ՀՊՏՀ-ում նշվեց Ստանդարտացման միջազգային օրը
Ամեն տարի հոկտեմբերի 14-ին նշվում է Ստանդարտացման միջազգային օրը: Օրվա առիթով ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր անցկացվեց սեմինար-դասընթաց, որը կազմակերպել էր բուհի ապրանքագիտության և տեխնոլոգիայի ամբիոնը: Սեմինարին մասնակցում էին ՀՊՏՀ ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը, ապրանքագիտության և տեխնոլոգիայի ամբիոնի կողմից հրավիրված Ստանդարտների ազգային ինստիտուտի փոխտնօրեն, տ.գ.թ. Գևորգ Նազարյանը, նշված ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմը, աշխատակիցներ, ուսանողներ:
Ապրանքագիտության և տեխնոլոգիայի ամբիոնի վարիչի ժ/պ, տեխն. գ.դ., պրոֆեսոր Սիլվա Սահրադյանը, ողջունելով ներկաներին, շեշտեց, որ ՀՊՏՀ-ում Ստանդարտացման միջազգային օրը նշվում է առաջին անգամ: Ամբիոնի ղեկավարն անդրադարձավ միջազգային ստանդարտ հասկացությանը, բացատրեց դրա էությունը՝ այն բնորոշելով որպես որակի կառավարման հիմնական տարր: Նա կարևորեց Ստանդարտների միջազգային ինստիտուտի գործունեությունը՝ նշելով, որ առ այսօր այն մշակել է 7200 ստանդարտ, որոնք կիրառվում են ինստիտուտի անդամ երկրներում:
Պրոֆեսորը ներկայացրեց Ստանդարտների միջազգային օրը նշելու նախապատմությունը, ապա՝ Ստանդարտների միջազգային օրվա՝ տարբեր տարիների կարգախոսները: Այս տարվա կարգախոսն է՝ «Ստանդարտները ստեղծում են հավասար պայմաններ»:
Ստանդարտների ազգային ինստիտուտի փոխտնօրեն Գևորգ Նազարյանը ներկայացրեց Ստանդարտների միջազգային ինստիտուտի առաքելությունը, նշեց, որ դրա կազմում են 165 երկրներ, որոնցից մեկը Հայաստանն է: Ավելին՝ Հայաստանը նաև ինստիտուտի խորհրդի անդամ է: Բանախոսը ներկայացրեց Ստանդարտների ազգային ինստիտուտի գործունեությունը (մշակել է 4500 ստանդարտ, որը կիրառվում է մեր երկրի տնտեսության մեջ): Փոխտնօրենը նշեց՝ Ստանդարտների ազգային ինստիտուտի գործունեության վերաբերյալ մանրամասն տեղեկություններ կարելի է գտնել իրենց պաշտոնական կայքում՝ sarm.am :
Ելույթ ունեցավ նաև Ստանդարտացման վարչության նախկին պետ, ֆիզմաթ.գ.թ., ապրանքագիտության և տեխնոլոգիայի ամբիոնի դոցենտ, Ղուկաս Մեհրաբյանը՝ թեմային առնչվող ուշագրավ մեկնաբանություններով:

Количество просмотров: 787
Ежегодно  14-го  октября  отмечается  международный  день  Стандартизации. Сегодня  в  зале  заседаний  АГЭУ  по  случаю  дня   провели  семинар, который  организовала  кафедра  товароведения  и  технологии  АГЭУ. На  семинаре  участвовали  проректор  по  учебно-методическим  работам  АГЭУ  Паруйр  Калантарян, приглашенный  кафедрой  товароведения  и  технологии,  к.э.н., заместитель  директора  национального  института  Стандартов  Геворг  Назарян, профессорско-преподавательский  коллектив  указанной  кафедры, сотрудники, студенты.
Временно  и/о  заведующего  кафедрой  товароведения  и  технологии, д.техн. н., профессор  Сильва  Саградян, приветствуя  присутствующих,  подчеркнула,  что  в  АГЭУ  международный  день  Стандартизации  отмечается  впервые. Руководитель  кафедры  обратилась  к  международному  понятию  стандарт,  объяснила его  сущность,  характеризуя  его  в  качестве   основного  элемента  управления  качеством. Она  подчеркнула  деятельность  Международного  института  стандартов, отмечая,  что  до  сегодняшнего  дня  он  разработал  7200  стандартов, которые  применяются  в  странах-членов  института.
Профессор  представила  предысторию  празднования  международного  дня  Стандартов, затем  лозунги  разных  лет    международного  дня  Стандартов. Лозунг  этого  года   «Стандарты  создают  равные  условия».
Замдиректор  Международного  института  стандартов  Геворг  Назарян  представил  миссию  Международного  института стандартов, отметил, что  в  его  составе  165  стран, одна  из  которых  Армения. Более, Армения  - член  совета  института. Докладчик  представил  деятельность  национального  института (разработал  4500 стандартов, которые  применяются  в  экономике  нашей  страны).  Замдиректор  отметил, подробные  сведения  о  деятельности  национального  института  Стандартов   можно  найти  в  их  официальном  сайте: sarm.am.
Выступил  также  с  интересными  комментариями,  касающихся  темы,   и  бывший  начальник  правления  Стандартизации, к.физмат.н., доцент  кафедры  товароведения  и  технологии,  Гукас  Меграбян.