Դիտումների քանակ՝ 3543
ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր գրքի շնորհանդես էր: Համալսարանի ղեկավարությանը և պրոֆեսորադասախոսական կազմին ներկայացվեց  ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար, ՀՊՏՀ կառավարման ամբիոնի վարիչ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Յուրի Սուվարյանի, կառավարման ամբիոնի պրոֆեսոր, փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր Վալերի Միրզոյանի, կառավարման ամբիոնի դոցենտ, տնտեսագիտության թեկնածու Ռուբեն Հայրապետյանի «Հանրային կառավարման տեսություն և պատմություն» գիրքը և նույն գրքի լրամշակված անգլերեն թարգմանությունը:
Ազդարարելով շնորհանդեսի մեկնարկը՝ ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը նշեց, որ այս գրքերի լույս ընծայումը  իրադարձություն է համալսարանի կյանքում և առավել իրադարձային է անգլերեն թարգմանությունը, որն առաջընթաց քայլ է հայ գիտական մտքի ու համալսարանի միջազգայնացման ճանապարհին: Արժևորելով անվանի գիտնական Յուրի Սուվարյանի գլխավորությամբ կատարված աշխատանքը՝ պրոռեկտորը նշեց. «Կասկած չկա, որ այս բնագավառում մեր համալսարանը առաջատար է և՛ հանրապետությունում, և՛ տարածաշրջանում»:
Ակադեմիկոս Յուրի Սուվարյանը ներկայացրեց վերջին տասնամյակում իր ղեկավարած ամբիոնի հեղինակած արժեքավոր գրքերը, որոնք նշանավորել են կառավարման դասընթացի և գիտության սկզբնավորումը մեր հանրապետությունում, ապա կանգ առավ վերջին՝ «Հանրային կառավարման տեսություն և պատմություն» աշխատության վրա: Նա նշեց, որ այն առաջին ամբողջական փորձն է լուսաբանելու հանրային կառավարման էությունն ու մեթոդաբանությունը, ներկայացնելու դրա զարգացման ընթացքը, անդրադառնալու 5-20-րդ դարերի հայ կառավարչական մտքին ու պետական կառավարման կայացման առանձնահատկություններին: Անգլերեն թարգմանության վերաբերյալ Յուրի Սուվարյանը նշեց, որ այն արժանացել է թարգմանիչ-մասնագետների հավանությանը, իսկ թարգմանել է համահեղինակներից մեկը՝ Ռուբեն Հայրապետյանը, ապա ավելացրեց, որ անգլերեն տարբերակը օտար հանրությանը հայ գիտնականների գաղափարները ներկայացնում է պատշաճորեն, ինչպես նաև ցույց տալիս, թե ինչպիսի պետական կառավարման համակարգ է ունեցել մեր ժողովուրդը:
Ելույթ ունեցավ պրոֆեսոր Վալերի Միրզոյանը: Նա ընդգծեց, որ ներկայացված գրքերը գալիս են լրացնելու այն բացը, որ կար հայագիտության բնագավառում, ինչպես նաև ամբողջական ներկայացնելու հայ կառավարչական մտքի պատմությունը: Նա նշեց, որ գրքի 5-րդ՝ «Լեզուն և խոսքը հանրային կառավարման համակարգում» գլխում կարևորվում է լեզվի դերը՝  որպես հանրային իրողություն, որպես «հանրության շաղախման» միջոց:
Դոցենտ Ռուբեն Հայրապետյանն իր խոսքում ընդգծեց, որ անգլերեն թարգմանությունը հայերեն բնօրինակից տարբերվում է մասնակցային կառավարմանը վերաբերող հատվածով, որտեղ մասնակցային կառավարման հիմնադրույթներով փորձ է արվել ներկայացնել հայ կառավարչական միտքը:
Կառավարման ամբիոնի գիտնականների աշխատանքը և դրա արգասիքը արժևորեց փիլիսոփայության և հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ, փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արամ Սարգսյանը՝ այն համարելով շնորհակալ գործ՝ աշխարհին ներկայանալու առումով, ինչպես  նաև ընդօրինակելի:

Количество просмотров: 2252
Сегодня  в  зале  заседаний  АГЭУ  была  презентация  книги. Руководству    университета  и  профессорско-преподавательскому  коллективу  была  представлена  книга  академика-секретаря  отделения  арменоведения  и  социальных  наук  Национальной  Академии  Наук  РА, заведующего  кафедрой  управления    АГЭУ, доктора  экономических наук, профессора  Юрия  Суваряна, профессора  кафедры  управления, доктора  философских  наук  Валерия  Мирзояна, доцента  кафедры  управления,  кандидата  экономических  наук  Рубена  Айрапетяна  «Теория  публичного  управления  и  история» и  перевод  переработанной  той  же  книги  на  английском  языке.
Ознаменовав  начало  презентации, проректор  по  научным  работам  и  внешним  связям  АГЭУ  Гагик  Варданян  отметил, что  издание  этих  книг  -  событие  в  жизни  университета  и  больше, чем  событие  перевод  на  английском языке,  что  является  прогрессивным  шагом  на  пути  армянской  научной  мысли  и  интернационализации  университета.  Оценивая  работу,  проделанную  под  руководством  Юрия  Суваряна, проректор  отметил: «Нет  сомнений, что  в этой  области  наш  университет  является  ведущим  и  в  республике,  и  регионе.
Академик  Юрий  Суварян  представил  авторские  ценные  книги руководимой  им  кафедры  за  последнее  десятилетие,  которые  ознаменовали   запуск  курса  управления  и  науки  в  нашей  респцублике,  затем    остановился  на  последнем, на  труде «Теория  публичного  управления  и  история».  Он  отметил, что эта  книга – первый  полный  опыт     освещения  сущности  публичного  управления  и  методологии, представления  его  процесса  развития, обращения  к  армянской  управленческой  мысли  5-20  веков  и  особенностям  становления  государственного  управления. Об  английском переводе  Юрий  Суварян  отметил, что  он  удостоился  одобрения  специалист-переводчиков,  а  перевел  один  из  соавторов  книги  Рубен  Айрапетян, затем  добавил, что  английская  версия  достойно  представляет  иностранной  общественности  идеи  армянских  ученых,  а  также  показывает, какую  систему  государственного  управления  имел  наш  народ.
Выступил  профессор  Валерий  Мирзоян.  Он  подчеркнул, что  представленные  книги  пришли  дополнить  тот  пробел,  который  был  в  области  арменоведения,  а  также   целостно  представить  историю  армянской  управленческой  мысли. Он  отметил, что  в  5  главе  книги  «Язык  и  слово  в  системе  публичного  управления» подчеркивается  роль  языка  как  общественная  реальность, как  средство  «смешения сообществ».
Рубен  Айрапетян  в  своей  речи  подчеркнул, что  английский  перевод  от  армянского  оригинала  отличается  разделом,  касающегося  участного  управления,  где  сделана  попытка  постулатами  участного  управления  представить  армянскую  управленческую  мысль.
Труд  ученых  кафедры  управления  и  его результат  оценил  заведующий  кафедрой  философии  и  армянской  истории, доктор  философских  наук, профессор  Арам  Саргсян, считая  это  благодарным  делом,   с  точки  зрения  представиться  миру, а  также    стать  примером  подражания.