«Չկրակված փամփուշտներ» ֆիլմի ցուցադրությամբ «Նժդեհ» ակումբը սկսեց կինոդիտումների շարքը
Տնտեսագիտական համալսարանի մեծ դահլիճն այսօր ողողված էր ռազմահայրենասիրական տրամադրությամբ: ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի «Նժդեհ» ակումբի նախաձեռնությամբ բուհում կազմակերպվեց առաջին կինոդիտումը. մեծ էկրանի վրա ցուցադրվեց «Չկրակված փամփուշտներ» ֆիլմը, որը պատկերում է Արցախյան գոյապայքարի դրվագները: Ֆիլմի բոլոր հերոսները վերապրածներ են, ոչ մի դերասան չկա, միայն գլխավոր հերոսին՝ Աղվանին մարմնավորել է ուսանող: «Չկրակված փամփուշտներ»-ը նվիրված է Արցախյան ազատամարտում զոհված բանաստեղծ, Հայաստանի գրողների միության անդամ, Չարենցյան մրցանակի դափնեկիր Աղվան Մինասյանին: 1990-ականներին Արցախի ազատագրության համար մղվող պատերազմում Սիսիանի շրջանից կամավորագրված ազատամարտիկների հրամանատարի կրտսեր եղբայրը՝ Աղվանը, ով երիտասարդ պոետ էր, չէր կարող չմասնակցել հայրենիքի պաշտպանությանը և, մի ձեռքում զենքը, մյուսում՝ գրիչը, մարտնչում է թշնամու դեմ ու հերոսաբար զոհվում: 23-ամյա Աղվանի հրամանատար եղբայր Աշոտ Մինասյանը (Աշոտ Երկաթ) չի կարողանում կրտսեր եղբորը զերծ պահել պատերազմից: Ինչպես ցուցադրվում է ֆիլմում՝ Աղվանը մանկուց էր ըմբոստ, ծնողները համառության համար նրան «գիժ» էին ասում: Սակայն հայի այս ըմբոստ, իր իրավունքների համար պայքարող, մարտնչող տեսակների շնորհիվ են անխախտ պահվում հայրենիքի սահմանները:
Մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի ուսանողուհի Անահիտ Բաղրամյանը մեզ հետ զրույցում ընդգծեց նմանատիպ կինոդիտումների անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ այս ֆիլմերի շնորհիվ երիտասարդները կրկնակի են գիտակցում և արժևորում հայրենիքի դերը:
«Այս ճանաչողական-ուսուցողական ֆիլմը սովորեցնում է մեզ ճանաչել մեր պատմությունը, ձևավորվել որպես հայրենասեր անհատ, չհեռանալ մեր արմատներից»,-ասաց ուսանողուհին:
Հիշեցնենք, որ «Նժդեհ» ակումբի դիտակետում ռազմահայրենասիրական դաստիարակության հարցերն են, և ինչպես նշել է ակումբի նախագահ Զավեն Խուկեյանը՝ հայրենասիրական ֆիլմերի դիտումները միտված են ուսանողների ռազմահայրենասիրական դաստիարակության բարձրացմանը: Ցուցադրությունները շարունակական են:

Показом фильма «Невыстреленные пули» начались просмотры фильмов клуба «Нжде»
Сегодня в большом зале Экономического университета царило военно-патриотическое настроение. По инициативе клуба «Нжде» студенческого совета АГЭУ в вузе был организован первый просмотр фильма: на большом экране прошел показ фильма «Невыстреленные пули», в котором были представлены эпизоды из Арцахской войны. Все герои фильма выжившие в войне люди, нет ни одного артиста, только главного героя Агвана воплотил студент. Фильм «Невыстреленные пули» посвящен поэту, погибшему в Арцахской войне, члену союза писателей Армении, лауреату премии Чаренца Агвану Минасяну. В 1990-ые годы в войне за освобождение Арцаха Агван, младший брат командира добровольных борцов Сисианского района, кто был молодым поэтом, не мог не участвовать в защите родины и, в одной руке держа оружие, а в другой – ручку, сражался против врага и геройски погиб. Брат 23-летнего Агвана, командир Ашот Минасян (Ашот Железный) не смог уберечь младшего брата от войны. Как показывается в фильме, Агван с детства был бунтарским, родители за принципиальность его называли «ненормальным». Однако благодаря таким качествам армянина, как мятежность, борющийся за свои права, боевой дух и непоколебимо охраняются границы родины.
Студентка факультета маркетинга и организации бизнеса Анаит Баграмян в беседе с нами подчеркнула, что просмотр подобных фильмов необходимость, отмечая, что благодаря этим фильмам молодежь вдвойне сознает роль родины и ценит ее.
«Этот учебно-познавательный фильм учит нас познавать нашу историю, формироваться как патриотическую личность, не отдаляться от своих корней»,-сказала студентка.
Напомним, что в центре внимания клуба «Нжде» вопросы военно-патриотического воспитания, и как отметил председатель клуба Завен Хукеян, просмотры патриотических фильмов направлены на повышение военно-патриотического воспитания студентов.