«Բանբեր ՀՊՏՀ» գիտական հանդեսի խմբագրական խորհուրդը նիստ է անցկացրել
«Բանբեր ՀՊՏՀ» գիտական հանդեսի խմբագրական խորհուրդը՝  ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր, հանդեսի գլխավոր խմբագիր Կորյուն Աթոյանի նախագահությամբ, այսօր նիստ է անցկացրել, որտեղ հաստատվել է հանդեսի այս տարվա 3-րդ համարում հրապարակվելիք հոդվածների ցանկը, քննարկվել են հանդեսի աշխատանքների բարելավմանն, ինչպես նաև հանդեսի միջազգայնացմանն ուղղված քայլեր:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին գիտության բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը հայտնեց, որ քննարկմանը հնչել են հետևյալ առաջարկությունները.
հրապարակման ներկայացվող գիտական հոդվածները պետք է անպայման գրախոսվեն խմբագրական խորհրդի անդամների կողմից,
երիտասարդ գիտնականների համար տարին մեկ անգամ կնախատեսվի լրացուցիչ թողարկում,
հանդեսում բացել բանավիճային թեմատիկա՝ համապատասխան խորագրով,
ներառել պրոֆեսորդասախոսական անձնակազմի կողմից հրատարակվող դասագրքերի և ուսումնական ձեռնարկների վերաբերյալ համապատասխան խորագիր, ինչպես նաև որոշակի տեղեկատվություն՝ ատենախոսությունների թեմաների հաստատման և պաշտպանված ատենախոսությունների վերաբերյալ:
Բաժնի պետի խոսքով՝ քննարկվել է նաևխմբագրական խորհրդի անդամների կողմից տարեկան առնվազն մեկ հոդվածի ներկայացման նպատակահարմարությունըհանդեսի ներկա խորագրերի վերաբերյալ հնչել են մի շարք հարցադրումներ և հանձնարարվել է խմբագրական խորհրդի հաստատմանը ներկայացնել խորագրերի նոր ցանկ, իսկ միջազգայնացման առումով կարևորվել է  արտասահմանյան հեղինակների հոդվածների հրապարակումը:

Редакционный совет научного журнала «Банбер АГЭУ» провел заседание
Сегодня редакционный совет научного журнала «Банбер АГЭУ» под председательством ректора АГЭУ, профессора, главного редактора научного журнала Корюна Атояна провел заседание, на котором утвердил список статей, опубликуемых в 3-ем номере этого года, обсудил шаги, направленные на улучшение работ и интернационализацию журнала.
Начальник научного отдела Хорен Мхитарян сообщил отделу информации и связей с общественностью, что на обсуждении прозвучали следующие предложения:
научные статьи, представленные на опубликование, должны обязательно иметь отзывы членов редакционного совета,
для молодых ученых один раз в год будет предусмотрен дополнительный номер,
в журнале открыть дискуссионную тематику с соответствующим названием,
включить соответствующие темы об учебниках и учебных пособиях, изданных представителями профессорко-преподавательского коллектива, а также определенную информацию об утверждении диссертационных тем и защите диссертаций.
По словам начальника отдела, была обсуждена целесообразность представления членами редакционного совета по крайней мере одной темы ежегодно, о настоящих темах журнала прозвучали много вопросов и поручено было представить на утверждениередакционного совета новый список тем, а в смысле интернационализации была подчеркнута важность опубликования статей зарубежных авторов.