Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանն այսօր հյուրընկալեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչապետ, Արցախի պետական համալսարանի խորհրդի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին և նույն համալսարանի ռեկտոր Մանուշ Մինասյանին:
ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, դիմավորելով հյուրերին, նախ նրանց ուղեկցեց համալսարանի միջազգային ծրագրերի իրականացման, ապա՝ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոններ, հյուրերը շրջեցին ՀՊՏՀ գեղատեսիլ բակում, իսկ վերջում նաև այցելեցին ՀՊՏՀ զոհված ուսանող-ազատամարտիկների անվան նորաբաց լսարան: Շրջայցից հետո հանդիսությունների սրահում տեղի ունեցավ հանդիպում՝ համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողության հետ: Հանդիսությունների սրահում ներկաներին ելույթով ողջունեց Կորյուն Աթոյանը:
Մեծ պատիվ համարելով Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կառավարության ղեկավար Արայիկ Հարությունյանին, ով նաև Արցախի պետական համալսարանի խորհրդի նախագահն է, ինչպես նաև Արցախի պետական համալսարանի ռեկտոր Մանուշ Մինասյանին հյուրընկալելը՝ ՀՊՏՀ ռեկտորը ներկաներին տեղեկացրեց մի ուշագրավ հանգամանքի մասին՝ թե ԼՂՀ վարչապետը, թե ԱրՊՀ ռեկտորը սովորել են Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտում՝ ընդհանուր տնտեսագիտության ֆակուլտետի ազգային տնտեսագիտություն մասնագիտությամբ: Խոսելով Արցախի պետական համալսարանի և ՀՊՏՀ համագործակցության մասին, անդրադառնալով հետագա ծրագրերին՝ Կորյուն Աթոյանն Արցախի վարչապետին առաջարկեց ՀՊՏՀ ֆինանսավորմամբ Արցախի տնտեսության որևէ հիմնախնդրի շուրջ հետազոտություն անցկացնել ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում, ինչը դրական ընդունելության արժանացավ Արայիկ Հարությունյանի կողմից: Ռեկտորի ամբողջական ելույթին ծանոթացեք այստեղ:
Երախտիքի իր խոսքն ասաց ՀՊՏՀ-ում սովորող արցախցի ուսանող Աննա Սայիյանը, ով շնորհակալություն հայտնեց երկու հանրապետությունների ղեկավարություններին՝ Տնտեսագիտական համալսարանում պետպատվերի շրջանակներում սովորելու հնարավորության համար: Ուսանողուհին վստահեցրեց, որ պատրաստ է ՀՊՏՀ-ում ստացած իր գիտելիքները ներդնել Արցախում:
Հանդիպումը եզրափակվեց ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի ելույթով, ով ընդգծեց Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի դերը բուհական կրթության ոլորտում՝ նշելով, որի ինքը ևս ուսանել է Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտում (մեկ ու կես կիսամյակ, արցախյան պատերազմական գործողություններից հետո ուսումը շարունակել է Արցախում): Վարչապետը անուն առ անուն վերհիշեց իր դասախոսներին, արժևորեց բուհում իր ուսանելու տարիները՝ շեշտելով, որ բուհը մարդուն տալիս է ոչ միայն մասնագիտություն, այլև կյանքի կարևոր դասեր: Արայիկ Հարությունյանը խոսեց Արցախի տնտեսության, աճի տեմպերի, իրականացվող ծրագրերի մասին:
«Այսօր իմ նպատակն է ներկայացնել Արցախի տնտեսությունը՝ Արցախը՝ այսօր, Արցախը՝ վաղը, քանի որ շատերը Արցախը դիտարկում են որպես տարածք, որտեղ ընթանում են պատերազմական գործողություններ կամ դիտարկում են որպես զբոսաշրջային գոտի, ինչը սակայն այդպես չէ», - իր ելույթում նշեց Արայիկ Հարությունյանը՝ շեշտելով, որ դա սխալ ընկալում է և ԼՂՀ-ն կարող է շատ լուրջ դերակատարում ունենալ ոչ միայն իր, այլև Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում:
Վարչապետը պատասխանեց ներկաների հարցերին, իսկ ավարտին՝ շնորհակալություն հայտնեց ՀՊՏՀ ռեկտորին հյուրընկալության համար և խոստացավ նման հանդիպումները պարբերական դարձնել: Հանդիպման ավարտին ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը ՀՊՏՀ պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի և ուսանողների անունից հուշանվերներ հանձնեց ԼՂՀ վարչապետին և Արցախի պետական համալսարանի ռեկտորին:
Նշենք, որ սույն թվականի ապրիլի 15-ին ՀՊՏՀ-ի և Արցախի պետական համալսարանի միջև ստորագրվել է համագործակցության համաձայնագիր:

Количество просмотров: 1283
Сегодня  гостями    Армянского государственного  экономического  университета  были  премьер-министр  республики  Нагорного  Карабаха, председатель  совета  Арцахского  государственного  университета  Араик  Арутюнян  и  ректор  этого  же  университа  Мануш  Минасян.
Ректор  АГЭУ, профессор  Корюн  Атоян, встретив  гостей,  сначала  их  провел  в  центр  осуществления  международных  программ  университета, затем   в  исследовательский  центр «Амберд», гости  обошли красивый  двор  АГЭУ, а  в  конце  посетили  и  новую  аудиторию  имени  павших  студентов-воинов  АГЭУ.     После  осмотра  в  актовом  зале  состоялась  встреча  с  профессорско-преподавательским  коллективом  и  студентами  университета.  В  зале  в  своем  выступлении  присутстующих  приветствовал   Корюн  Атоян.
Считая  за  большую  честь  визит  в  Армянский  государственный  экономический  университет руководителя  правительства  республики  Нагорного  Карабаха     Араика  Арутюняна и  ректора  Арцахского  государственного  университета  Мануша  Минасяна, ректор  АГЭУ  присутствующим  сообщил  об   интересном  обстоятельстве, что  и  премьер-министр  РНК,  и  ректор   АрГУ  окончили   Ереванский  институт  народного  хозяйства  по  специальности   национальная  экономика  факультета  общей  экономики. Говоря  об  Арцахском  государством  университете  и  сотрудничестве  АГЭУ, обращаясь  к  дальнейшим  программам,  Корюн  Атоян  предложил  премьер-министру  Арцаха  при  финансировании  АГЭУ  провести  исследование   любой  проблемы  экономики  Арцаха   в  исследовательском  центре «Амберд»  АГЭУ, что  удостоилось  положительного  приема  со  стороны  Араика  Арутюняна. Полностью  с  выступлением  ректора  можете  ознакомиться   здесь.
Слова  признательности  выразила  арцахская  студентка, обучающаяся  в  АГЭУ  Анна  Маилян,  которая  поблагодарила  руководителей  двух  республик  за  возможность  обучения  в  Экономическом  университете  в  рамках   госзаказа.  Студентка  заявила, что  готова  свои  полученные  в  АГЭУ  знания  использовать  в  Арцахе.
Встреча  завершилась  выступлением  премьер-министра  РНК  Араика  Арутюняна, который  подчеркнул  роль  Армянского  государственного  экономического  университета  в  области  вузовского  образования, отмечая, что  и  он  сам  учился  в  Ереванском  институте  народного  хозяйства (полтора  семестра, после  арцахских  военных  действий  учебу  продолжил  в  Арцахе). Премьер-министр  поименно  вспомнил  своих  преподавателей, оценил  годы  своей  учебы  в  вузе, подчеркивая, что  вуз  дает  человеку  не  только  специальность,  но  и  важные  уроки  жизни. Араик  Арутюнян  говорил  об  экономике  Арцаха, темпах  роста, осуществляемых  программах.
«Сегодня  моя  цель  представить экономику  Арцаха: Арцах  сегодня, Арцах  завтра, так  как  многие  рассматривают  Арцах  в  качестве  территории, где  проходят  военные  действия  или  рассматривают  в  качестве  туристической  зоны,  что  однако  не  так»,-в  своем  выступлении  отметил  Араик  Арутюнян,  подчеркнув,  что  это  неправильное  восприятие  и  РНК  может  иметь  очень  серьезную  роль   не  только  в  деле  развития  своей  экономики,  но  и  экономики  Армении.
Премьер-министр  ответил  на  вопросы  присутствующих, а  в  завершении  выразил  признательность  ректору  АГЭУ  за  гостеприимство  и  обещал  подобные  встречи  сделать  регулярными. В  конце  встречи  ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян  от  имени  профессорско-преподавательского  коллектива  и  студентов АГЭУ   вручил  памятные  подарки  премьер-министру  РНК  и  ректору  Арцахского  государственного  университета.
Отметим, что  15-го  апреля  сего  года  между  АГЭУ  и  Арцахским  государственным  университетом  подписан  договор  о  сотрудничестве.