Ծանոթություն և շրջայց գրադարանում. առանցքում առաջին կուրսեցիներն են
ՀՊՏՀ գիտական ընթերցասրահում այսօր պարենային ապրանքների ապրանքագիտություն մասնագիտության 1-ին կուրսի ուսանողներին ներկայացվեցին բուհի գրադարանից օգտվելու կարգը, գրքի, մասնագիտական գրականության հետ աշխատելու առանձնահատկությունները: Հանդիպմանը մասնակցում էին գրադարանի աշխատակիցները՝ տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ, ապրանքագիտության և տեխնոլոգիայի ամբիոնի վարիչի ժ/պ, տեխն. գ.դ., պրոֆեսոր Սիլվա Սահրադյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ գրադարանի տնօրենը նշեց, որ գրադարանը ուսումնական գործընթացի կարևոր օղակներից է, և ուսանողներից յուրաքանչյուրն օգտվում է գրադարանից, ուստի 1-ին կուրսեցիների համար կարևոր է իմանալ գրքի, մասնագիտական գրականության և գրադարանի հետ առնչվելու մի շարք կարևոր տեղեկություններ: Արմինե Հովհաննիսյանն ուսանողներին ներկայացրեց գիտական ընթերցասրահում տեղակայված «ՄԱԿ-ի անկյունը», որտեղ կան մի շարք անգլալեզու գրքեր, ամսագրեր, տեղեկատվական գրքույկներ և այլն, ապա ծանոթացրեց պատվիրաթերթիկի լրացման կարգին: Ինչպես ասաց տնօրենը, ուսանողներից շատերն են իրենց դիմում՝ նշելով, որ պատվերը մերժվել է և դրա պատճառներից մեկն այն է, որ պատվիրաթերթիկը սխալ է լրացված լինում: Այնուհետև խոսվեց ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքում զետեղված էլեկտրոնային գրադարան բաժնի մասին, որը հասանելի է բուհի տարածքում: Ներկայացվեցին նաև էլեկտրոնային գրադարանից օգտվելու կանոնները:
1-ին կուրսեցիներին իր խոսքն ասաց նաև Սիլվա Սահրադյանը՝ նշելով, որ դասախոսը դասապրոցեսի ընթացքում, բնականաբար, չի հասցնում ուսանողին շատ տեղեկություններ հաղորդել տվյալ թեմայի վերաբերյալ, ուստի մասնագիտական գրականությունից օգտվելը անհրաժեշտություն է: Պրոֆեսորն ընդգծեց նաև ուսանողի ինքնակրթվելու, զարգանալու հմտության կարևորությունը՝ կոչ անելով շատ ժամանակ հատկացնել մասնագիտական գրականություն ընթերցելուն: «Բուհն ուսանողին սովորեցնում է նաև ինքնուրույն կրթվել»,- ասաց նա՝ խորհուրդ տալով ուսանողներին գրականությունից օգտվելիս համառոտագրություններ անել՝ կարևոր տեղեկատվությունն ամրագրելու համար:
Հանդիպման ավարտին Արմինե Հովհաննիսյանի ուղեկցությամբ ուսանողներն այցելեցին գրադարանի ուսանողական ընթերցասրահ, այնուհետև ծանոթացան գրքի թվայնացման տեխնիկային, շրջեցին գրադարանում: Նշենք, որ ՀՊՏՀ գրադարանի տնօրինությունը նախաձեռնել է 1-ին կուրսեցիների հետ հանդիպումների շարք, որի մեկնարկը տրվեց այսօր: Ինչպես լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում նշեց գրադարանի տնօրենը՝ 1-ին կուրսի ուսանողների հետ հանդիպումներ կազմակերպելու իրենց նախաձեռնությունը համընկել է Սիլվա Սահրադյանի ցանկության հետ, ուստի, հանդիպումների շարքը մեկնարկեց հենց պարենային ապրանքների ապրանքագիտություն մասնագիտության ուսանողների մասնակցությամբ:

Ознакомление и экскурсия по библиотеке: в центре первокурсники
Сегодня  в  научном  читальном   зале  АГЭУ  первокурсникам  по  специальности  товароведение   промышленных  продуктов  представили  порядок  пользования  из  библиотеки, особенности  работы  с  книгой, специальной  литературой. На  встрече  участвовали   сотрудники  библиотеки  во  главе  с  заведующей библиотекой  Армине  Ованнисян,  временно   исполняющая   обязанности  заведующей  кафедрой  товароведения  и  технологии, д.техн.н., профессор  Сильва  Саградян.
Приветствуя  присутствующих,  заведующая  библиотекой  отметила, что библиотека   является  важным  звеном  учебного  процесса,  и  каждый  студент  пользуется  из  библиотеки, поэтому  для  первокурсников  важно  знать  некоторые  важные  сведения  о  книге, специальной  литературе  и  библиотеке. Армине  Ованнисян  представила  студентам  помещенный  в  научном  читальном  зале   «Уголок  ООН», где  размещены  книги, журналы, информационные буклеты и  др. на  английском  языке,  затем  ознакомила    с  порядком  заполнения   заказного  листа.  Как  сказала  заведующая,  многие  из  студентов  обращаются  к  ним, отмечая, что  заказ   отказан  и  одна  из  этих  причин,  что  заказной  лист  неправильно  заполнен. Затем  говорили  об  отделе  электронной  библиотеки, размещенном в  официальном  сайте  АГЭУ,  который  доступен  на  территории  университета. Были  представлены  и  правила  пользования  из  электронной  библиотеки.
Первокурсникам  свое  слово  сказала  и  Сильва  Саградян,  отмечая, что    преподаватель  во  время  урока,  естественно, не  успевает  передать  студенту  много  сведений  о  данной  теме,  поэтому  пользоваться  специальной  литературой необходимо. Профессор  подчеркнула также важность   самообучения, навыка  развития  студента, призывая  много  времени уделять   чтению специальной  литературы. «Вуз  учит  студента и  самостоятельному  обучению»,- сказала  она, советуя  студентам,  пользуясь  литературой сделать  краткие  письменные  обобщения  для   закрепления  важной  информации.
В  конце встречи   в  сопровождении  Армине  Ованнисян  студенты  посетили    студенческий  читальный  зал  библиотеки, затем  ознакомились  с  цифровой  техникой  книги, обошли  библиотеку.  Отметим, что  дирекция  библиотеки  АГЭУ  организовала  серию  встреч  с первокурсниками,  начало  которым  было   дано  сегодня. Как  отметила  заведующая  библиотекой  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью,    их  инициатива  организации  встреч  с  первокурсниками   совпала  с  желанием  Сильвы  Саградян, поэтому,  серия  встреч   началась  именно    с  участия    студентов  по  специальности  товароведения  продовольственных  товаров.