Գիտական սեմինար՝ «ՀՀ ֆինանսական շուկայի զարգացման հեռանկարները» խորագրով
ՀՊՏՀ ֆինանսական ֆակուլտետում այսօր կայացավ  «ՀՀ ֆինանսական շուկայի զարգացման հեռանկարները» խորագրով  գիտական սեմինար, որը նախաձեռնել էր բանկային գործի և ապահովագրության ամբիոնը: Սեմինարին մասնակցում էին  գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, դասախոսներ, ասպիրանտներ, ուսանողներ:
Վերոնշյալ ամբիոնի վարիչի ժ/պ  Աննա Ասլանյանը, ողջունելով մասնակիցներին, ցանկություն հայտնեց, որ  նմանատիպ սեմինարները ավանդույթ կդառնան: Նա նշեց, որ տնտեսության արդի խնդիրներին նվիրված քննարկումները և' օգտակար են, և' հետաքրքիր:
Սեմինարի ընթացքում ելույթ ունեցան  նշված ամբիոնի 4 ասպիրանտներ: 1-ինը հանդես եկավ Գոռ Սահակյանը՝ «ՀՀ բանկային համակարգում իրացվելիության ռիսկի դրսևորման ձևերի վերլուծությունը» զեկուցմամբ: Ասպիրանտներ Ասյա Խալաթյանը, Գայանե Հարությունյանը և Գոհար Հովհաննիսյանը ելույթ ունեցան համապատասխանաբար «Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրումը որպես ՀՀ արժեթղթերի շուկայի զարգացման գործոն», «Վճարունակության մարժայի հաշվարկը՝ որպես ապահովագրական ընկերությունների ֆինանսական կայունության ապահովման կարևոր ցուցանիշ («Ռոսգոսստրախ Արմենիա» ԱՓԲԸ-ի օրինակով), «Բաժնետոմսերի նախնական հրապարակային առաջարկը ՀՀ-ում» թեմաներով:
Ասպիրանտները ելույթներից հետո  պատասխանեցին լսարանի հարցերին, ծավալվեց քննարկում, ակտիվ հարցադրումներով հանդես եկավ պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտորը կարևորեց նման գիտական սեմինար կազմակերպելու ամբիոնի նախաձեռնությունը՝ նկատելով, որ այսպիսի քննարկումները ուսանելի են և' ուսանողների, և' ասպիրանտների համար, ձևավորում են համապատասխան հետազոտական հմտություններ, ինչն էլ հիմք է դառնում դրանում ներգրավված անձանց գիտական գործունեության, ինչպես նաև այլ բնագավառներում հաջողությունների հասնելու համար:
Սեմինարների անցկացումը կարևորեցին նաև ուսանողները: «Այս սեմինարներն, անխոս, շատ օգտակար են. 1-ին հերթին, լրացնում են մեր գիտելիքները, բացի դրանից՝ օգնում են  գնահատել մեր հնարավորություններն ու նախապատրաստում են նմանատիպ ելույթների»,-ասաց ապահովագրական գործ մասնագիտության 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Ռոզա Վարդանյանը:

Научный семинар на тему «Перспективы развития финансового рынка РА»
Сегодня в финансовом факультете АГЭУ был проведен научный семинар на тему «Перспективы развития финансового рынка РА», который был организован по инициативе кафедры банковское дело и страхование. В семинаре участвовали проректор по научным работам и внешним связям Гагик Варданян, преподаватели, аспиранты, студенты.
Временно исполняющий обязанности вышеуказанной кафедры Анна Асланян, приветствуя участников, выразила желание, что подобные семинары станут традицией. Она отметила, что дискуссии, посвященные актуальным проблемам экономики, и полезны, и интересны. Во время семинара выступили 4 аспиранта указанной кафедры. Первым выступил Гор Саакян с лекцией «Анализ форм выражения риска ликвидности в банковской системе РА». Аспиранты Ася Халатян, Гаяне Арутюнян и Гоар Ованнисян выступили соответственно по темам: «Вклад пенсионной системы как фактор развития рынка ценных бумаг РА», «Расчет маржи платежеспособности как важный показатель обеспечения финансовой стабильности страховых компаний(на примере СЗАО «Росгосстрах Армения»), «Первичное публичное размещение акций в РА».
После выступлений аспиранты ответили на вопросы аудитории, развернулось обсуждение, активно с вопросами выступил проректор Гагик Варданян.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ проректор по научным работам и внешним связям подчеркнул инициативу кафедры организовать научный семинар, отмечая, что такие дискуссии поучительны и для студентов, и для аспирантов, формируют соответствующие исследовательские навыки, что и становится основой научной деятельности людей, вовлеченных в нее, а также для достижения успехов в других областях.
Проведение семинаров отметили также студенты. «Эти семинары, безусловно, полезны: в первую очередь, дополняют наши знания, кроме этого, помогают оценить наши возможности и подготавливают к подобным выступлениям»,-сказала студентка 3-го курса по специальности страховое дело Роза Варданян.