Անվճար հետազոտություն՝ ՀՊՏՀ աշխատակիցների համար
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը և հայ-ամերիկյան Կումուրյան պոդիատրիկ կլինիկան, որը զբաղվում է ոտնաթաթի հիվանդությունների ախտորոշման, կանխարգելման և բուժման հարցերով, ակցիայի շրջանակներում կազմակերպել են ոտնաթաթի անվճար հետազոտություն: ՀՊՏՀ բուժկետում նշված կլինիկայի բժիշկների կողմից հետազոտությունը կանցկացվի այսօր և վաղը՝ ժամը 13.30-15.30-ը:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի աշխատակիցներն այցելեցին բուժկետ, հետևեցին հետազոտության ընթացքին: Կումուրյան կլինիկայի ներկայացուցիչ, կենսաքիմիկոս Լևոն Երիցյանը նշեց, որ իրենց կենտրոնը տարածաշրջանում միակ մասնագիտացվածն է, որը վերհանում է ոտնաթաթի հետ կապված հիվանդություններն ու բուժում դրանք:
«Մեզանում դեռևս ձևավորված չէ ոտնաթաթի խնդիրներով համապատասխան մասնագետներին դիմելու մշակույթը, և այս բարեգործական ակցիաները նպատակ ունեն նաև ձևավորելու այդ մշակույթը: Մեր կենտրոնը նախաձեռնությունն իրականացնում է առաջին հերթին ուսումնական հաստատությունների՝ բուհերի, դպրոցների շրջանում, քանի որ դասախոսները, ուսուցիչները մտնում են ռիսկային խմբի մեջ. նրանք աշխատանքի ընթացքում հիմնականում ոտքի վրա են լինում, ինչն էլ պատճառ կարող է դառնալ ոտնաթաթի մի շարք հիվանդությունների: Մեր խնդիրն է ախտորոշել և նշանակել համապատասխան բուժում»,-ասաց Լևոն Երիցյանը:
Բուժկետում այցելուներին բաժանվեցին կլինիկայի վերաբերյալ տեղեկատվական գրքույկներ:
Նշենք, որ այն աշխատակիցները, ովքեր չեն հասցնի հետազոտվել բուժկետում, կարող են նախապես զանգահարել կլինիկա՝ 060-61-62-63 հեռախոսահամարով, հերթագրվել և մինչև հոկտեմբերի 10-ը այնտեղ ստանալ անվճար խորհրդատվություն:

Бесплатное обследование для сотрудников АГЭУ
Армянский государственный экономический университет и армяно-американская подиатрическая клиника Кумурян, которая занимается диагностикой болезней стопы ног, вопросами профилактики и лечения, в рамках акции организовала бесплатное обследование стопы ног. Сегодня и завтра с 13.30 до 15.30 в медпункте АГЭУ врачи клиники проведут обследование.
Сотрудники отдела информации и связей с общественностью АГЭУ посетили медпункт, проследили за процессом обследования. Представитель клиники Кумурян, биохимик Левон Ерицян отметил, что их центр в регионе единственный специализированный, который выявляет болезни, связанные со стопой, и лечит их.
«В нас еще не сформирована культура обращения к соответствующим специалистам по проблемам стопы, и эти благотворительные акции имеют цель сформировать эту культуру. Наш центр осуществляет эту инициативу, в первую очередь, в области учебных заведений: вузов, школ, так как преподаватели, учителя находятся в группе риска: они в основном работают стоя, что и может стать причиной многих болезней стопы. Наша задача диагностировать и назначить соответствующее лечение»,-сказал Левон Ерицян.
В медпункте посетителям раздали информационные буклеты о клинике.
Отметим, что те сотрудники, которые не успеют обследоваться в медпункте, могут заранее позвонить в клинику по телефону 060-61-62-63, зарегистрироваться и до 10-го октября получить там бесплатную консультацию.