Դիտումների քանակ՝ 993
ՀՊՏՀ միջազգային ծրագրերի կենտրոնում այսօր անցկացվեց կլոր սեղան-քննարկում «Ֆինանսական համակարգի դերը ներառական աճի խթանման գործընթացում» թեմայով: Հիշեցնենք, որ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը Շվեյցարիայի համագործակցության գրասենյակի Հարավկովկասյան բաժնի աջակցությամբ իրականացնում է «Հայաստանում ներառական աճի խթանման քննարկումների հարթակի ստեղծում» ծրագիրը, և այսօրվա հանդիպումը նշված ծրագրի շրջանակներում թվով 5-րդն էր:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Հարավային Կովկասում շվեյցարական համագործակցության գրասենյակի ղեկավար Զառա Ալլահվերդյանը, Հարավային Կովկասում շվեյցարական համագործակցության գրասենյակի ներկայացուցիչ Լուկաս Լյուշերը, ՀՊՏՀ ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը, ՀՊՏՀ-ում ծրագրի կառավարման խումբը՝ ղեկավար Ներսես Գևորգյանի գլխավորությամբ, դասախոսներ, ուսանողներ: Այսօրվա հանդիպումը վարում էր «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն, դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Ավետիսյանը:
«Ծրագրի ամբողջ գաղափարախոսությունը տնտեսության արդի հիմնախնդիրների շուրջ գիտական, ակադեմիական, ոլորտի հետազոտողների ու պրակտիկ աշխատողների մոտեցումները մեկտեղելը, քննարկելն է: Սա լավ մոդել է նշված խնդիրների շուրջ արդյունավետ քննարկումների դաշտ ստեղծելու առումով»,- նշեց Ներսես Գևորգյանը:
«Տնտեսության ջերմությունը չափելու լավագույն գործիքը ֆինանսական համակարգի վերլուծությունն է: Յուրաքանչյուր երկրի տնտեսության վիճակը չափվում է նրա ֆինանսական համակարգի որակով»,- օրվա թեման ներկայացրեց Սամվել Ավետիսյանը և խոսքը փոխանցեց քննարկման հիմնական բանախոսին՝ ՀՀ ԿԲ դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականությունների վերլուծությունների բաժնի պետ Հասմիկ Ղահրամանյանին:
Նա նախ ներկայացրեց ներառական աճի սահմանումները, անդրադարձավ հայաստանյան ֆինանսական համակարգի ներկա վիճակին, առկա հիմնախնդիրներին, հարցին, թե արդյոք ֆինանսական հատվածի զարգացումը նպաստում է ներառական աճին: Թեման ուղեկցվեց մասնագիտական քննարկմամբ, հարց ու պատասխանով:
Հիշեցնենք, որ առաջնորդվելով կառավարության ու մյուս շահակիցներին աջակցելու նպատակադրմամբ՝ ՀՊՏՀ-ն Շվեյցարիայի համագործակցության գրասենյակի Հարավկովկասյան բաժնի աջակցությամբ մշակել է կլոր սեղան-քննարկումների շարք: Նախագծի հեղինակները հույն ունեն, որ դրանք կխթանեն վերոնշյալ հարցերի շուրջ տեղեկացված քննարկումներով առանձնացող հասարակական բանավեճը:

Сегодня  в  центре  международных  программ  АГЭУ  была  проведена  дискуссия  на  тему  «Роль  финансовой  системы  в  процессе  стимулирования  инклюзивного  роста».  Напомним, что  Армянский  государственный  экономический  университет   при  содействии  Южно-кавказского  отдела  Швейцарского  бюро  по  сотрудничеству   осуществляет  программу  «Создание  платформы  обсуждений  стимулирования  инклюзивного  роста  в  Армении», и  сегодняшняя  встреча  в  рамках  указанной  программы  по  счету  была 5-ой.
На  встрече  участвовали  руководитель  швейцарского  бюро  по  сотрудничеству  в  Южном  Кавказе   Зара  Аллавердян, представитель  швейцарского  бюро  по  сотрудничеству  в  Южном  Кавказе Лукас  Люшер, проректор  по  учебно-методическим   работам  АГЭУ  Паруйр  Калантарян,  группа  управления  программой  в  АГЭУ  во  главе  с  руководителем  Нерсесом  Геворгяном, преподаватели, студенты. Сегодняшнюю  встречу  вел  директор  исследовательского  центра  «Амберд», доктор, профессор Самвел  Аветисян.
«Вся  идеология  программы -- совмещение  и  обсуждение  научных, академических  подходов, подходов  исследователей  сферы  и  практических  работников  вокруг  актуальных  проблем  экономики.  Это  хорошая  модель  в  смысле  создания  поля  эффективных  дискуссий  вокруг  указанных  проблем»,-отметил  Нерсес  Григорян.
«Лучший  инструмент  для  измерения  температуры  экономики -  это  анализ  финансовой  системы. Состояние  экономики  любой  страны  измеряется  качеством  ее  финансовой  системы»,- тему  дня  представил  Самвел  Аветисян  и  передал  слово  основному  докладчику  дискуссии   начальнику  отдела  анализов  кредитно-денежной  и  бюджетно-налоговой  политики  ЦБ  РА  Асмик  Каграманян.
Она, во-первых, представила  определения  инклюзивного  роста, обратилась   к  настоящему  состоянию  армянской  финансовой  системы, существующим  проблемам, вопросу, на  самом  ли  деле  развитие  финансового  сектора  способствует  инклюзивному  росту. Тема  сопровождалась   профессиональной  дискуссией, вопросами  и  ответами.
Напомним, что руководствуясь   целью  поддержать  партнеров  правительства  и  других  заинтересованных  сторон, АГЭУ при  содействии  швейцарского  бюро  по  сотрудничеству  в  Южном  Кавказе  разработал  серию  круглых  столов-дискуссий. Авторы  проектов  надеятся, что  они   будут  стимулировать   общественную  дискуссию, отличающую  информированными  обсуждениями  вокруг  вышеуказанных  вопросов.