Կայացել է «ՀՊՏՀ գավաթ -2014» միջբուհական մրցույթ –փառատոնը
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի  ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությամբ կազմակերպվող ամենամյա «ՀՊՏՀ գավաթ» միջբուհական ինտելեկտուալ մրցույթ փառատոնն այս տարի նվիրված էր ՀՊՏՀ  ուսանողական խորհրդի 20-ամյակին: Մրցույթը կայացել է երեկ՝ հոկտեմբերի 15-ին, Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի երիտասարդական կենտրոնում: «ՀՊՏՀ գավաթ-2014»-ին մասնակցել են  հայաստանյան պետական և ոչ պետական բուհերի 14 թիմեր, որոնք մրցել են «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» ինտելեկտուալ  խաղի շրջանակներում:
Ինչպես ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին տեղեկացրեց «Index PRO» գիտակների թիմի ավագ Հարություն Արզումանյանը՝ Տնտեսագիտական համալսարանը մրցույթին ներկայացել է 2 ՝ «Index PRO» և «НАР-ХОЗ»  թիմերով: Խաղը վարել է  Գիտակների ազգային ասոցիացիայի նախագահ Տիգրան Քոչարյանը, ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՊՏՀ ներկայացուցիչները: «Index PRO»-ի ավագի հավաստմամբ՝ լարված մրցապայքար է ընթացել, մրցանակային տեղերը զբաղեցրել են ուժեղագույնները: Առաջին տեղը նվաճել է Երևանի պետական բժշկական համալսարանի թիմը՝ 24 միավորով, երկրորդը՝ Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի թիմը՝22 միավորով, երրորդ հորիզոնականը զբաղեցրել է մեր բուհի «Index PRO» թիմը՝ 19 միավորով:
Հարություն Արզումանյանը նշեց, որ ՀՊՏՀ թիմերը  լավ են  հանդես եկել, սակայն քանի որ շատ էին նորեկները, ավելին՝ «НАР-ХОЗ»  թիմն առաջին անգամ էր մասնակցում մրցույթին, պակասում էին փորձն ու հմտությունը:
«Մեր թիմերի մասնակիցները պետք է անընդհատ աշխատեն իրենց վրա, կարդան, է'լ ավելի զարգանան, որպեսզի առաջիկա ինտելեկտուալ մրցումներում լավագույնս հանդես գանք»,-նշեց թիմի ավագը:

Количество просмотров: 821
Ежегодный  межвузовский  интеллектуальный  конкурс-фестиваль   «Кубок  АГЭУ», организуемый  по  инициативе  студенческого  совета  Армянского  государственного  экономического  университета,  в  этом  году  был  посвящен     20-летию  студенческого  совета   университета.  Конкурс  состоялся  вчера  15-го  октября  в  молодежном  центре  Армянского  молодежного  фонда. На  «кубке  АГЭУ-2014»  участвовали  14  команд  армянских  государственных  и  не  государственных  вузов, которые  соревновались  в  рамках  интеллектуальной  игры  «Что? Где?Когда?».
Как  сообщил  отделу  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  капитан  команды  знатоков  «Index PRO» Арутюн  Арзуманян, на  конкурсе  Экономический  университет  представился  с  2  командами: «Index PRO» и «НАР-ХОЗ».  Игру  провел  председатель  Национальной  ассоциации  знатоков  Тигран  Кочарян,  с  приветственным  словом  выступили  представители  АГЭУ.  По  словам  капитана  «Index PRO»,   была напряженная   борьба, призовые  места  заняли  наисильнейшие, Первое  место  завоевала   команда  Ереванского  государственного  медицинского  университета  с  24 баллами, второе  --  команда  Армяно-русского  университета (Славянского) с  22 баллами, третье  горизонтальное  заняла  команда  нашего  вуза  Index PRO»  с  19-ью  баллами.
Арутюн  Арзуманян  отметил, что  команды  АГЭУ  хорошо  выступили,  однако, так  как  новичков  было  много,  более того, команда   «НАР-ХОЗ»  впервые  участвовала  в  конкурсе,  не  хватало  опыта  и  навыков.
«Участники  наших  команд  должны  постоянно  работать  над  собой, читать, больше  развиваться,  чтобы  в  ближайших    интеллектуальных  соревнованиях  выступить  в  наилучшем  виде»,-отметил  капитан  команды.