ՀՊՏՀ շուրջ 500 ուսանողներ՝ «Էրեբունի-Երևան 2796» տոնակատարությունների ակտիվ մասնակից
Այս տարի, հոկտեմբերի 12-ին քաղաքամայր Երևանը նշեց հիմնադրման 2796-ամյակը: «Էրեբունի-Երևան 2796» տոնակատարություններից անմասն չեն մնացել նաև ՀՊՏՀ-ականները, որոնք, արդեն ձևավորված ավանդույթի համաձայն, հանդես են եկել մի շարք միջոցառումներով: ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի նախագահ Սերգեյ Խառատյանի փոխանցմամբ՝ մայրաքաղաքի տոնին մասնակցել են ՀՊՏՀ շուրջ 500 ուսանողներ:
Ինչպես տեղեկանում ենք ուսանողական խորհրդի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջից՝ հոկտեմբերի 12-ի առավոտյան ՀՊՏՀ ներկայացուցիչները, ուսխորհրդի նախաձեռնությամբ, հավաքվել են բուհի բակում, որտեղ նրանց բաժանվել են տոնը խորհրդանշող իրեր (պաստառներ, փուչիկներ, շապիկներ և այլն), ապա զվարթ քայլերով ուղևորվել դեպի քաղաքապետարանի բակ, որտեղ մասնակցել են օրվա միջոցառումների մեկնարկին: ՀՊՏՀ ուսանողներն իրենց երթը ավարտել են միասնականություն ու համախմբվածություն խորհրդանշող գեղեցիկ պարով:
Տնտեսագիտական համալսարանի ուսանողները նաև տոնին ընդառաջ են միջոցառումներ նախաձեռնել: Հոկտեմբերի 9-ին ՀՊՏՀ «Նժդեհ» ռազմահայրենասիրական ակումբի ներկայացուցիչներն այցելել են «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան, որտեղ ծանոթացել են Էրեբունի քաղաք-ամրոցի հիմնադրման ու թանգարանի ստեղծման պատմությանը, պեղումների ընթացքում գտնված ուրարտական սեպագիր արձանագրություններին, հնագույն իրերին ( թանգարանում պահվում են ուրարտական և վաղ հայկական ժամանակաշրջանների շուրջ 11295 հնագիտական առարկաներ): Ուսանողները շրջել են Արին Բերդ ամրոցում:
Հոկտեմբերի 10-ին «Հայ Արտ» մշակութային կենտրոնում տեղի է ունեցել ՀՊՏՀ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի ուսանողուհի Ժենյա Խաչատրյանի՝ «Մեր տան սյուները» խորագրով ցուցահանդեսը՝ նվիրված Երևան քաղաքի 2796 ամյակին:
Ուսանողուհու նկարներում ներկայացվել են մեր երկրի կայացման գործում իրենց նպաստն ունեցած անձանց, հերոսների դիմանկարներ (ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյան, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյան, Արգիշտի Առաջին, Արտաշես Առաջին, Տիգրան Մեծ, Հայաստանի ազգային հերոսներ Վիտյա Այվազյան և ուրիշներ): Ցուցահանդեսին դասական երաժշտության կատարումներով հանդես են եկել մեր բուհի շնորհալի ուսանողները, ցուցահանդեսը եզրափակվել է ՀՊՏՀ ուսանողուհու ասմունքով:
Ֆինանսական և կառավարման ֆակուլտետների ուսանողները մայրաքաղաքի հանդեպ իրենց սերն արտահայտել են տոնին նվիրված «Երևան՝ իմ տուն» վերտառությամբ տեսահոլովակներով: Կառավարման ֆակուլտետի հոլովակին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ ՝ https://www.youtube.com/watch?v=rRl2ga4lEZk&feature=youtu.be, ֆինանսական ֆակուլտետի հոլովակին՝ https://www.youtube.com/watch?v=bXoPXBCGWwI հղումներով:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Սերգեյ Խառատյանը կարևորեց երիտասարդների, ուսանողների ակտիվությունն ու մասնակցությունը մայրաքաղաքի տոնին նվիրված միջոցառումներին: «Երիտասարդներն են ազգի ապագան, շարժիչ ուժը, ուստի նաև նրանք պետք է հայրենասիրություն սերմանեն, օրինակ ծառայեն հայրենակիցների համար: Իրենց կազմակերպած բազմաբնույթ միջոցառումներով ուսանողները հայրենիքի հանդեպ իրենց սերն են արտահայտում: Բոլորը շատ ոգևորված և խանդավառ էին»,-ասաց Ուխ նախագահը:

Около 500 студентов АГЭУ активные участники празднества «Эребуни-Ереван 2796»
В этом году, 12-го октября столица Ереван отметила свое 2796-летие со дня основания. В празднестве «Эребуни-Ереван 2796» не остались безучастными и наши университетовцы, которые согласно сформировонной традиции, выступили в различных мероприятиях. По сообщению председателя студенческого совета АГЭУ Сергея Харатяна, на празднике столицы участвовали более 500 студентов АГЭУ.
Как узнаем из фейсбуковской страницы студенческого совета, утром 12-го октября, представители АГЭУ по инициативе студенческого совета собрались во дворе, где им раздали вещи, символизирующие праздник (плакаты, шарики, майки и др.), затем воодушевленными шагами направились к мэрии, во дворе которой участвовали в открытии мероприятий дня. Студенты АГЭУ шествие свое завершили красивым танцем единства и сплоченности.
Студенты Экономического университета организовали мероприятия и в канун праздника. 9-го октября представители военно-патриотического клуба «Нжде» посетили исторический музей «Эребуни», где ознакомились с основанием город-крепости Эребуни и историей создания музея, найденных во время раскопок клинописными записями, древнейшими вещами (в музее хранятся урартские и ранне-армянской эпохи около 11295 археологических вещей). Студенты обошли крепость Арин-Берд.
10-го октября в культурном центре «Ай арт» прошла выставка студентки факультета бухгалтерского учета и аудита АГЭУ Жени Хачатрян на тему «Столбы нашего дома», посвященная 2796-летию города Еревана.
В картинах студентки представлены были портреты геров, людей, имеющих свой вклад в деле становления страны (Президент РА Серж Саргсян, министр обороны РА Сейран Оганян, Аргишти Первый, Арташес Первый, Тигран Мец, Армянские национальные герои Витя Айвазян и другие). На выставке с исполнениями классической музыки выступили талантливые студенты нашего вуза, выставка закончилась декламацией студентки АГЭУ.
Студенты финасового факультета и управления свою любовь к столице выразили видеороликами «Ереван – мой дом», посвященными празднику, С видеороликом факультета управления можете ознакомиться по следующей https://www.youtube.com/watch?v=rRl2ga4lEZk&feature=youtu.be, а видеороликом финансового факультета по следующей https://www.youtube.com/watch?v=bXoPXBCGWwI ссылкам.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ Сергей Харатян подчеркнул активность молодежи, студентов и участие их в мероприятиях, посвященных празднику столицы. «Молодое поколение – будущее нации, движущая сила, поэтому они должны посеять патриотизм, служить примером для соотечественников. Студенты через организованные ими различные мероприятия выражают свою любовь к родине. Все были воодушевлены и восторжены»,-сказал председатель Студсовета.