Հետբուհական կրթության բարելավման պահանջով. աշխատաժողով ՀՊՏՀ-ում
ԵՄ Տեմպուս ծրագրի «Զալցբուրգի սկզբունքների հիման վրա կրթական 3-րդ մակարդակի կառուցվածքային զարգացում» («VERITAS») նախագծի շրջանակներում այսօր ՀՊՏՀ-ում տեղի ունեցավ ներհամալսարանական աշխատաժողով, որին մասնակցում էին ՀՊՏՀ ռեկտոր, դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր  Գագիկ  Վարդանյանը, ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր  Պարույր Քալանթարյանը, ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը, ՀՊՏՀ-ում ծրագրի համակարգող Ներսես Գևորգյանը, ամբիոնի վարիչներ,  ստորաբաժանումների աշխատակիցներ:
«Մեր համալսարանում բարձրագույն կրթության երրորդ աստիճանի բարելավմանն ուղղված քայլերից են ասպիրանտուրայում կրթական բաղադրիչի ներմուծումը, գիտության ֆինանսավորման հանրապետությունում նախադեպը չունեցող կառուցակարգերի ներդրումը, ինչպիսիք են ներքին դրամաշնորհները, գիտաուսումնական խմբերը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի ստեղծումը: Այս գործընթացում ներգրավվել են մագիստրանտներ և ասպիրանտներ, որոնց հետազոտական աշխատանքի համար համալսարանը վճարում է», - բացման խոսքում ասաց ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ բարձրագույն կրթության երրորդ աստիճանի բարելավման համար առաջիկայում բավական անելիքներ կան: Ռեկտորի ամբողջական  ելույթին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
Ներսես Գևորգյանը ներկայացրեց «VERITAS» նախագծի բովանդակությունը՝  գերնպատակը, սկզբունքները, կառուցվածքը, աշխատանքային փաթեթները: Հաջորդ բանախոսը՝ ՀՊՏՀ որակի ապահովման բաժնի գլխավոր մասնագետ Աննա Փախլյանը ծրագրի շրջանակներում նախատեսված գործողությունների համատեքստում  հանգամանորեն կանգ առավ աշխատանքային փաթեթներով նախատեսված գործողությունների վրա:
«ՀՊՏՀ կրթական 3-րդ աստիճանի հիմնախնդիրները Զալցբուրգյան սկզբունքների համատեքստում» թեմայով  զեկուցման մեջ պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը ներկայացրեց Զալցբուրգյան 10 սկզբունքները՝ վեր հաներով դրանց հիմնախնդիրները հայաստանյան կրթական միջավայրում: Պրոռեկտորը նշեց, որ յուրաքանչյուր սկզբունքն առանձին քննարկելու առիթներ դեռ կստեղծվեն:
Գիտական աստիճանաշնորհման հիմնախնդիրներին գործընկերների ուշադրությունը հրավիրեց տնտեսագիտության 014 մասնագիտական խորհրդի նախագահ, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, կառավարման ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Յուրի Սուվարյանը՝ կանգ առնելով գործնական 3 հիմնախնդիրների վրա՝ օրենսդրանորմատիվային դաշտ, գիտական հանրության պատասխանատվության բարձրացում, գիտություն-կրթություն միասնացում: Ընդգծելով գիտական հանրության պատասխանատվության կարևորությունը՝ ակադեմիկոսը շեշտեց. «Պետք է կարողանանք մեր գիտության մուտքը հսկել»:
Ամփոփելով աշխատաժողովի աշխատանքները՝ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը նշեց, որ Զալցբուրգյան սկզբունքներին ծանոթությունը և հիմնախնդիրների վերհանումը փաստում են, որ մեր բուհը բավական անելիքներ ունի հետբուհական կրթության բարելավման, գիտահետազոտական աշխատանքների որակի բարձրացման, ինչպես նաև նորարարությունների առևտրայնացման ուղղղությամբ և պատրաստակամ է գնալ կառուցողականության ու զարգացման ճանապարհով: Ռեկտորը շեշտեց, որ այս առումով ակնկալում է գործընկերների նոր գաղափարներն ու առաջարկները:

По требованию улучшения послевузовского образования: рабочее совещание в АГЭУ
Сегодня  в рамках  проекта   «Структурное  развитие    3-го уровня  образования  на  основе  Зальцбургских  принципов» («VERITAS»)  программы  Темпуса  ЕС состоялось  в  АГЭУ  университетское  рабочее  совещание,  на  котором  участвовали   ректор  АГЭУ, доктор, профессор  Корюн  Атоян, проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  АГЭУ  Гагик  Варданян, проректор  по  учебно-методическим  работам  Паруйр  Калантарян, проректор  по  учебно-организационным  работам  Мирдат  Арутюнян, координатор  программы  в  АГЭУ  Нерсес  Геворгян, заведующие  кафедрами,  сотрудники  отделов.
«В  нашем  университете  на  улучшение третьего  уровня   образования  направлены  следующие  шаги: ведение  образовательных  компонентов  в  аспирантуре, внедрение  структурных механизмов,  не  имеющих  аналога  в  республике  научного  финансирования, какими  являются  внутренние  гранты,   научно-исследовательские  группы, создание  исследовательского  центра  «Амберд». В  этот  процесс  вовлечены  магистранты  и  аспиранты,  расходы  исследовательской  работы  которых  университет   оплачивает», - во  вступительном  слове  сказал  ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян, одновременно  подчеркивая, что  в  ближайшее  время  для  улучшения  третьего  уровня  высшего  образования   достаточно  нужно  сделать. С  полным  текстом  выступления  ректора  можете  ознакомиться здесь.
Нерсес  Геворгян  представил  содержание  проекта  «VERITAS»:  основную  цель, принципы, структуру, рабочие  пакеты. Следующий  докладчик,  главный  специалист  отдела  обеспечения  качеством  АГЭУ  Анна  Пахлян  в  контексте  планируемых  действий  в  рамках  программы подробно  остановилась  на  действиях,  предусмотренных  рабочими  пакетами.
В  докладе  на  тему  «Проблемы  3-го  уровня  образования  АГЭУ в  контексте  Зальцбургских  принципов» проректор  Гагик  Варданян  представил 10  Зальцбургских  принципов, поднимая  их  проблемы  в  армянской  образовательной  среде. Проректор  отметил, что  поводы  для  обсуждения каждого  принципа  еще     будут.
Внимание  коллег  направил  на  проблемы  присвоения  научных  степеней председатель  профессионального  совета  по  экономике  014,  академик  НАН  РА, заведующий  кафедрой  управления, профессор  Юрий  Суварян,  останавливаясь    на  3  практических  проблемах:  законодательно-нормативное  поле, повышение  ответственности  научной общественности, объединение  наука-образование.  Подчеркивая  важность  ответственности  научной общественности,   академик  подчеркнул:  «Должны  уметь  контролировать   вход  нашей  науки».
Обобщая  работы  рабочего совещания,  ректор  Корюн  Атоян  отметил, что  ознакомление  с  Зальцбургскими   принципами  и  обнажение  проблем   свидетельствуют  о  том, что  у  нашего  вуза  достаточно  много  дел  в  направлении  улучшения  послевузовского    образования, повышения  качества  научно-исследовательских  работ, а  также  в  направлении   коммерциализации  инноваций  и    готов  идти  по  пути  конструктивности  и  развития.  Ректор  подчеркнул, что  в  этом  смысле  ждет  новых  идей  и  предложений     коллег.