Ռազմահայրենասիրական դաստիարակության հարցերը՝ ՀՊՏՀ «Նժդեհ» ակումբի դիտակետում
ՀՊՏՀ ուսանող-ազատամարտիկների անվան լսարանի  ստեղծում, այցելություն «Մայր Հայաստան» զինվորական թանգարան, մասնակցություն «Գաղափարի ուժը» ֆիլմի պրեմիերային. սրանք ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությամբ  համալսարանում ստեղծված «Նժդեհ» ռազմահայրենասիրական ակումբի վերջին նորություններն են: Ակումբը, որի առաքելությունն է ուսանողների ռազմահայրենասիրական դաստիարակության մակարդակը բարձրացնելը, պարբերաբար կազմակերպում է տարբեր միջոցառումներ:
2014-2015 ուսումնական տարում ակումբն արդեն կազմակերպել է այցելություն  «Մայր Հայաստան» զինվորական թանգարան, ապա մասնակցել է «Մոսկվա» կինոթատրոնում կայացած «Գաղափարի ուժը» փաստավավերագրական ֆիլմի պրեմիերային, որտեղ ուսանողները  նաև հանդիպել են  Արցախի հերոս, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանին (Կոմանդոս):
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում «Նժդեհ» ակումբի  ղեկավար, կառավարման ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանող Զավեն Խուկեյանը ներկայացրեց ակումբի առաջիկա անելիքները:
«Քանի որ բուհական կրթությունը չի ներառում  «Զինվորական պատրաստություն» առարկան, ակումբն իր առջև խնդիր է դրել նաև որոշակիորեն լրացնել ուսանողների ռազմական գիտելիքները: Առհասարակ, ոգոշնչված ենք ռազմական, քաղաքական, պետական գործիչ Նժդեհի գաղափարներով և ցանկանում ենք այդ հայրենասիրությունը, ազգին նվիրվելու վեհ հատկանիշը, նժդեհյան ոգին ու շունչը  փոխանցել երիտասարդներին, մասնավորապես ուսանողներին: Ցանկանում ենք ակումբում  ներգրավել  մեր բուհի հայրենասեր ուսանողներին: Առաջիկայում ևս կկազմակերպվեն  մի շարք միջոցառումներ. այս կիսամյակի համար նախատեսում ենք  հայրենասիրական ֆիլմերի  դիտումներ, ռազմական ոլորտի անվանի մարդկանց մասնակցությամբ բաց դասեր, դասախոսություններ և այլն: Գաղափարները շատ են, մնում է իրագործել»,-ասաց Զավեն Խուկեյանը:
Նշենք, որ «Նժդեհ» ակումբի նախաձեռնությամբ բուհում ստեղծվել է նաև  ՀՊՏՀ ուսանող-ազատամարտիկների անվան լսարան, որի բացումը տեղի ունեցավ  սեպտեմբերի 12-ին հանդիսավոր կերպով՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերյան Օհանյանի մասնակցությամբ: Ակումբի անունը կապվում է այն փաստի հետ, որ արցախյան շարժման տարիներին  ՀՊՏՀ ուսանողների՝ Արցախ մեկնած 1-ին կամավորական ջոկատը կրել է «Նժդեհ» անունը:

Вопросы военно-патриотического воспитания в центре внимания клуба «Нжде»
Создание  аудитории  имени  студентов-воинов АГЭУ, посещение  военного  музея «Мать-Армения», участие  в показе   фильма  «Сила  идеи», -- это  последние  новости  военно-патриотического  клуба  «Нжде»,  созданного  в  университете  по  инициативе  студенческого  совета  АГЭУ.  Клуб, предназначение  которого повысить   уровень  военно-патриотического  воспитания  студентов,  систематически  организует  различные  мероприятия.
В  2014-2015 учебном  году  клуб  уже  организовал  посещение  в  военный  музей   «Мать-Армения», затем  участвовал на  премьере  документального  фильма  «Сила  идеи»,  состоявшаяся  в  кинотеатре  «Москва», где  студенты  встретились  с  героем  Арцаха, генерал-майором  Аркадием  Тер-Тадевосяном (Командос).
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  руководитель  клуба  «Нжде», студент  2-го  курса  факультета  управления  Завен  Хукеян  представил  дальнейшие  планы  клуба.
«Так  как  в  вузовское  образование  не  входит  предмет  «Военная  подготовка», клуб  ставит  перед  собой  цель  определенным   образом   дополнить  военные  знания  студентов.  Вообще, мы  воодушевлены    идеями  военного, политического, государственного деятеля  Нжде и  желаем  этот  патриотизм,  высшее  качество  преданности  нации, нждеевский  дух  и  вдохновение передать  молодежи, в  частности,  студентам.   Желаем  привлечь  в  клуб  патриотических  студентов   нашего  вуза.  В  будущем  будут  организованы  много  мероприятий:  для  этого  семестра  планируем  просмотры  патриотических  фильмов, открытые  уроки с  участием  известных  людей    военной  области, лекции  и  т.д. Идей  много, остается  их  реализовать»,-сказал  Завен  Хукеян.
Отметим, что  по  инициативе  клуба  «Нжде» в  вузе  создана  аудитория  имени  студентов-воинов  АГЭУ. торжественное  открытие  которой  состоялось  12-го  октября  с  участием  министра обороны   РА  Сейрана  Оганяна. Название  клуба  связано  с  тем  фактом, что  в  годы  арцахского  движения 1-ый  отряд  добровольцев,   студентов  АГЭУ, отправившихся   в  Арцах,  носил  название  «Нжде».