Մեդիա փորձագետի դասախոսությունը՝ ՀՊՏՀ ուսանողների համար
ՀՊՏՀ  ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությամբ միջազգային ծրագրերի կենտրոնում այսօր տեղի ունեցավ «Մեդիա  գրագիտություն» խորագրով  բաց դաս, որը վարեց հատուկ հյուր, մեդիա փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը: Վերջինս նախ խոսեց  մեդիա գրագիտություն հասկացության  մասին՝ դրա էությունը բացատրելով որպես մեդիաների կողմից տրվող տեղեկույթի սպառման մշակույթ: Այնուհետև փորձագետն անդրադարձավ  մեդիա գրագիտությանն առնչվող հայաստանյան  խնդիրներին:
Սամվել Մարտիրոսյանը նշեց՝ նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ ներկա ժամանակաշրջանում տեղեկատվական դաշտն ազատ է, սովորական սպառողի համար դժվար է իրական տեղեկույթը զատել ապատեղեկատվությունից: Այս համատեքստում տեղեկատվության սպառողները դառնում են խոցելի: Անդրադարձ եղավ նաև լրատվամիջոցների կողմից ԶԼՄ-ների գործունեությանն  առնչվող օրենքների խախտումներին, ինչն այսօր տարածված երևույթ է: Մեդիա փորձագետը օրենքի խախտումները բացատրեց նրանով, որ լրատվամիջոցներն առաջնահերթ մտածում են այցելություններ ապահովելու մասին և ընթերցողին գրավում են նյութի բովանդակությանը չհամապատասխանող վերնագրով,  սկանդալային բառեր օգտագործելով և այլն, սակայն դա վնասում է տվյալ ԶԼՄ-ի հեղինակությունը:
Նմանատիպ հրապարակումների օրինակներ ուսանողներին ներկայացվեց  լուսապատկերի միջոցով: Քննարկվեցին նաև սոցիալական ցանցերի և լրատվամիջոցների փոխկապակցվածությունը, դրա հետ կապված որոշ առանձնահատկություններ, որին պետք է իրազեկ լինի տեղեկույթի սպառողը. ընդգծվեց, որ մեդիա գրագիտությունն այսօր անհրաժեշտ է յուրաքանչյուրին, քանի որ տեղեկատվական այս դարաշրջանում մարդիկ ուղղակի կամ անուղղակի կերպով  տեղեկույթի սպառողներ են:

Лекция медиа эксперта для студентов АГЭУ
Сегодня  по  инициативе  студенческого  совета  АГЭУ  в  центре  международных  программ    прошел  открытый  урок  под  названием   «Медиа компетентность», который  провел  специальный  гость, эксперт  медиа  Самвел  Мартиросян. Во-первых, он  говорил  о  понятии  медиа  компетентности, объясняя  ее  сущность  как  культуру  потребления  сведений, полученных  от  медиа. Затем  эксперт  обратился  к  армянским  проблемам,  касающихся  медиа компетентности.
Самвел  Мартиросян  отметил, что  имея  в  виду  то  обстоятельство,  что   в  настоящий  период    времени  информационное  поле  свободно, для  обычного  потребителя  трудно  реальную  информацию  отделить  от  дезинформации. В  этом  контексте  потребители  информации  становятся  уязвимыми.   Обратились  также   к  нарушениям  законов  со  стороны  медиа, касающихся  деятельности  СМИ, что  сегодня   распространенное  явление.  Медиа  эксперт  объяснил нарушения  законов  тем, что   средства  информации, в  первую  очередь, думают  об  обеспечении  посещений   и  читателя     завлекают  названием, не  соответствующим    содержанию  материала, используя  скандальные  слова  и  другое,    однако  это  вредит  репутации  данного СМИ.
Примеры  подобных  публикаций  студентам  были  представлены  с  помощью  проектора.  Была  обсуждена  и взаимосвязь  социальных  сетей  и  средств  информации, связанные  с  ними  некоторые  особенности,  чем  должен  быть  проинформирован потребитель  информации; было  подчеркнуто, что  медиакомпетентность  сегодня  необходима  каждому, так  как  в  информационную  эту  эпоху  люди  прямо  или  косвенно  являются  потребителями  информации.