Սգում ենք մեր գործընկերոջ անժամանակ մահը
Այսօր մեզանից անժամանակ հեռացավ մեր լավագույն գործընկերներից մեկը՝ ՀՊՏՀ ֆինանսական ֆակուլտետի դեկան, տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի դոցենտ Զաքար Կնյազի Կիրակոսյանը:
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորատի, պրոֆեսորադասախոսական կազմի, աշխատակիցների և ուսանողների անունից խոր ցավակցություն ենք հայտնում Զաքար Կիրակոսյանի ընտանիքին, մտերիմներին ու բարեկամներին, սգում ենք այս անդառնալի ու ծանր կորուստը և ապավինում այն լուսավոր, վեհ ու առինքնող կերպարին, որ իր ապրած 57 տարիներին կերտեց Զաքար Կիրակոսյանը՝ դառնալով սկզբունքայնության, մարդասիրության, ընկերասիրության, բարձր պրոֆեսիոնալիզմի վառ օրինակ:
Զաքար Կիրակոսյանը ծնվել է 1957 թվականին, հոկտեմբերի 1-ին, Արագածոտնի մարզի Աշտարակի շրջանի Լեռնարոտ գյուղում: 1978 թ. ավարտել է ԵՊՀ կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետը, 1981-1986 թվականներին եղել է ԽՍՀՄ ԳԱ կենտրոնական տնտեսամաթեմատիկական ինստիտուտի հետազոտող և ասպիրանտ: 1986 թվականի հոկտեմբերի 20-ին պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսությունը, ապա ստացել դոցենտի կոչում:
Աշխատանքային գործունեությունը Զաքար Կիրակոսյանն սկսել է1987 թվականից՝ Կոոպերատիվ առևտրի գիտահետազոտական ինստիտուտի հայաստանյան մասնաճյուղում՝ որպես ավագ գիտաշխատող, այնուհետև 1988-1992 թթ.՝ ՀՀ ԳԱԱ տնտեսագիտության ինստիտուտի գիտաշխատող, համատեղությամբ աշխատել է ԵՊՀ տնտեսագիտության ֆակուլտետում, Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտում (այժմ՝ ՀՊՏՀ):
1992 թվականից ՀՊՏՀ տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի դոցենտ էր, 2003-2006թթ.՝ ՀՊՏՀ տնտեսագիտական կիբեռնետիկայի և ինֆորմատիկայի ֆակուլտետի դեկան, 2006 թ. հունիսից մինչև 2007թ. սեպտեմբերը՝ նույն ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ, 2012-2013թթ՝ ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի դեկան, 2013թ-ից` ֆինանսական ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար, 2014թ մայիսի 27-ից՝ ֆինանսական ֆակուլտետի դեկան:
Հեղինակել է 21 գիտական աշխատություն, այդ թվում՝ «Հանրային հողերի գնահատման տնտեսամաթեմատիկական վերլուծություն» (2011թ), «ՀՀ մարզերի սոցիալ-տնտեսական զարգացման մակարդակի գնահատումը» (2011թ.),«Հասարակական բարեկեցության կախվածությունը ազատ և սպառմանը հատկացված ժամանակային գործոններից» (2011թ.):
Զաքար Կիրակոսյանի լուսավոր կերպարը միշտ վառ կմնա մեր հիշողություններում: Նա ոչ միայն բարի անուն թողեց, այլև արժանավոր ընտանիք և զավակներ:
Հոգեհանգստյան արարողությունը տեղի կունենա օգոստոսի 22-ին, ժամը 18.00-ին Նոր Նորքի 5-րդ զանգվածի Սուրբ Սարգիս եկեղեցում, իսկ հուղարկավորությունը օգոստոսի 23-ին, ժամը 13.00-ին՝ նույն եկեղեցուց:

Скорбим безвременную кончину нашего коллеги
Сегодня    от  нас  безвременно   ушел  один  из  лучших  коллег, декан  финансового  факультета  АГЭУ, доцент  кафедры  экономико-математических  методов Закар  Князевич  Киракосян.
От  имени  ректората  Армянского  государственного  экономического  университета, профессорско-преподавательского  коллектива,  сотрудников  и  студентов  выражаем  глубокое  соболезнование семье,  родным  и  близким  Закара  Киракосяна, скорбим  эту  тяжелую  и  невосполнимую  утрату и   полагаемся  на  тот  светлый,  благородный  и  добродетельный  образ, который  создал  за  свои  прожитые  57  лет  Закар  Киракосян, став  ярким  примером  принципиальности, гумманности, высокого  профессионализма.
Закар  Киракосян  родился   1-го  октября  1957 года в  селе  Лернарот  Аштаракской  области  марза  Арагацотн.  В  1978 г. окончил  факультет  прикладной  математики  ЕГУ, в  1981-1986 гг. был   исследователем  и  аспирантом  Центрального  экономико-математического  института  АН  СССР. 20  октября  1986 года  защитил  кандидатскую  диссертацию,  получил  звание  доцента.
Трудовую  деятельность  Закар  Киракосян  начал  с 1987 года  в  армянском  филиале  Научно-исследовательского   института  кооперативной  торговли  в  качестве  старшего  научного  сотрудника, затем в 1988-1992 гг. был начным  сотрудником  института  экономики  НАН РА, по  совместительству  работал  в  экономическом  факультете ЕГУ, Ереванском  инхституте  народного  хозяйства (ныне АГЭУ).
С  1992 года  был  доцентом  кафедры  экономико-математических  методов  АГЭУ, в 2003-2006гг. – деканом  факультета  экономической  кибернетики  и  информатики   АГЭУ,  с  июня 2006 г. до  сентября  2007г.  -- заместителем  декана  того же  факультета, в  2012-2013гг. -- деканом  факультета  информатики  и  статистики, с  2013г. исполняющим  обязанности  декана  финансового  факультета,   с 27-го  мая   2014г. -- деканом  финансового  факультета.
Был  автором  21 научной  работы, в  том  числе   «Экономико-математический  анализ  оценки  общественных  земель» (2011г), «Оценка  уровня  социально-экономического  развития  марзов  РА» (2011г.),«Зависимость  социального  благосостояния  от   свободных временных  факторов  и   выделенных  для  потребления» (2011г.).
Светлый  образ  Закара  Киракосяна  навсегда  останется  в  нашей  памяти. Он  оставил  не  только  доброе  имя, но  и  достойную  семью  и  детей.
Панихида  состоится  22-го  августа  в  18.00  в  церкви  Сурб  Саркис  в  5-ом  норкском  массиве, а   похороны  23-го  августа  в  13.00  из  той  же  церкви.