«Ի՞նչ է ոչ ֆորմալ տնտեսությունը: Խոչընդոտո՞ւմ, թե՞ օգնում է այն պաշտոնական տնտեսությանը»  թեմայով այսօր ՀՊՏՀ նիստերի սրահում հանդես եկավ սոցիոլոգիական գիտությունների դոկտոր, Ռուսաստանի Դաշնության «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական  համալսարանի սոցիոլոգիական տնտեսագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր, «Мир России» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Սվետլանա Բարսուկովան: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչի ժ/պ Գրիգոր Նազարյանը, ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնի աշխատակիցները:
Հյուրին համալսարանի ուսանողներին ու դասախոսներին ներկայացրեց  պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը: Խոսելով «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական  համալսարանի մասին՝ պրոռեկտորը նշեց, որ, ըստ էության, նորաստեղծությունների տեսանկյունից այն Ռուսաստանի թիվ 1 բուհն է՝ երիտասարդ ու հեղինակավոր: Անդրադառնալով օրվա բանախոսին և թեմային՝ Գագիկ Վարդանյանն ասաց, որ ռուսաստանցի անվանի գիտնականն արծարծելու է կարևոր և ուշագրավ հիմնախնդիր, որը հետաքրքրում է ոչ միայն մասնագետներին, այլև ամբողջ հասարակությանը, և ունկնդիրները կարող են բանախոսին ուղղել իրենց հետաքրքող հարցերը:
Սվետլանա Բարսուկովան ներկայանալով նշեց, որ ինքը տնտեսագիտական բազային կրթությամբ սոցիոլոգ է և օրվա թեման՝ ոչ ֆորմալ տնտեսության հիմնախնդիրները, ուսումնասիրում է տնտեսագիտական սոցիոլոգիայի առավել վերլուծական տեսանկյունից: Բանախոսը նկատեց, որ այդ թեմային մեզ բոլորիս մերձեցնում է կենցաղային, առօրեական փորձառությունը, ապա բացահայտելով ոչ ֆորմալ տնտեսության էությունը՝ որպես ֆորմալ կարգավորիչների, այսինքն՝ օրենքների ու նորմերի սահմանից այն կողմ ձևավորվող գործունեություն, անդրադարձավ դրա տեսակներին, վերլուծեց տեսական այն դրույթները, որոնք տեսաբան գիտնականները ձևավորել են այս երևույթի ուսումնասիրության շուրջ: Նա վեր հանեց այն վտանգը, որ ներկայացնում է ոչ ֆորմալ տնտեսությունը, ինչպես նաև՝ դրա դերը պաշտոնական տնտեսության կազմում:
Ամփոփելով՝ պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը շնորհակալություն հայտնեց Սվետլանա Բարսուկովային՝ օգտակար ու հետաքրքական դասախոսության համար:
Տեղեկացնում ենք՝ վաղը՝ հոկտեմբերի 9-ին, ժամը 14.00-ին,  ՀՊՏՀ միջազգային  ծրագրերի  իրականացման կենտրոնում (Տեմպուսի սրահ) Սվետլանա Բարսուկովան հանդես կգա «Ի՞նչ է տնտեսագիտական սոցիոլոգիան կամ ինչո՞ւ են սոցիոլոգներն ուսումնասիրում տնտեսությունը, եթե կան տնտեսագետներ» թեմայով:

Сегодня  в  зале  заседаний  АГЭУ  на  тему  «Что  такое  неформальная  экономика? Препятствует  или  помогает  она  официальной  экономике?»  выступила  доктор  социологических  наук, профессор  кафедры  социологической  экономики  национального  исследовательского  университета  «Высшая  школа  экономики»  Российской  Федерации,   главный  редактор  ежемесячника  «Мир России» Светлана  Барсукова.  На  встрече  присутствовали   проректор  по  научным  работам  и  внешним  связям  АГЭУ  Гагик  Варданян, и/о  заведующего  кафедрой  международных  экономических  отношений  Григор  Назарян, сотрудники  отдела  внешних  связей  АГЭУ.
Гостью  представил  студентам  и  преподавателям  проректор  Гагик  Варданян. Говоря, о  национальном  исследовательском  университете  «Высшая  школа  экономики»,  проректор  отметил, в  сущности, с  точки  зрения  инноваций  он  является  1 вузом  России, молодым и  престижным. Обращаясь  к  докладчику  и  теме  дня, Гагик  Варданян  сказал, что   российский  известный  ученый  поднимет  важную  и  интересную  проблему, которая  интересует  не  только  специалистов,  но  и  всю  общественность,  и  слушатели могут  обратиться  к  докладчику  со  своими  интересными  вопросами.
Светлана  Барсукова, представившись, отметила,  что  она  по  базовому  экономическому  образованию  социолог  и  тема  дня,   проблемы  неформальной  экономики,  изучает  экономическую  социологию  с  более  аналитической  точки  зрения.  Докладчик  заметила, что   к  этой  теме  нас  всех  сближает   бытовой, повседневный  опыт, затем  выявляя  сущность  неформальной  экономики,  как  деятельность  формальных  регуляторов, т.е.  деятельность, формирующаяся   вне  законов  и  норм,  обратилась  к  ее  видам,  анализировала   теоретические  те  положения, которые  сформировали  ученые  теоретики  при  изучении  этого  явления. Она  подняла  ту  опасность,  которую  представляет  неформальная  экономика, а  также  и  ее  роль  в  составе  официальной  экономики.
Обобщая, проректор  Гагик  Варданян  выразил  признательность  Светлане  Барсуковой  за  полезную  и  интересную  лекцию.
Сообщаем,  завтра  9-го  октября  в  14.00  в  центре  осуществления  международных  программ  АГЭУ   (зал  Темпуса) Светлана  Барсукова  выступит    с  темой  «Что  такое  экономическая  социология  или  почему  социологи  изучают  экономику,  если  существуют  экономисты?».