ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի շնորհավորանքի խոսքը Գիտելիքի օրվա առիթով
Սիրելի ՀՊՏՀ-ականներ, Տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը Գիտելիքի օրվա առիթով շնորհավորանքի խոսք է հղել, որը ներկայացնում ենք ստորև.
Սիրելի ուսանողներ, առաջին կուրսեցիներ
Բարի գալուստ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան:
Շնորհավորում եմ ձեզ Գիտելիքի օրվա, ուսանող դառնալու բարձր կոչմանն արժանանալու առիթով, մաղթում ուսումնառության արդյունավետ ընթացք, հիշարժան ուսանողական կյանք:
Սիրելի ուսանողներ, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանն այս ուսումնական տարին ևս սկսում է ձեզ համար մի շարք հրաշալի նորություններով` բարենորոգ ու հարմարավետ կրթական միջավայրի ստեղծումից մինչև կրթության որակի բարձրացմանը միտված նոր մոտեցումներ:
Սիրելի առաջին կուրսեցիներ, ձեր ավագ ընկերները, ովքեր ավելի վաղ են ընդունվել մեր կրթօջախ, ձեզ կհավաստիացնեն, որ ընդունվել եք մի  համալսարան, որտեղ արդեն մի քանի տարի բարեփոխումներ են իրականացվում «Մենք փոխվում ենք» կարգախոսի ներքո: Հուսով եմ, համալսարանին ծանոթանալուց հետո կհամոզվեք, որ ճիշտ ընտրություն եք կատարել: Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը շարունակաբար բարենորոգվում է` համապատասխանելով բարձրագույն ուսումնական հաստատությանը հարիր ներկա պահանջներին: Այստեղ իրականացվում են տարբեր նախագծեր ու բազմաթիվ ծրագրեր` ուսումնառության գործընթացի արդյունավետ կազմակերպման համար շարունակաբար նոր որակի լսարաններ են ստեղծվում, համալսարանը հետզհետե տեխնիկապես ավելի է վերազինվում, գիտությամբ և հետազոտական աշխատանքով հետաքրքրված ուսանողների համար հրաշալի հնարավորություն ու հեռանկար է առաջարկում  համալսարանի «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնը,  ուսանողներին ընձեռվում են կեցության, համալսարանի ճաշարանում սնվելու, ամառային հանգիստը լիարժեք կազմակերպելու մատչելի պայմաններ, իրականացվում են ուսանողներին ուղղված տարատեսակ սոցիալական ծրագրեր: Մեր համալսարանում մեծ ուշադրություն է դարձվում շրջանավարտների կարիերայի խնդրին. այս ուղղությամբ  մենք գործնական քայլեր ենք կատարել` գործատու մի շարք ծանրակշիռ կառույցների հետ կնքելով համապատասխան պայմանագրեր:
Սիրելի ուսանողներ, համոզված եմ,  զարգացման նոր փուլում գտնվող մեր համալսարանում դուք անցկացնելու եք ձեր կյանքի հիշարժան տարիները, ուստի կոչ եմ անում բաց և կառուցողական համագործակցության` հանուն մեր բուհում ուսումնառության գործընթացի բարելավման, կրթության որակի բարձրացման, ի շահ մեր սիրելի կրթօջախի և ձեր լավ ապագայի: Համալսարանի ղեկավարությունը սրտացավորեն և պատրաստակամությամբ պատրաստ է լսել ու քննարկել այն բոլոր խնդիրները, որոնք ձեզ հուզում են: Հուսով եմ, որ մեր համատեղ ջանքերի արդյունքում մենք մի նոր` ավելի բարձր որակի կհասցնենք թե կրթության որակը, և թե այն միջավայրը, որտեղ մենք սովորում, աշխատում և արարում ենք:

Дорогие университетовцы, ректор Экономического университета, профессор Корюн Атоян обратился с поздравлениями по случаю дня Знаний, которое представляем ниже:
Дорогие студенты, первокурсники
Добро пожаловать в Армянский государственный экономический университет.
Поздравляю вас по случаю дня Знаний, получения звания студента, желаю эффективного обучения, незабываемой студенческой жизни.
Дорогие студенты, Армянский государственный экономический университет и этот учебный год начинает для вас с прекрасными новостями, начиная с создания благоустроенной и комфортной образовательной среды до новых подходов, направленных на повышение качества образования.
Дорогие первокурсники, ваши старшие друзья, которые поступили в наш вуз раньше, вас убедят, что поступили в университет, где уже несколько лет осуществляются преобразования под девизом «Мы меняемся». Надеюсь, после ознакомления с университетом убедитесь, что сделали правильный выбор. Армянский государственный экономический университет периодически благоустраивается, соответствуя современным требованиям высшего учебного заведения. Здесь осуществляются различные проекты и многочисленные программы: периодически создаются аудитории нового качества для эффективной организации учебного процесса, университет периодически технически перевооружается, для студентов, заинтересованных наукой и исследовательской работой, исследовательский центр университета «Амберд» предлагает прекрасную возможность и перспективу, студентам предоставляются доступные условия организации жилья, питания в столовой университета, полноценного летнего отдыха, осуществляются различные социальные студенческие программы. В нашем университете уделяется большое внимание задаче карьеры выпускников, в этом направлении нами сделаны практические шаги, заключая соответствующие соглашения с работодательными серьезными структурами.
Дорогие студенты, я уверен, что в находящемся в новой стадии развития нашем университете вы проведете незабываемые годы вашей жизни, поэтому призываю к открытому и конструктивному сотрудничеству во имя улучшения учебного процесса в нашем вузе, повышения качества образования, во благо нашего любимого вуза и вашего хорошего будущего. Руководство вуза состраданием и готовностью готов выслушать и обсудить все те проблемы, которые вас беспокоят. Надеюсь, что в результате наших совместных усилий мы доведем до нового, более высокого качества и образование, и ту среду, в которой мы учимся, работаем и созидаем.