Մասնագիտական ամբիոնը՝ պետական քաղաքականության մշակման մասնակից
ՀՊՏՀ բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի վարիչ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Սուրեն Գևորգյանը դարձել է ՀՀ բնապահպանության նախարարի հրամանով հուլիսին ստեղծված բնապահպանության նախարարին կից գիտատեխնիկական խորհրդի անդամ, որի կազմում ոլորտի 18 առաջատար մասնագետներ են, անվանի գիտնականներ:
Ինչպես արտացոլված է գիտատեխնիկական խորհրդի աշխատակարգում, խորհրդի գործունեության նպատակն է նպաստել Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում գիտականորեն հիմնավորված մոտեցումների կիրառմանը, մթնոլորտի, հողերի, ջրերի, ընդերքի, կենդանական ու բուսական աշխարհի, բնության հատուկ պահպանվող տարածքների պահպանության և բնական ռեսուրսների ողջամիտ օգտագործման ու վերարտադրության բնագավառներում պետական քաղաքականության ձևավորմանը և ռազմավարության  մշակմանը, ինչպես նաև ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերի արդյունավետության բարձրացմանը:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում պրոֆեսոր Սուրեն Գևորգյանը նշեց, որ նորաստեղծ խորհուրդն արդեն հրավիրել և անցկացրել է առաջին նիստը, իսկ երկրորդին, որը տեղի կունենա հոկտեմբերին, ինքը հանդես կգա զեկուցմամբ:
«Կարծում եմ՝ մեր համալսարանի մասնագիտական ամբիոնները պետք է սերտորեն համագործակցեն համապատասխան նախարարությունների և այն կառույցների հետ, որոնց համար մասնագետներ են պատրաստում: Դա հնարավորություն կտա քայլել ժամանակին համընթաց, ձեռքը պահել իրադարձությունների ու փոփոխությունների զարկերակին ու մասնակցել կարևորագույն խնդիրների լուծմանը»,- նշեց Սուրեն Գևորգյանը՝ հավելելով, որ նման ներգրավվածությունը ոչ միայն գործունեության արդյունավետության ցուցիչ է, այլև բարձրացնում է բուհի հեղինակությունը:

Заведующий кафедрой экономики природопользования АГЭУ, доктор экономических наук, профессор Сурен Геворгян по приказу министра охраны природы РА стал членом научно-технического совета, созданного в июле при министре охраны природы, в составе которого 18 ведущих специалистов, известных ученых.
Как отражено в рабочем плане научно-технического совета, цель деятельности совета способствовать реализации научно обоснованных подходов, атмосферы, земель, вод, недр, животного и растительного мира в области охраны окружающей среды Республики Армения, охраны специально охраняемых территорий природы и формированию стратегической разработки государственной политики в областях разумного использования и воспроизведения природных ресурсов, а также росту эффективности правовых актов, регулирующих эту область.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью профессор Сурен Геворгян отметил, что новосозданный совет уже пригласил и провел первое заседание, а на втором, которое состоится в октябре, он выступит с докладом.
«Я думаю, специальные кафедры нашего университета должны тесно сотрудничать с соответствующими министерствами и другими структурами, для которых готовят специалистов. Это даст возможность шагать в ногу со временем, держать руку на пульсе событий и изменений и участвовать в решении важнейших задач»,- отметил Сурен Геворгян, добавляя, что подобное привлечение не только показатель эффективной деятельности, но и повышает авторитет вуза.