ՀՊՏՀ-ականները Անկախության տոնը նշեցին յուրօրինակ միջոցառումներով
Հայաստանի Հանրապետության անկախության տոնի առթիվ ՀՊՏՀ ուսանողական խորհուրդը կազմակերպել էր յուրօրինակ միջոցառումներ:
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի շուրջ 100 ուսանողներ, ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությամբ, սեպտեմբերի 21-ի օրամուտը  դիմավորեցին «Եռաբլուր» պանթեոնում: Ուղիղ կեսգիշերին «Եռաբլուրում» միախմբված ուսանողները նախ ծաղկեպսակ դրեցին զոհված ազատամարտիկների շիրիմներին, այնուհետև կազմակերպվեց մոմավառություն և ոգեկոչման արարողություն, հոգևոր այրերի առաջնորդությամբ կատարվեց սուրբ աղոթք:
Անկախության օրվան նվիրված միջոցառումները շարունակվեցին  Տնտեսագիտական համալսարանում. այսօր՝ սեպտեմբերի 22-ին, դասամիջոցների ընթացքում կառավարման ու  հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի ուսանողական խորհուրդների նախաձեռնությամբ անցկացվեցին գեղեցիկ  ֆլեշմոբեր:
Կառավարման ֆակուլտետի ուսանողների կազմակերպած ֆլեշմոբն անցկացվեց առաջին դասամիջոցին. ուսանողները շուրջպար էին բռնել «Քոչարու» խրոխտ ու  հաղթաշունչ հնչյունների ներքո: Շուրջպարի մեջտեղում ծածանվում էր հայոց եռագույնը: Ֆլեշմոբի առանձնահատկությունն ու հետաքրքրությունն այն էր, որ  ուսանողական շուրջպարը մեծանում ու ավելի շատ ուսանողների էր ընդգրկում: Միջոցառումը միասնության ու համերաշխության խորհուրդ ուներ:
Երկար դասամիջոցին ՀՊՏՀ բակն իրենց ֆլեշմոբով  ուշագրավ դարձրեցին հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի ուսանողները. ֆլեշմոբի սկիզբն ազդարարեց ՀՀ օրհներգը, ապա ի նշան անկախության և խաղաղության՝ երկինք բաց թողնվեց ՀՀ դրոշը՝ եռագույն փուչիկներով: Ուսանողների մասնակցությամբ ցուցադրվեց ազգային պար, որից հետո 2 ուսանողուհիների կենդանի կատարմամբ հնչեց «Հայաստան» երգը: Ֆլեշմոբի առանցքում կրկին հայոց պետականությունն ու անկախությունը խորհրդանշող եռագույնն էր. ուսանողները վերստին  ծածանեցին այն, որից հետո բոլորի ուշադրությունը սևեռվեց բարձրահարկից  փողփողացող հայոց եռագույնին: Ուսանողները խանդավառված էին, բոլորի աչքերում նկատվում էր անկախության սերունդ լինելու վեհ զգացումը:
Միջոցառումներն անցկացվում են Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հետ համատեղ՝ ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի 20-ամյա հոբելյանի շրջանակներում:

Наши университетовцы праздник Независимости отметили специальными мероприятиями
По  поводу  праздника  независимости  Республики  Армения  студенческий  совет  АГЭУ  организовал  специальные  мероприятия.
Около  100  студентов  Армянского  государственного  экономического  университета, по  инициативе  студенческого  совета,    закат  дня  21-го  сентября  встретили в  пантеоне   «Ераблур». Прямо  вполночь  собравшиеся  в  пантеоне   студенты, во-первых, возложили  венок  к  могилам  павших  воинов, затем  был  организовано  освещение  свечами   и  церемония  поминовения, во  главе  священнослужителей  прочитали  святую  молитву.
Мероприятия, посвященные  ко  дню  независимости,  продолжились  в  Экономическом  университете: сегодня  22-го  сентября  во  время  перемен  по  инициативе  студенческих  советов   факультетов  управление  и  бухгалтерского  учета  и  аудита  были  проведены  красивые  флешмобы.
Флешмоб, проведенный  студентами  факультета  управления, был  проведен  на  первой  перемене:  студенты  встали  вкруг  на  танец  под  звуки    смелого  и  победоносного  «Кочари».  В  центре  танца  развивался  армянский   трехцветный  флаг. Особенность  и  интерес  флешмоба  были  в  том,  что  хоровод   студенческого  танца  увеличивался  и  вовлекал  все  больше  студентов. Мероприятие это – символ  единства  и  солидарности.
На  длинной  перемене  во  дворе  АГЭУ  своим  замечательным  флешмобом   выступили  студенты  факультета  бухгалтерского  учета  и  аудита: начало  флешмоба   ознаменовал  гимн  РА, затем  в  знак  независимости  и  мира  в  небо  отпустили  флаг  РА   из  трехцветных  шаров.  С  участием  студентов  был  исполнен  национальный  танец, после  чего  в  живом  исполнении  двух  студенток  прозвучала  песня «Айастан». В  центре  флешмоба  вновь  триколор,  символизирующий  армянскую  государственность  и  независимость: студенты  снова  помахали  тем, после  чего  внимание  всех   сосредоточилось  на  армянском  триколоре, развевающемся  на  высотном  корпусе. Студенты   были  возбуждены, в  глазах  у  всех  замечалось  гордое  чувство   за  поколение  независимости.
Мероприятия  проводятся  совместно  с  Армянским  молодежным  фондом  в  рамках  20-летнего  юбилея  студенческого  совета  АГЭУ.