Դիտումների քանակ՝ 870
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում այսօր ռուսաստանցի փորձագետների մասնակցությամբ տրվեց եռօրյա վարպետաց դասերի մեկնարկը: Նախաձեռնությունը, ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնինն է՝  ՌԴ Ա.Մ. Գորչակովի անվան Հանրային դիվանագիտության աջակցման հիմնադրամի օժանդակությամբ:
Հյուրերը՝ Գորչակովի անվան Հանրային դիվանագիտության աջակցման հիմնադրամի ներկայացուցիչ Մարիա Բորոդաչովան և քաղաքական հետազոտությունների  եվրասիական ցանցի տնօրեն, քաղաքական գիտությունների թեկնածու Վիտալի Մերկուշևը այցելեցին «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոն, ծանոթացան աշխատակազմին և գործունեությանը:
Հանդիպումների շարքը սկսվեց  համալսարանի միջազգային ծրագրերի իրականացման կենտրոնում: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի աշխատակազմը՝ տնօրեն Սամվել Ավետիսյանի գլխավորությամբ, աշխատակիցներ, դասախոսներ, ուսանողներ, ասպիրանտներ: Հյուրերին ողջունեց պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը՝ նկատելով, որ հիմնադրամի հետ համագործակցության լավ ավանդույթ է ստեղծվում, ապա մաղթեց արդյունավետ աշխատանք: Վիտալի Մերկուշեվը հանդես եկավ  ««Փափուկ ուժի»  գործիքների փոխազդեցությունը  սոցիալական հաղորդակցության ցանցերում» թեմայով դասախոսությամբ:
Վիտալի Մերկուշևն իր խոսքում նշեց, որ  Տնտեսագիտական համալսարանի լսարանը, ուսանողների հետաքրքրվածությունը շատ հաճելի են: Անդրադառնալով քննարկվող թեմային՝ բանախոսը նախ  շեշտեց, թե որքան մեծ է այսօր համացանցի, սոցիալական ցանցերի դերն ու կիրառությունը յուրաքանչյուրիս կյանքում: Փորձագետը բացատրեց սոցիալական /կոնտակտային/  կայքերի  էությունը, նշեց դրանց առավելություններն ու թերությունները: Այնուհետև  ներկայացվեց «փափուկ ուժի» էությունը, դրա կիրառությունը, մանիպուլյացիոն ազդեցությունը:
Այս համատեքստում ընդգծվեցին հատկապես ազգային անվտանգության խնդիրները, ցույց տրվեց սոցիալական կայքերի հնարավոր ազդեցություններն այդ անվտանգության վրա:
Դասախոսությունը համեմված էր հետաքրքիր ու պատկերավոր օրինակների (տարբեր երկրների ) վրա:
Դասախոսության ավարտից հետո տեղի ունեցավ քննարկում և թեմայի ամփոփում, փորձագետը պատասխանեց լսարանի հարցերին:
Հիշեցնենք, որ վաղը, ժամը 13.00-ին, ռուս փորձագետ Անդրեյ Սուշենցովը դասախոսություն կկարդա «Ճգնաժամը Ուկրաինայում և Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականությունը» թեմայով:

Сегодня    в  Армянском  государственном  экономическом  университете  с  участием  российских  экспертов  начались  трехдневные  мастер-классы. Инициатива,  как  ранее   сообщали, была  исследовательского  центра «Амберд» при  содействии   Фонда  поддержки  публичной  дипломатии  РФ имени    А.М. Горчакова.
Гости:  представительница  Фонда  поддержки  публичной  дипломатии  РФ   имени   А.М. Горчакова Бородачева  Мария и  директор  Евразийской  сети  политических  исследований, кандидат  политических     наук  Меркушев  Виталий    Николаевич  посетили  исследовательский  центр  «Амберд», познакомились  с  коллективом  и  деятельностью.
Серия  встреч  началась  в  центре  осуществления  международных  программ  университета. На  встрече  присутствовали  проректор  АГЭУ  по  научным  работам   и  внешним  связям,д.э.н., профессор    Варданян  Гагик  Ишханович, коллектив  исследовательского  центра  «Амберд» во  главе  с  директором, д.э.н., профессором  Аветисяном  Самвелом  Сережаевичем, сотрудники, преподаватели, студенты, аспиранты. Гостей  приветствовал  проректор  Варданян Гагик  Ишханович, замечая, что  с  фондом  создается  хорошая  традиция  сотрудничества,  затем  пожелал  эффективной  работы. Меркушев  Виталий Николаевич выступил  с  лекцией  на  тему «Инструменты  «мягкой  силы»  для  взаимодействия  контактных  социальных  сетей».
Меркушев  Виталий  Николаевич в  своей  речи  отметил, что  аудитория  Экономического  университета, заинтересованность  студентов  очень приятны. Обращаясь  к  обсуждаемой  теме,   лектор  отметил, насколько  велика  сегодня  роль и  применение   интернета,  социальных  сетей  в  жизни  каждого  из  нас. Эксперт  объяснил  сущность  социальных  сайтов /контактных/, отметил  их  преимущества  и  недостатки. Затем  была  представлена  сущность  «мягкой  силы», их  применение, манипуляционное  влияние.
В  этом  контексте  особенно  были  подчеркнуты  задачи  национальной  безопасности, указаны    возможные  влияния  социальных  сайтов  на  эту  безопасность.
Лекция  была  насыщена  интересными  и  наглядными  примерами(разных  стран).
После  завершения  лекции  состоялась  дискуссия  и  обобщение  темы,  эксперт  ответил  на  вопросы  аудитории.
Напомним, что  завтра  в 13.00  российский  эксперт  Сушенцов  Андрей  Андреевич  проведет  лекцию   на  тему «Кризис  на  Украине  и  внешняя  политика  России».