Մաթեմատիկան տնտեսագիտության ողնաշարն է. սեմինար բարձրագույն մաթեմատիկայի ամբիոնի մասնակցությամբ
Այսօր տեղի ունեցավ բարձրագույն մաթեմատիկայի ամբիոնի սեմինարը, որին մասնակցում էին գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը, ամբիոնի վարիչ, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր Մհեր Աղալովյանը, ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմը, աշխատակիցներ:
Ողջունելով սեմինարի մասնակիցներին՝ պրոռեկտորը նշեց, որ ընթացիկ այս սեմինարներով հնարավորություն է ընձեռվում բացահայտելու ամբիոնների գիտական ներուժը, հստակեցնելու, թե գործունեության մեջ որ ուղղությունների վրա պետք է շեշտադրումներ կատարվեն:
«Ամբիոնային գիտական սեմինարների արդյունքները ուղղակիորեն կարտացոլվեն նաև ուսումնական գործընթացում: Տնտեսագետների համար, գիտելիքի տեսանկյունից, ողնաշարը մաթեմատիկան է և անհրաժեշտ է որոշել բարձրագույն մաթեմատիկայի գիտելիքների այն մակարդակը, որին ուսանողը պետք է տիրապետի ուսումնական տվյալ փուլի ավարտից հետո: Այս և գիտաուսումնական լաբորատորիաների սեմինարները նախադուռն են նոյեմբերի 22-24-ը կայանալիք ՀՊՏՀ 27-րդ գիտաժողովի, որին մեր գիտնական-հետազոտողները հնարավորություն ունեն լուրջ այցեքարտ ներկայացնելու»,- ասաց Գագիկ Վարդանյանը՝ հավելելով, որ ամբիոնից ակնկալում է մաթեմատիկայի դասավանդման արդյունավետության վերաբերյալ նախաձեռնություններ, իսկ գիտաժողովի աշխատանքներին՝ ակտիվ մասնակցություն:
Ամբիոնային գիտական ու հետազոտական նմանօրինակ հավաքները ողջունեցին ֆ.մ.գ. դոկտոր, պրոֆեսոր Մաքսիմ Մուրադյանը, ֆ.մ.գ., դոցենտ Վլադիմիր Դավթյանը՝ հույս հայտնելով, որ սեմինարները կդառնան բարի ավանդույթ՝ ցուցաբերելով, թե որ գիտնականն ուսումնասիրության ինչ դաշտում է, որքան է արդյունավետ աշխատում, ինչ հիմնախնդիրներ են հասունացել դասավանդման գործընթացում:
Մհեր Աղալովյանը նշեց, որ բարձրագույն մաթեմատիկայի ամբիոնը մեծ ներուժ ունի, պատրաստակամություն և կարող է էական դերակատարում ունենալ միջամբիոնային համագործակցության գործում, որը կնպաստի ապագա տնտեսագետի գիտելիքներում մաթեմատիկայի ամուր ողնաշարի ձևավորմանը:
Այնուհետև զեկուցումներով հանդես եկան ֆ.մ.գ. դոկտոր, պրոֆեսոր Մաքսիմ Մուրադյանը՝ «Բարձրագույն մաթեմատիկայի դասընթացի ինտեգրման հիմնախնդիրները բարձրագույն տնտեսագիտական կրթության գործընթացում», ֆ.մ.գ. դոկտոր Մհեր Աղալովյանը՝ «Սեյսմոլոգիայում և սեյսմակայուն շինարարությունում մաթեմատիկական որոշ դասի խնդիրների մասին», ֆ.մ.գ. թեկնածու, դոցենտ Արկադի Հայրապետյանը՝ Լիթլվուդի թեորեմի ընդհանրացման մասին մի արդյունք, որը կհիմնավորի գնահատականի ճշտությունը, ֆ.մ.գ. թեկնածու, դոցենտ Ռոբերտ Գալոյանը՝ «L2-ում լրիվության մասին», ֆ.մ.գ. թեկնածու, դոցենտ Մելսիկ Միրզոյանը՝ «Սահմանային բազմություններ: Մեյերի և Պլեսների բազմություններ», Մաքսիմ Մուրադյանը և ֆ.մ.գ. թեկնածու, դոցենտ Մերուժան Խաչատրյանը՝ «Տեղափոխման տեսության ուղիղ և հակադարձ խնդիրների լուծման էֆեկտիվ մեթոդների մշակումը» թեմաներով զեկուցումներով:

Математика является позвоночником экономики: семинар с участием кафедры высшей математики
Сегодня состоялся семинар кафедры высшей математики, в котором участвовали проректор по науке и внешним связям, профессор Гагик Варданян, заведующий кафедрой, доктор физико-математических наук Мгер Агаловян, профессорско-преподавательский состав кафедры, сотрудники.
Приветствуя присутствующих, проректор отметил, что с эти текущие семинары дают возможность выявтиь научный потенциал кафедр, разъяснить на какие направления в деятельности нужно ставить акцент.
«Результаты кафедральных научных семинаров напрямую отразятся на учебном процессе. С точки зрения знаний, для экономистов математика является позвоночником, и нужно определить уровень знаний в высшей математике, который студент должен овладеть по завершении учебного этапа. Эти семинары и, семенары научно-учебных лабораторий являются преддверием для 7-ой научной конференции АГЭУ, на которой наши ученые-исследователи имеют возможность представить серьезную визитку», - сказал Гагик Варданян и добавил что от кафедры ожидаются инициативы по повышению эффективности преподавания математики.
Доктир ф.м.н, профессор Максим Мурадян, ф.м.н, доцент Владимир Давтян также приветствовали кафедральные научные и исследовательские подобные сборы и выразили надежду, что семинары превратятся в добрую традицию.
Мгер Агаловян отметил, что у кафедры высшей математики есть большой потенциал, готовность и может играть важную роль в межкафедральном сотрудничестве.
Затем с докладами выступили доктир ф.м.н, профессор Максим Мурадян на тему: «Вопросы интеграции курса высшей математики в процессе высшего экономического образования», доктор ф.м.н., доктор Мгер Агаловян на тему: «О некоторых математических задачах в сейсмологии и сейсмоустойчивом строительстве».Выступили также кандидат ф.м.н., доцент Аркадий Айрапетян, кандидат ф.м.н., доцент Роберт Галоян, кандидат ф.м.н., доцент Мелсик Мирзоян и кандидат ф.м.н., доцент Меружан Хачатрян.