Յուրի Սուվարյանն արժանացել է ՀՀ գիտության վաստակավոր գործչի պատվավոր կոչման
Ղեկավարվելով ՀՀ Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 16-րդ կետով և հիմք ընդունելով «Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգևների և պատվավոր կոչումների մասին» ՀՀ օրենքը՝ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀՀ Անկախության տոնի առթիվ, ինչպես նաև գիտության և կրթության բնագավառների զարգացման գործում ունեցած մեծ վաստակի համար Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար, մեր համալսարանի կառավարման ամբիոնի վարիչ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Յուրի Սուվարյանին շնորհել է Հայաստանի Հանրապետության գիտության վաստակավոր գործչի պատվավոր կոչում:
Այսօր լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում անվանի գիտնականը, ով իր աշխատանքային կենսագրության վերելքներով լի ճանապարհին արժանացել է բազմաթիվ պետական բարձր պարգևների, նշեց. «Երեք մեդալի եմ արժանացել՝ «Անանիա Շիրակացի»՝ 2000 թվականին, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար առաջին աստիճանի»՝ 2011 թվականին, «Վաչագան Բարեպաշտ» ՝ 2013 թվականին: Այս մեկն առանձնանում է նրանով, որ գնահատականն է իմ գրեթե 50-ամյա գիտամանկավարժական ու գիտահետազոտական աշխատանքի: Եվ գիտության աշխատողի համար, իմ համոզմամբ, ամենաթանկ պարգևն է, որովհետև այդ կոչումով արժևորվում է գիտության ոլորտի մշակի երկարամյա աշխատանքը: Շնորհակալ եմ մեր իշխանություններից և հատկապես ՀՀ Նախագահից՝ ՀՀ Անկախության տոնի առթիվ իմ գործունեությունը բարձր գնահատելու համար»:
Ի սրտե շնորհավորում ենք հարգարժան Յուրի Սուվարյանին՝ այս բարձր պարգևին արժանանալու առիթով, մաղթում ենք անսպառ եռանդ ու նորանոր ձեռքբերումներ:

Юрий Суварян удостоен почетного званпия заслуженного деятеля науки РА
Руководствуясь 16 пунктом 55-ой статьи Законодательства РА и взяв за основу закон РА «О государственных наградах и почетных званиях Республики Армения», Президент Республики Армения Серж Саргсян по поводу праздника Независимости РА, а также за большие заслуги в деле развития науки и образования академику-секретарю отделения арменоведения и общественных наук Национальной академии наук Республики Армения, заведующему кафедрой управления нашего университета, доктору экономических наук, профессору Юрию Суваряну присудил почетное звание заслуженного деятеля науки Республики Армения.
Сегодня в беседе с отделом информации и связей с общественностью известный ученый, кто на пути своей трудовой биографии, полном восхождениями, был удостоен многочисленными государственными высокими наградами, отметил: «Удостоен трех медалей: в 2000 году «Анания Ширакаци», в 2011 году «Первой степени за заслуги перед Отечеством», в 2013 году «Вачаган Барепашт». Эта награда отличается тем, что она оценка моей почти 50-летней научно-педагогической и научно-исследовательской работы. И для научного работника, я считаю, самая дорогая награда, так как этим званием оценивается долголетняя работа в области науки. Я благодарен нашему правительству и особенно Президенту РА за высокую оценку моей деятельности по поводу праздника Независимости РА».
От всей души поздравляем Юрия Суваряна по поводу этой высокой награды, желаем неиссякаемой энергии и новых достижений.