«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում այսօր հերթական ընթացիկ գիտական սեմինարն էր՝ «ՀՀ տարածքային համաչափ զարգացման ներուժը» խորագրով, որին մասնակցում էին կենտրոնի աշխատակիցները՝ տնօրեն Սամվել Ավետիսյանի գլխավորությամբ, դասախոսներ, ուսանողներ:
Նշենք, որ «ՀՀ տարածքային համաչափ զարգացման սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրները» թեման հետազոտող խմբի ղեկավարն է ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի պրոֆեսոր, տնտեսագիտության դոկտոր Զոյա Թադևոսյանը, խմբի անդամներն են տ.գ.թ., դոցենտներ Կարեն Հակոբյանը, Դիանա Գալոյանը, Նարեկ Կեսոյանը, տ.գ.թ., ասիստենտներ Ժորա Սարգսյանը, Լուսինե Աղաջանյանը, դասախոս Թագուհի Օհանյանը, մագիստրանտներ Մասիս Զարգարյանը, Սևակ Խաչատրյանը, Նարեկ Պետրոսյանը:
Ինչպես նշեցին բանախոսները՝ հետազոտական խմբի նպատակն է ՀՀ տնտեսական ենթատարածքների սոցիալ-տնտեսական անհամաչափության պատճառների, տնտեսական զարգացան անհամամասնությունները մեղմելու կամ չեզոքացնելու հնարավոր ուղիների սահմանումը, դրանց լիարժեք իրացման ուղղությամբ առաջարկությունների ու մեթոդական երաշխավորությունների, ինչպես նաև «Ենթատարածքային տնտեսական աճի կենտրոններ» մոդելի մշակումը:
Զոյա Թադևոսյանը ներկայացրեց տարածքային քաղաքականության տեսական հիմնադրույթները, ինչպես նաև դրա գործնական դրսևորումները: Թագուհի Օհանյանը թեմայի շրջանակներում անդրադարձավ միջազգային փորձին՝ վերլուծելով Եվրամիության անդամ երկրների և հետխորհրդային երկրների տարածաշրջանային զարգացման հիմնախնդիրների լուծմանն ուղղված քաղաքականությունը: Այս համատեքստում խոսվեց նաև ՀՀ-ում մշակված տարածքային համաչափ զարգացման հայեցակարգի մասին: «Տարածքային զարգացման ներուժի գնահատումը» թեմայով հանդես եկան Ժորա Սարգսյանը և Լուսինե Աղաջանյանը՝ ներկայացնելով ՀՀ մարզերի և մարզի կարգավիճակ ստացած Երևան քաղաքի ժողովրդագրական տվյալները, օգտակար հանածոներով հագեցվածությունը, կենսամակարդակը և այլն: Խմբի անդամները առանձին-առանձին վերլուծեցին հանրապետության մարզերը, ներկայացրեցին ուշագրավ վիճակագրական փաստեր (գործազրկության մակարդակ, միջին աշխատավարձի չափ և այլն): Կարեն Հակոբյանը ներկայացրեց տարածքային համաչափ զարգացման գործոնային վերլուծությունը, հանդես եկավ առաջարկներով և այլն:
Հետազոտական կենտրոնի ղեկավարը հաջողություն մաղթեց խմբի անդամներին՝ կոչ անելով հնարավորինս ճշգրիտ գնահատել ՀՀ-ի տարածքային զարգացման ներուժը:

Проблемы равномерного регионального развития РА исследуются в «Амберд»-е
Сегодня  в  исследовательском  центре   «Амберд» прошел очередной  научный  семинар  на  тему «Потенциал  равномерного  регионального  развития  РА» , в  котором  участвовали  сотрудники  центра  во  главе  с  директором  Самвелом  Аветисяном, преподаватели, студенты.
Отметим, что руководитель  исследовательской  группы   темы «Социально-экономические  проблемы  равномерного  регионального  развития  РА»  доцент  кафедры  международных  экономических  отношений  АГЭУ, доктор  экономических  наук  Зоя  Тадевосян, члены  группы  к.э.н., доценты  Карен  Акопян, Диана  Галоян, Нарек  Кесоян, к.э.н., ассистенты  Жора  Саргсян, Лусине  Агаджанян, преподаватель  Тагуи  Оганян, магистранты  Масис  Заргарян, Севак  Хачатрян, Нарек  Петросян.
Как  отметили  докладчики,  цель  исследовательской  группы  определение  возможных  путей  причин  социально-экономической   несимметричности  экономических  субрегионов  РА, смягчить  дисбаланс  экономического  развития  или   нейтрализации  определения  возможных  путей, в  направлении  их  полной  реализации  разработка    предложений  и  методических  рекомендаций, а  также    разработка  модели  «Центры  субрегионального  экономического  роста».
Зоя  Тадевосян  представила   теоретические  основные  положения  региональной  политики, а  также  ее  практические   проявления. Тагуи  Оганян  в рамках  темы  обратилась  к  международному  опыту, анализируя  политику, направленную  на  решение  основных  проблем  регионального  развития  постсоветских  стран  и  стран-членов  Евросоюза.  В  этом  контексте  говорили  и  о   концепции  равномерного  регионального  развития, разработанной  в  РА. На  тему    «Оценка  потенциала  регионального  развития» выступили  Жора  Саргсян  и  Лусине  Агаджанян, представляя  демографические  данные  марзов  РА  и   получивший  статус  марза  города  Еревана, насыщенность  полезными  минералами, уровень  жизни  и  т.д. Члены  группы  по  отдельности  проанализировали   марзы  республики, представили  интересные  статистические  факты (уровень  безработицы, средний  размер  заработной  платы  и  т.д.). Карен  Акопян  представил  факторный  анализ  равномерного  регионального  развития, выступил  с  предложениями  и т.д.
Семинар  прошел  в  атмосфере  бурных  дискуссий, докладчики  ответили на  вопросы  присутствующих.
Руководитель  исследовательского  центра  пожелал  успеха  членам  группы, призывая   по  возможности  точно  оценить  потенциал  регионального  развития  РА.