Հայ մամուլի մեծ ընտանիքը այսօր նշում է իր տոնը
1794 թ. հոկտեմբերի 16-ին Հնդկաստանի Մադրաս քաղաքում ավագ քահանա Հարություն Շմավոնյանը ձեռնամուխ է լինում «Ազդարար» ամսագրի հրատարակման գործին` դառնալով հայկական լրագրության հայրը: Քաջատեղյակ լինելով տպագրական գործին՝  նա կատարում է և՛ խմբագրի, և՛ գրաշարի, և՛ տպագրողի աշխատանքները, նույնիսկ թուղթն էր ինքը պատրաստում:
«Ազդարարում» արծարծվում էին քաղաքական, հասարակական, բարոյական, մշակութային հարցեր: Լինելով հայրենասեր ու գաղափարակիր ազգային գործիչ՝ Շմավոնյանը համոզված էր, որ իր արածը ազգանվեր գործ է, որով հնարավոր է երիտասարդությանը կրթել ու դաստիարակել հայրենասիրական ոգով, բարձր գիտակցությամբ:
Կարճատև կյանք ունեցավ «Ազդարարը». ընդամենը 18 ամիս և 18 համար՝ ընդհանուր ծավալը՝ 965 էջ և գործեց մինչև 1796 թվականի մարտը: Սակայն այն հիմնաքարը դարձավ հայ մամուլի պատմության ու գոյության և սկզբնավորեց հայատառ ու հայաշունչ նոր ու բազմազան թերթերի, ամսագրերի ծնունդը:
ՀՀ Կառավարության 2004 թ. ապրիլի 22-ի որոշմամբ հոկտեմբերի 16-ը նշվում է որպես «Մամուլի աշխատակցի օր», որը հետագայում վերանվանվել և դարձել է «Հայ մամուլի օր»:
Հայ մամուլի ընտանիքը մեծ է ու բազմանդամ, իր չափումներում այն ընդգրկում է ոչ միայն մայր հայրենիքը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, այլ ծովերից ու օվկիանոսներից անդին այն բոլոր գաղթօջախները, որտեղ լույս են տեսնում հայերեն պարբերականներ: Այս հզոր ընտանիքում մեծաթիվ են այն մարդիկ, ովքեր իրենց միտքն ու եռանդն են ներդնում և կերտում են հայ մամուլի շարունակական պատմությունը:
Տոնի առթիվ շնորհավորում ենք մեր բոլոր գործընկերներին, մաղթում նրանց բեղմնավոր գրիչ, մտքի ճախրանք ու խիզախում:

Первое  издание  армяноязычного  журнала  было 220 лет  назад.
16-го  октября  1794 года  в  индийском  городе  Мадрас   главный  священник  Арутюн  Шмавонян   начал  дело  издания  журнала  «Аздарар», становясь  отцом  армянской  журналистики.  Хорошо  осведомленный  в  печатном  деле,  он  выполняет   работы  и  редактора,  и  наборщика, и полиграфиста,  даже  бумагу  делал  он  сам.
В  «Аздараре» отражались  политические, общественные, нравственные, культурные  вопросы.  Будучи  патриотом  и   национальным  идеологическим  деятелем  Шмавонян  был  уверен,  что  его  работа  самоотверженный  поступок, чем  возможно  обучить    и  воспитать   молодежь в  патриотическом  духе,  высоком  сознании.
Кратковременную  жизнь  имел  журнал  «Аздарар»: всего 18 месяцев  и  18 номеров,  с  общим  объемом  965 листов  и  просуществовал   до  марта  1796 года. Однако  он  стал   основой  истории  и  существования  армянской  печати  и  началом  рождения  различных  армяноязычных    газет, журналов.
По  решению  Правительства  РА  от  22-го  апреля  2004 года,  16-ое  октября  отмечается  как  «День  работника  печати», который  в  дальнейшем  переименовался  и  стал «День  армянской  печати».
Семья армянской  печати  велика,  в  своих  измерениях  она  включает  не  только  родину,   Республику  Армению, но  и    также  все  мигрированные  общины   за  морями  и  океанами,  где  печатаются  армянские  периодические  издания. В  этой  великой  семье  велика  численность  тех  людей,  кто  свою  мысль  и  энергию  вкладывает  и   создает   непрерывную  историю  армянской  печати.
Поздравляем  всех  наших  коллег  с  праздником, желаем  им  плодотворного  пера, полета  мысли  и  мужества.