ՀՊՏՀ ռեկտորը հյուրընկալեց ՀՊՏՀ ֆուտզալի տղաների հավաքականին. լավագույն ռմբարկուն իր գավաթը հանձնեց համալսարանի ղեկավարին
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանն այսօր իր աշխատասենյակում հյուրընկալեց համալսարանի ֆուտզալի տղաների հավաքականին, որն այս տարվա հուլիսին Ռոտերդամում մասնակցել էր Համաեվրոպական ուսանողական մարզական 2-րդ խաղերին: Հիշեցնենք, որ Հայաստանը ֆուտզալ մարզաձևում ներկայացնող Տնտեսագիտական համալսարանի թիմը տարբեր երկրների բուհերի 24 թիմերի շարքում զբաղեցրել էր 14-րդ տեղը, իսկ հավաքականի անդամ, ՀՊՏՀ ուսանող Նարեկ Մակարյանը ճանաչվել էր առաջնության լավագույն ռմբարկու:
Թիմի անդամների հետ հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ուսանողների և շրջանավարտների հետ աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Սևակ Խաչատրյանը, ֆիզդաստիարակության, արտակարգ իրավիճակների և քաղպաշտպանության ամբիոնի վարիչի ժ/պ Հովհաննես Գաբրիելյանը, թիմի մարզիչ Էլիանորա Գրիգորյանը: Ներկայացնելով թիմի անդամներին և նրանց հաջողությունները՝ Սևակ Խաչատրյանը խորին շնորհակալություն հայտնեց ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին՝ ընդգծելով, որ նրա աջակցության շնորհիվ առաջին անգամ հայաստանյան համալսարանի թիմը կարողացավ մասնակցել համաեվրոպական նման հեղինակավոր մրցույթի:
Հովհաննես Գաբրիելյանը ևս շնորհակալություն հայտնեց համալսարանի ղեկավարին՝ աջակցության համար, ապա ներկայացրեց, թե ինչ բարձր տպավորություն է թողել ՀՊՏՀ թիմը առաջնությունում: «Ես խնդրում եմ Ձեր աջակցությունը թիմը պահպանելու, ուժեղացնելու, որովհետև մեր թիմն ունի մեծ ներուժ և կարող է շատ ավելի մեծ հաջողությունների հասնել»,- ասաց նա՝ ներկայացնելով թիմի ապագա ծրագրերը:
Ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը շնորհավորեց թիմին, ինչպես նաև թիմի անդամ՝ լավագույն ռմբարկու ճանաչված Նարեկ Մակարյանին, շնորհակալություն հայտնեց նաև մարզչին՝ ներդրած ջանքերի համար: «Սա, իսկապես եզակի դեպք է, երբ նման փոքր հանրապետության համալսարանի թիմը մասնակցում է համաեվրոպական առաջնության:
Ոչ միայն ես, այլև ամբողջ համալսարանը պատրաստ է աջակցելու մեր ուսանողների բոլոր դրական նախաձեռնություններին՝ անկախ նրանից, թե որ ոլորտում կլինեն դրանք՝ սպորտի, կրթության, գիտության, թե այլ, որովհետև դա բուհի պատիվն է, բուհի հեղինակությունն է: Այսօր աշխարհն այլ է, հնարավորություններն այլ են, և մրցունակ լինելու համար հարկավոր է հաջողություններ կերտել բոլոր ուղղություններով»,- ասաց համալսարանի ռեկտորը՝ կոչ անելով կոտրել այն կարծրատիպը, թե հայերը հաջողություն չեն ունենում թիմային խաղերում:
Հանդիպման ավարտին առաջնության լավագույն ռմբարկու ճանաչված Նարեկ Մակարյանը, ի նշան երախտագիտության, իր գավաթը հանձնեց Կորյուն Աթոյանին: Ռեկտորն իր հերթին խոստացավ, որ այն տեղ կգտնի համալսարանի նորաբաց թանգարանում և կվավերացվի որպես պատմություն: Վերջում ռեկտորը լուսանկարվեց թիմի հետ:
Թեմայի շուրջ մեր նախորդ հրապարակմանը ծանոթացեք հետևյալ հղումով՝ http://www.asue.am/am/էջեր-220//հպտհ-ն-համաեվրոպական-ուսանողական-մարզական-խաղերի-մասնակից-մեր-ուսանողը-լավագույն-ռմբարկու-1869:

Сегодня ректор Армянского государственного экономического университета, профессор Корюн Атоян в своем кабинете принял сборную мужскую команду по футзалу АГЭУ, которая в июле этого года в Роттердаме участвовала во 2-ых Европейских студенческих спортивных играх. Напомним, что команда Экономического университета, представляющая Армению в спортивном виде футзал, среди 24 команд вузов различных стран заняла 14-ое место, а член команды, студент АГЭУ Нарек Макарян был признан лучшим бомбордиром чемпионата.
На встрече с участниками команды участвовали и проректор по работам со студентами и выпускниками Севак Хачатрян, и/о заведующего кафедрой физвоспитания, чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны Ованнес Габриелян, тренер команды Элианора Григорян. Представляя членов команды и их успехи, Севак Хачатрян выразил глубокую признательность ректору Корюну Атояну, подчеркивая, что благодаря его содействию впервые команда армянского университета смогла участвовать в подобном престижном европейском соревновании.
Ованнес Габриелян также выразил признательность руководителю вуза за содействие, затем представил, какое высокое впечатление оставила команда АГЭУ в чемпионате. «Я прошу Вашей поддержки в сохранении, усилении команды, так как наша команда имеет большой потенциал и может достичь гораздо больших успехов»,- сказал он, представляя дальнейшие программы команды.
Ректор Корюн Атоян поздравил команду, а также и члена команды, признанного лучшим бомбордиром Нарека Макаряна, выразил благодарность и тренеру за приложенные усилия. «Это действительно уникальный случай, когда университетская команда подобной маленькой республики участвует в европейском чемпионате.
Не только я, но и весь университет готов поддержать наших студентов во всех позитивных инициативах, несмотря на то, каких областей они коснутся: спорта, образования, науки, или других, так как это гордость вуза, репутация университета. Сегодня мир иной, возможности другие, и для того, чтобы быть конкурентоспособным необходимо добиваться успехов во всех областях»,- сказал ректор университета, призывая поломать тот стереотип, что армянам не удается достичь успехов в командных играх.
В конце встречи признанный лучшим бомбордиром чемпионата Нарек Макарян в знак признательности, свой кубок передал Корюну Атояну. Ректор, в свою очередь, пообещал, что он найдет свое место в новом музее университета и будет ратифицирована как история. В завершении ректор сфотографировался с командой.