ՀՊՏՀ հյուրն էր պրոֆեսոր Ժան-Լյուք Քլեմանին
Այսօր ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը հյուրընկալեց Ֆրանսիայի բարձրագույն կրթության և հետազոտության նախարարության Եվրոպական և միջազգային հարաբերությունների և համագործակցության գծով գլխավոր քարտուղար, պրոֆեսոր Ժան-Լյուք Քլեմանին և Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության Համագործակցության և մշակույթի բաժնի Եվրոպական համագործակցության հարցերով կցորդ Տիֆեն Ռամպիյոնին:
ՀՊՏՀ պրոռեկտորը ողջունեց հյուրերին` նշելով, որ ուրախ է մեր համալսարանում հյուրընկալել Ֆրանսիացի բարեկամներին, քանի որ ՀՊՏՀ-ն ունի ֆրանսիական համալսարանների հետ փոխգործակցության լավ ավանդույթներ: Դեռևս 1990-ական թվականներին մեր համալսարանի ավելի քան 50 դասախոսներ վերապատրաստվել են Լիոնի առևտրա-արդյունաբերական պալատում, «Փարիզ-12» համալսարանում, ՀՊՏՀ-ում են հյուրընկալվել ֆրանսիացի պրոֆեսորներ, ովքեր վերապատրաստումներ են իրականացրել պրոֆեսորադասախոսական կազմի համար:
Գագիկ Վարդանյանը ներկայացրեց վերջին տարիներին միջազգայնացման ուղղությամբ ՀՊՏՀ քաղաքականության առաջնահերթությունները, գիտահետազոտական ոլորտում ՀՊՏՀ ձեռքբերումները և հույս հայտնեց, որ առաջիկայում համատեղ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կլինի գտնել փոխգործակցության նոր ոլորտներ՝ հիմքեր ստեղծելով ուսանողների և հետազոտողների փոխանակման, համատեղ հետազոտությունների և հրատարակությունների իրականացման, ինչպես նաև գիտահետազոտական կենտրոնների միջև համագործակցության համար:
Իր հերթին Ժան-Լյուք Քլեմանը իր երախտագիտությունը հայտնեց ջերմ ընդունելության, համագործակցության պատրաստակամության համար՝ կարևորելով Հայաստան-Ֆրանսիա գիտակրթական հարաբերությունների խթանումը՝ ներկայացնելով գիտության և հետազոտությունների ոլորտներում փոխգործակցությունը խթանելու ակնկալիքները և համատեղ նախագծերի հեռանկարները: Տիֆեն Ռամպիյոնը պատրաստակամություն հայտնեց ակտիվացնելու բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների, այդ թվում՝ ՀՊՏՀ հետ համագործակցությունը՝ հույս հայտնելով, որ առաջիկայում կստեղծվեն համատեղ նախագծերի իրականացման հիմքեր:
Կողմերը պայմանավորվեցին տեղեկատվություն փոխանակել համագործակցության հնարավոր ուղղությունների վերաբերյալ և առաջարկություններ մշակել դրանք իրականացնելու նպատակով:

Гость АГЭУ – профессор Жан-Люк Клеман
Сегодня  проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  АГЭУ, доктор  экономических  наук, профессор  Гагик  Варданян  принял  главного  секретаря   по  вопросам  Европейских  и  международных  отношений   и  сотрудничества  министерства  высшего  образования  и  исследования  Франции, профессора  Жан-Люка  Клемана  и  атташе  по  вопросам  Европейского  сотрудничества  отдела  Сотрудничества  и  культуры  посольства  Франции  в  Армении  Тифен  Рампиена.
Проректор АГЭУ  приветствовал  гостей, отметив, что  рад  принять  в  нашем  университете  друзей  из  Франции, так  как  АГЭУ  имеет  хорошие  традиции    взаимосотрудничества  с  французскими  университетами. Еще  в  1990-ые  годы   более  50  преподавателей  нашего  университета   прошли  переподготовку  в Торгово-промышленной  палате  Лиона, университете  «Париж-12», в  АГЭУ  гостили  французские  профессора, которые  организовали  курсы  переподготовки  для  профессорско-преподавательского  состава.
Гагик  Варданян  представил  за  последние  годы  приоритеты   политики  АГЭУ  в  направлении  интернационализации, достижения  АГЭУ  в  научно-исследовательской  области  и  выразил  надежду, что  в  ближайшее  время  благодаря  совместным  усилиям   станет  возможным  найти  новые  области  взаимосотрудничества,  создавая   основы  для  обмена  студентов  и  исследователей, осуществления  совместных  исследований  и   публикаций, а  также  для  сотрудничества   между   научно-исследовательскими  центрами.
В  свою  очередь,  Жан-Люк  Клеман  выразил  свою  признательность  за  теплый  прием, готовность  к  сотрудничеству, подчеркивая стимулирование  научно-образовательных  отношений  Армения-Франция, представляя    ожидания  стимулирования  взаимосотрудничества  в  научной  и  исследовательской  областях  и  перспективы  совместных  проектов. Тифен  Рампиен  выразил  готовность  активизировать  сотрудничество  с  высшими  учебными  заведениями, в  том  числе и  сотрудничество  с  АГЭУ, выражая  надежду, что  в  ближайшее  время  будут  созданы  основы  для  осуществления  совместных  проектов.
Стороны  договорились  обменяться  информацией  о  возможных  направлениях  сотрудничества  и  разработать  предложения  с  целью  их  осуществления.