Հայ մամուլի օրը՝ ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնում
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնում (որը պատրաստում է նաև բուհի պաշտոնական ամսագիրը՝ «Տնտեսագետ»-ը) այսօր տոնական տրամադրություն էր. «տանտերերը և հյուրերը» նշում էին Հայ մամուլի օրը: Մեր համալսարանում նույնպես աշխատում են մարդիկ («Տնտեսագետ» ամսագիր, «Բանբեր ՀՊՏՀ» գիտական հանդես, գիտահրատարակչական ու արտադրական բաժիններ), ովքեր մասնակից են հայագիր մամուլի ստեղծման` կազմակերպականից մինչև լրագրողական, խմբագրական ու տպագրական գործունեություն: Օրվա առիթով այսօր բաժին այցելեցին գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը, վարչատնտեսական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Ռուդիկ Կարապետյանը, ուսանողների և շրջանավարտների հետ աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Սևակ Խաչատրյանը, մարքեթինգի ամբիոնի վարիչ Արարատ Զաքարյանը,  «Բանբեր ՀՊՏՀ» գիտական հանդեսի գլխավոր խմբագրի տեղակալ, գիտության բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը, հանդեսի պատասխանատու քարտուղար Գոհար Հովհաննիսյանը, գրադարանի տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանը, տպարանի աշխատակիցները, ամսագրի թղթակից-հեղինակները,  մեկ խոսքով՝ մարդիկ, որոնք իրենց նպաստն են բերում բուհական մամուլի ստեղծմանը, աջակցում են, գնահատում ու ոգևորում:
Բուհական մամուլի ներկայացուցիչներին շնորհավորանքի խոսք ասացին պրոռեկտորները, ընդգծեցին հայ մամուլի դերը, գնահատանքի խոսքեր հնչեցրին ստորաբաժանման կատարած աշխատանքի կապակցությամբ, մաղթեցին աշխատանքային հաջողություններ ու նորանոր ձեռքբերումներ:
Հիշեցնենք՝ ՀՀ Կառավարության 2004 թ. ապրիլի 22-ի որոշմամբ հոկտեմբերի 16-ը նշվում է որպես «Մամուլի աշխատակցի օր», հետագայում՝ «Հայ մամուլի օր»: Հոկտեմբերի 1794 թ 16-ին Հնդկաստանի Մադրաս քաղաքում Հարություն Շմավոնյանի ջանքերով լույս է տեսել առաջին հայատառ պարբերականը՝ «Ազդարարը»:

Сегодня  в  отделе  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  (который  готовит  и  официальный  журнал    вуза «Тнтесагет») праздничное  настроение:   «хозяева  дома  и  гости» отмечали  День  Армянской  печати.  В   нашем  университете  работают  также  люди ( журнал «Тнтесагет», научный  журнал «Банбер АГЭУ», научно-издательский  и  производственный  отделы), которые  участвуют  в  создании  армяноязычной   печати: от  организационной  до  медиа, редакционной  и   печатной  деятельности. Сегодня  по  поводу  праздника  отдел  посетили  проректор  по  научным  работам  и  внешним  связям    Гагик  Варданян, проректор  по  учебно-организационным  работам  Мирдат  Арутюнян, проректор  по  административно-хозяйственным  работам  Михаил Карапетян, проректор  по  работам  студентов  и  выпускников  Севак  Хачатрян, заведующий  кафедрой  маркетинга  Арарат  Закарян, заместитель  главного  редактора  научного  журнала   «Банбер  АГЭУ», начальник  научного  отдела  Хорен  Мхитарян, ответственный  секретарь  журнала  Гоар  Ованнисян, заведующая  библиотекой  Армине  Ованнисян, сотрудники  полиграфического  отдела, корреспондент-авторы  журнала,  одним словом,  люди, которые  вносят  свой  вклад   в  создании  вузовской печати,  содействуют, оценивают  и  вдохновляют.
С  поздравительным  словом  к  представителям  вузовской  печати  обратились  проректора, подчеркнули  роль  армянской  печати, прозвучали  слова  признательности  к    отделам  за  проделанную  работу,  пожелали  успехов  в  работе  и  новых  достижений.
Напомним, по  решению  Правительства  РА  от  22-го  апреля  2004 года,  16-ое  октября  отмечается  как  «День  работника  печати», который  в  дальнейшем  переименовался  и  стал «День  армянской  печати». 16-го  октября  1794 года  в  индийском  городе  Мадрас   усилиями  Арутюна  Шмавоняна   был  напечатан  первый  армяноязычный    журнал  «Аздарар».