Համայն հայության հայրենիքը այսօր տոնում է անկախության 23-րդ տարեդարձը
Այսօր նշվում է Հայաստանի երրորդ Հանրապետության անկախության տարեդարձը: Քսաներեք տարի առաջ՝ 1991 թ. սեպտեմբերի 21-ին, հայ ժողովուրդն իր հավաքական կամքով՝ Հայաստանի տարածքում անցկացված հանրաքվեով, ընտրեց ազատ ու ինքնիշխան ապրելու իր ճանապարհը: Մեր երկիրը թևակոխեց պատմության նոր շրջան, զարգացման նոր ուղի: Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ Գերագուն խորհուրդը, ամփոփելով հանրաքվեի արդյունքները, Հայաստանի Հանրապետությունը հռչակեց անկախ պետություն:
Հայ մարդն իր երկրի անկախությանը վերաբերվում է անչափ զգայուն ու թրթիռով, քանզի գիտե նրա ձեռքբերման ու կորստի գինը, գիտե, որ ինչպես ցանկացած նվաճում այն պետք է պահպանել, փայփայել, սնել նոր ուժով ու կամքով: Մեր անկախ պետության զարգացմանն ու շենացմանը պետք է մասնակից դառնա յուրաքանչյուր հայ մարդ՝ ներկա ու գալիք սերունդները՝ լինելով հայրենասեր, ունենալով ազգային արժանապատվություն:
Թող շնորհավոր լինի համայն հայության հայրենիքի Անկախության տոնը: Թող որ խաղաղ երկնքի տակ ու ստեղծագործ աշխատանքով Հայաստանը շարունակի իր անկախության անկասելի երթը՝ որպես հզոր, զարգացած ու քաղաքակիրթ երկիր:

Сегодня родина всех армян празднует 23-ью годовщину независимости
Сегодня отмечается годовщина независимости третьей Республики Армения. Двадцать три года назад, 21-го сентября 1991 года коллективной волей армянский народ, проводя референдум в Армении, выбрал свободный и суверенный свой путь. Наша страна вступила в новый период истории, новый путь развития. 23-го сентября Верховный совет РА, обобщая результаты референдума, провозгласил Республику Армения независимой страной.
Армянский человек к независимости своей страны относится безмерно чувствительно и трепетно, так как знает цену ее достижения и потери, что как и любое достижение его нужно сохранить, лелеять, питать новыми силами и волей. Участником в развитии и процветании нашего независимого государства должен стать каждый армянин, настоящее и будущее поколения, став патриотами, имея национальное достоинство.
Поздравляем с праздником Независимости родины всех армян. Пусть, чтоб под мирным небом и творческой работой Армения продолжит неудерживмое шествие своей независимости, в качестве могучей, развитой и цивилизованной страны.