«Տնտեսագետ» մարզաառողջարան. ակտիվ ու կազդուրիչ հանգիստ ՀՊՏՀ-ականների համար
Դիլիջանում գտնվող ՀՊՏՀ «Տնտեսագետ» մարզաառողջարանը տարիներ շարունակ եղել է համալսարանի աշխատակիցների, դասախոսների և ուսանողների ամառային հանգստի սիրելի վայրերից մեկը, քանի որ գեղատեսիլ ու զով բնության գրկում առաջարկել է մատչելի ու որակյալ ծառայություն: Յուրաքանչյուր տարի մարզաառողջարանի պայմանները բարելավելու նպատակով ՀՊՏՀ ղեկավարությունը ներդրումներ է կատարում, բարեկարգում ու նորացնում է՝ յուրօրինակ ձևով իրականացնելով աշխատակիցներին և ուսանողներին ուղղված սոցիալական քաղաքականություն:
Օգոստոսյան այս օրերին չորրորդ ու վերջին հերթափոխում իրենց ակտիվ ու կազդուրիչ հանգիստն են անցկացնում ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի անդամները: Նախորդ երեք հերթափոխերի ընթացքում մարզաառողջարանը հյուրընկալել է համալսարանի աշխատակիցներին և ուսանողներին, նրանց ընտանիքների անդամներին:
Մարզաառողջարանի պետ, ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և ՔՊ ամբիոնի դասախոս Հակոբ Կյոկչյանը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում նշեց. «Չորրորդը ամենաակտիվ հերթափոխն է, քանի որ համախմբվում են ամենաաշխույժ ու նախաձեռնող երիտասարդները: Նրանք ոչ միայն ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերում մեր կազմակերպած միջոցառումներին՝ արշավներ, էքսկուրսիաներ դեպի Ջուխտակ վանք, Մաթոսավանք, Գոշավանք, Հաղարծին և այլ պատմական վայրեր, մարզական խաղեր ու մրցումներ՝ թենիս, վոլեյբոլ, բասկետբոլ, այլև կազմակերպում են ինտելեկտուալ խաղեր, մշակութային երեկոներ, խարույկի շուրջ հավաքներ ու իրենց դիլիջանյան օրերը դարձնում են հագեցած ու բովանդակալից»: Մարզաառողջարանի պետը հավաստիացրեց, որ նախորդ հերթափոխերի հանգստացողները մեկնելիս շնորհակալական ջերմ խոսքեր են ասել՝ իրենց հանգիստը լավագույնս կազմակերպելու համար: Պարոն Կյոկչյանն ընդգծեց, որ մեր մարզաառողջարանից վառ տպավորություններով են մեկնել նաև Արցախի պետական համալսարանի ուսանողները, որոնց հանգիստը անվճար կազմակերպել է ՀՊՏՀ ղեկավարությունը՝ յուրաքանչյուր հերթափոխի համար հատկացնելով անվճար 5 ուղեգիր:
Հիշեցնենք, որ մարզաառողջարանն սկսել է գործել հուլիսի 5-ին և վերջին հանգստացողներին կճանապարհի օգոստոսի 25-ին:

Пансионат «Тнтесагет»: активный и полноценный отдых для университетовцев
На  протяжении  многих  лет  пансионат  АГЭУ «Тнтесагет»,  находящийся  в  Дилижане,  был  одним  из  любимых  мест  летнего  отдыха   для  сотрудников, преподавателей  и  студентов  университета, так  как   в  объятиях  живописной  и  прохладной  природы  предлагал   доступную  и  качественную  услугу.  Ежегодно    с  целью  улучшения   условий  пансионата   руководство  АГЭУ  вкладывает  средства,  благоустраивает  и  обновляет,  уникальным  образом  реализуя  социальную  политику, направленную  для  сотрудников  и  студентов.
В  эти  августовские  дни  в  четвертой  и  последней  смене  свой  активный  и  полноценный  отдых  проводят  члены  студенческого  совета  университета.  В  предыдущих  трех  сменах  пансионат  принял  сотрудников  и  студентов  университета, членов  их  семей.
Начальник  пансионата, преподаватель  кафедры  физвоспитания, ЧС  и  ГО  Акоп  Кекчян  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  отметил: «Четвертая  смена  самая  активная, так  как  объединяет    самую активную и  инициативную молодежь. Они  оказывают  не  только  активное  участие  в  организованных  нами  мероприятиях: походах, экскурсиях  в  монастырь  Джухтак, Матосаванк, Гошаванк, Ахарцин  и  др.  исторические  места, в  спортивных  играх  и  соревнованиях по  теннису, волейболу,  баскетболу, но  и  организуют  интеллектуальные  игры,  культурные  вечера,  сборы  у  костра  и  свои
дилижанские  дни   делают  насыщенными  и  содержательными». Начальник  пансионета  подтвердил, что  отдыхающие  предыдущих  смен, попрощавшись,  говорили  теплые  слова  благодарности  за  организацию  их  хорошего  отдыха.  Кекчян  подчеркнул, что  из  нашего  пансионата  с  яркими  впечатлениями  уехали  и  студенты  Арцахского  государственного  университета,  отдых  которых   бесплатно  организовало  руководство  АГЭУ, предоставляя  для  каждой  смены  бесплатно  5  путевок.
Напомним, что  пансионат  начал  работать  с  5-го  июля  и  последние  отдыхающие    уедут    25-го  августа.