Григор Воскерчян, после студентка 2-го курса маркетинга Сона Казарян выступила с докладом и представила жизнь погибшего воина, интересные факты. Дереник Абраамян (1968-1990гг.) был студентом 3-го курса Ереванского института народного хозяйства, когда отправился и участвовал в Арцахском движении. Атом в 1989 году с группой единомышленников сформировал отряд добровольцев «Нжде». Во время урока был продемонстрирован видеоматериал об Атоме, прочитали из его стихотворений.
Отметим, что первый открытый урок, организованный клубом «Нжде», был посвящен Деренику Абраамяну, так как он первый погибший воин АГЭУ.
Напомним, что в честь Дереника Абраамяна названа школа в деревне Гарни «старшая школа N 2 имени Атома».