ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանն այսօր իր աշխատասենյակում ընդունեց Հայաստանի ուսանողական մարզական 15-րդ խաղերի շրջանակներում կիրակի անցկացված հրաձգության մրցաշարում մեր համալսարանի թիմի հաջողությունը նվաճած ուսանողներին, ուսանողների և շրջանավարտների հետ աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Սևակ Խաչատրյանին, ֆիզդաստիարակության,  արտակարգ իրավիճակների և քաղպաշտպանության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Հովհաննես Գաբրիելյանին:
Սևակ Խաչատրյանն ու Հովհաննես Գաբրիելյանը ներկայացրեցին համալսարանի թիմի հաջողությունը, մանրամասներ պատմեցին մրցաշարից, անդրադարձան հետագա անելիքներին: Պրոռեկտոր Սևակ Խաչատրյանը մանրամասնորեն ներկայացրեց թիմի անդամներին, նրանց հաջողությունները ոչ միայն կրթական, այլև սպորտի բնագավառում, իսկ ամբիոնի ղեկավարը մատնանշեց առաջիկայում սպասվելիք մրցաշարերն ու շեշտեց, որ ունեն նոր հաջողությունների ակնկալիք:
ՀՊՏՀ ռեկտորը շնորհավորեց թիմի անդամներին (թիմում 3 ուսանող են, բայց հանդիպմանը ներկա էին երկուսը՝ Էլմիրա Կարապետյանն ու Տիգրան Գասպարյանը)՝ նշելով. «Ամեն անգամ հպարտանում ենք, երբ լսում ենք մեր բուհի ներկայացուցիչների հաջողությունների մասին, որովհետև դա մեր բուհի պատիվն է, մեր բուհի հեղինակությունն է: Համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի, ուսանողների և անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ ձեզ հաղթանակի առիթով, մաղթում հետագա հաջողություններ»: Կորյուն Աթոյանը վստահեցրեց, որ համալսարանը պատրաստ է իր հնարավորությունների սահմաններում աջակցել ուսանողներին՝ շարունակական հաջողություններ արձանագրելու համար: Դիմելով Հովհաննես Գաբրիելյանին և Սևակ Խաչատրյանին՝ ռեկտորն ասաց. «Ես առաջարկում եմ համախմբել մեր շնորհալի ուսանողներին՝ փորձելով օգնել, նպաստել նրանց հաջողություններին: Ավելի շատ պետք է կենտրոնանալ այն մարզաձևերի կամ ոլորտների վրա, որտեղ մենք արդեն հաջողություններ արձանագրել ենք և գիտենք, որ այդտեղ ունենք ներուժ: Ես պատրաստակամ եմ օգնելու, խրախուսելու»:
Հանդիպմանն անդրադարձ եղավ նաև համալսարանում հրաձգարան հիմնելու ծրագրին, որի մասին նախնական համաձայնություն էր ձեռք բերվել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի՝ սեպտեմբերի 12-ին ՀՊՏՀ կատարած այցի ժամանակ: Քննարկվեցին գաղափարը կյանքի կոչելու համար անհրաժեշտ քայլերը:
Հանդիպման ավարտին ռեկտորը ևս մեկ անգամ շնորհավորեց ուսանողներին, նրանք էլ իրենց հերթին հաղթանակած գավաթը նվիրեցին բուհի ղեկավարին: Ի դեպ, Կորյուն Աթոյանը թիմի անդամներին խրախուսեց պարգևատրմամբ:
Հիշեցնենք, որ  ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության, Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի և Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ Հայաստանի ուսանողական մարզական 15-րդ խաղերի շրջանակներում հոկտեմբերի 5-ին առաջին անգամ տեղի է ունեցել հրաձգության մրցաշարը, որին մասնակցել են հայաստանյան պետական և ոչ պետական 8 բուհեր:
Թիմային պայքարում առաջատար է դարձել Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը. 103 ընդհանուր միավորով ՀՊՏՀ-ականները նվաճել են  պատվավոր 1-ին հորիզոնականը: 2-րդ հորիզոնականը զբաղեցրել է Հայկական բժշկական ինստիտուտը, 3-րդը՝ Երևանի պետական համալսարանը:
Թիմային մրցապայքարից բացի, ուսանողները ուժերը չափել են  նաև անհատական պայքարում: Տնտեսագիտական համալսարանի ուսանողուհի Էլմիրա Կարապետյանը աղջիկների անհատական պայքարում նվաճել է  1-ին հորիզոնականը, իսկ տղաների պայքարում հաղթել է Հայկական բժշկական ինստիտուտի ուսանողը:

Количество просмотров: 1103
Сегодня  ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян  у  себя  в  кабинете  принял  проректора  по  работам  со  студентами  и  выпускниками   Севака  Хачатряна,  временно  исполняющего  обязанности  заведующего  кафедрой  физвоспитания, чрезвычайных  ситуаций  и  гражданской  обороны  Ованнеса  Габриеляна  и  студентов,  завоевавших  успех  команды  нашего  университета  в  соревнованиях  по  стрельбе, проведенных  в  воскресенье  в  рамках  15-ых  Армянскких  студенческих  спортивных  игр.
Севак  Хачатрян  и  Ованнес  Габриелян  представили  успех  команды  университета, подробно  рассказали  о  соревнованиях,  дальнейших  планах.  Проректор  Севак  Хачатрян  подробно  представил  членов  команды,  их  успехи  не  только  в  учебной, но  и  спортивной  области, а  руководитель  кафедры  указал  на  предстоящие соревнования  в  ближайшее  время  и  подчеркнул, что  ожидают  новых  успехов.
Ректор  АГЭУ  поздравил  членов  команды  (в  команде  3 студента, но  на  встрече  присутствовали  двое: Эльмира   Карапетян  и  Тигран  Гаспарян), отмечая: «Каждый  раз  гордимся, когда  слышим  об  успехах  представителей  нашего  вуза, так  как  это  честь  нашего  университета, репутация  нашего  вуза. От  имени  профессорско-преподавательского  коллектива, студентов  и  лично  от  меня  поздравляю  вас  по  поводу  вашей  победы, желаю  дальнейших  успехов». Корюн  Атоян  заверил, что  университет  готов  в  рамках  своих  возможностей  поддержать  студентов  для  дальнейших  успехов.  Обращаясь  к  Ованнесу  Габриеляну и  Севаку  Хачатряну, ректор  сказал:  «Я предлагаю  объединить  наших  талантливых  студентов, пытаясь  помочь, способствовать  их  успехам. Больше  нужно  сосредоточиться  на  тех  видах  спорта  или  областях,  в  которых  мы  уже  достигли  успехов  и  знаем,  что  в  этом   имеем  потенциал.  Я  готов  помочь,  поощрять».
На  встрече  обратились  также  и  к  программе  создания  стрельбища  в  университете, о  котором  была  достигнута  предварительная  договоренность  с  министром  обороны  РА  Сейраном  Оганяном  12-го  сентября  во  время  визита  в  АГЭУ.   Были  обсуждены  необходимые  шаги  для  претворения  идеи в  жизнь.
В  конце  встречи  ректор  еще  раз  поздравил  студентов,  они  в  свою  очередь  завоеванный  кубок  подарили  руководителю  вуза. Кстати, Корюн  Атоян  членов  команды  поощрил  наградами.
Напомним, что  по  инициативе  министерства  образования  и науки  РА, Армянской  студенческой  спортивной  федерации  и  Армянского  молодежного  фонда  в  рамках  15-ых  Армянских  студенческих  спортивных  игр,   15-го  октября  впервые  состоялись  соревнования  по  стрельбе,  в которых  участвовали  8   армянских  государственных  и  не  государственных   вузов.
В  командной  борьбе  лидирующим  стал  Армянский  государственный  экономический  университет:   с  общим  счетом  в  103 балла  наши университетовцы  завоевали  почетное  1-ое  горизонтальное. 2-ое  горизонтальное  занял  Армянский  медицинский  институт, 3-ье --  Ереванский  государственный  университет.
Кроме  командной  борьбы, студенты  попробовали  свои  силы  и  в    индивидуальной  борьбе. Студентка  Экономического  университета  Эльмира  Карапетян  в  женской  индивидуальной   борьбе  завоевала  1-ое  горизонтальное  место, а  в  мужской  борьбе  победил  студент  Армянского  медицинского  института.