Դիտումների քանակ՝ 1066
ՀՊՏՀ նիստերի դահլիճում այսօր տեղի ունեցավ համալսարանի գիտական խորհրդի 2014-2015 ուսումնական տարվա առաջին նիստը՝ գիտխորհրդի նախագահ, ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի գլխավորությամբ:
Ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը ներկայացրեց օրակարգի առաջին հարցը՝ 2013-2014 ուսումնական տարվա երկրորդ կիսամյակի քննաշրջանի արդյունքները՝ նշելով, որ տվյալ կիսամյակի ընթացքում ռեկտորատը, դեկանատները և ամբիոնները բավական աշխատանք են կատարել գործընթացը պատշաճ կազմակերպելու, ինչպես նաև ուսումնական գործընթացում նկատված թերությունները շտկելու և կրթական բարեփոխումները նոր մակարդակի հասցնելու, ուսումնական և կատարողական կարգապահությունը բարձրացնելու ուղղությամբ: Պրոռեկտորը մանրամասն ներկայացրեց առկա և հեռակա բակալավրիատում և մագիստրատուրայում քննաշրջանից հետո արձանագրված  ուսման առաջադիմության պատկերը, մանրամասնեց թերությունները և չլուծված խնդիրները:
Միհրդատ Հարությունյանը գիտխորհրդին ներկայացրեց նաև ավարտական աշխատանքների, մագիստրոսական թեզերի պաշտպանության և ամփոփիչ ատեստավորման քննությունների արդյունքները՝ նախ ընդգծելով, որ գործընթացն իրականացվել է սահմանված ժամանակահատվածում, ՀՀ  կրթության և գիտության նախարարի հրամանի պահանջներին համապատասխան: Պրոռեկտորի տեղեկացմամբ՝ 2013-2014 ուսումնական տարում համալսարանն ունեցել է առկա ուսուցման բակալավրիատի 1148, հեռակա ուսուցման բակալավրիատի 425 և առկա մագիստրատուրայի 666 շրջանավարտներ, որոնց համար կազմակերպվել են ավարտական աշխատանքների, մագիստրոսական թեզերի պաշտպանության և ամփոփիչ ատեստավորման քննություններ: Գիտխորհուրդն ընդունեց ներկայացված երկու հարցերի շուրջ հաշվետվությունները և որոշումները:
«Հարգելի գործընկերներ, առաջին հերթին խոսքս ուղղում եմ ամբիոնների վարիչներին, ցանկանում եմ նշել, որ կրթության որակն այսօր մեզ չի բավարարում: Բոլորիդ կոչ եմ անում լուրջ ուշադրություն դարձնել կրթության որակի բարձրացման հարցին, այս ուղղությամբ լուրջ քայլեր ձեռնարկել, ներկայացնել առաջարկներ»,- վերը նշված երկու հարցերի ներկայացումից հետո հայտարարեց ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը: Դրանից հետո ռեկտորը գիտխորհրդի հաստատմանը ներկայացրեց գիտական խորհրդի 2014-2015 ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակի աշխատանքային պլանը, որը հաստատվեց:
Ընթացիկ հարցերի շարքում գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը զեկուցեց ատենախոսությունների թեմաներ և գիտական ղեկավարներ հաստատելու մասին մի շարք հարցեր:  Գիտխորհուրդը հրատարակության երաշխավորեց մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի կողմից ներկայացված «Տնտեսության պետական կարգավորում» ուսումնական ձեռնարկն ու ֆիզդաստիարակության, արտակարգ իրավիճակների և քաղպաշտպանության ամբիոնի դասախոս Հակոբ Կյոկչյանի «Մարզական խաղերը բուհում» ուսումնական ուղեցույցը:

Сегодня  в  зале  заседаний  АГЭУ  состоялось  первое  заседание  ученого  совета  университета  2014-2015 учебного  года  во  главе  с  председателем  ученого  совета, ректором  АГЭУ  Корюном  Атояном.
Проректор  по  учебно-организационным  работам  Мирдат  Арутюнян  представил  первый  вопрос  повестки  дня, результаты  сессии  второго  семестра  2013-2014  учебного  года, отмечая,  что  ректорат, деканаты  и  кафедры во  время  данного  семестра  проделали  достаточно   работы  по  правильной  организации  процесса, а  также  по  устранению  недостатков  в  учебном  процессе  и  доведению  до  нового  уровня  образовательные  преобразования,  повышению  учебной  и  исполнительной  дисциплины. Проректор  подробно  представил  картину  учебной  успеваемости, зафиксированной  после  сессии  в  стационарном  и  заочном  бакалавриате  и  магистратуре,    недостатки  и  нерешенные  задачи.
Мирдат  Арутюнян  представил  ученому  совету и  результаты защиты   дипломных  работ  и магистерских  тезисов,  обобщающих  аттестационных  экзаменов,  во-первых, подчеркивая,    что  процесс  осуществлен   в  установленный  период  времени, соответствующий  требованиям  приказа  министра  образования  и  науки  РА. По  сообщению  проректора,   университет  в  2013-2014 учебном  году  имел  1148  выпускников  бакалавриата  стационарного  обучения, 425 выпускников  бакалавриата  заочного  обучения  и   666 выпускников    стационарной  магистратуры, для  которых  были организованы  экзамены  по  защите  дипломных  работ, магистерских  тезисов  и  обобщающие  аттестационные  экзамены. Ученый  совет  принял  отчеты  и  решения  по  двум  представленным  вопросам.
«Уважаемые  коллеги, в  первую  очередь, обращаюсь  к  заведующим  кафедр, желаю  отметить, что  сегодня  качество  образования  нас  не  удовлетворяет. Всех  призываю  обратить  серьезное  внимание  на  вопрос  повышения  качества образования, предпринять  в  этом  направлении  серьезные  шаги, представить  предложения»,- после  представления  двух  вышеуказанных  вопросов  объявил  ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян. После  этого  ректор  представил  на  утверждение  ученого  совета  рабочий  план  на  первый  семестр    2014-2015 учебного  года, который  утвердился. В  текущих  вопросах  проректор  по  научным  работам  и  внешним  связям  Гагик  Варданян  выступил  с  вопросами  об  утверждении  тем  диссертаций  и  научных  руководителей. Ученый  совет  рекомендовал  к  печати  учебное  пособие, представленное    кафедрой    макроэкономики,     «Государственное  регулирование  экономики» и  учебное  руководство  преподавателя  кафедры  физвоспитания, чрезвычайных  ситуаций  и  гражданской  обороны  Акопа  Кекчяна   «Спортивные  игры  в  вузе».