Ատենախոսության քննարկում՝ մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնում
ՀՊՏՀ մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնում այսօր ատենախոսության նախնական փորձաքննության էր դրված հայցորդ Նաիրուհի Ավետիսյանի «Եկամտահարկի մոդելների կիրառման առանձնահատկությունները Հայաստանի Հանրապետությունում» թեմայով թեկնածուական ատենախոսությունը: Գիտական ղեկավարն է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ, տ.գ.թ., դոցենտ Արմեն Ալլավերդյանը:
Մինչ ատենախոսության քննարկումը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Իշխան Տիգրանյանը նշեց. «Ամբիոնում երկու նման քննարկում է նախորդում ատենախոսությունը մասնագիտական խորհրդին ներկայացնելուն և, որպես կանոն, աշխատանքներն այս քննարկումներում շահում են որպես գիտական նոր ու համապարփակ խոսք: Այս աշխատանքի ընդդիմախոսներն են դոցենտներ Կարեն Գրիգորյանը, Ռուբեն Ղանթարչյանը, Թաթուլ Մկրտչյանը, և ես վստահ եմ, որ նրանց, ինչպես նաև ամբիոնի մյուս գիտնականների դիտողությունները ատենախոսի համար աշխատանքը լրամշակելու ուղեցույց կհանդիսանան»:
Նաիրուհի Ավետիսյանը ներկայացրեց իր ուսումնասիրության արդյունքները, ապա ելույթ ունեցան ընդդիմախոսները, ամբիոնի դասախոսները: Վերջում քննարկումն ամփոփեց  մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի վարիչ Իշխան Տիգրանյանը:

Обсуждение диссертации на кафедре макроэкономике
Сегодня  на  кафедре  макроэкономике  АГЭУ  было  предварительное  обсуждение  кандидатской  диссертации   соискателя  Наируи  Аветисян   на  тему   «Особенности  применения  моделей  налогов  на    прибыль  в  Республике  Армения». Научный  руководитель --  заместитель  министра  финансов  РА, к.э.н., доцент  Армен  Аллавердян.
До  обсуждения  диссертации  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  заведующий  кафедрой  макроэкономики,  профессор  Ишхан    Тигранян  отметил:. «На  кафедре  диссертацию  предшествуют  два  подобных  обсуждения  для  представления  на  профессиональный  совет,  и,  как  правило,   работы  выигрывают  в этих  обсуждениях в качестве  нового  научного  и  всеобъемлющего  слова. Оппоненты  этой  работы -- доценты  Карен  Григорян, Рубен  Гантарчян, Татул  Мкртчян,  и  я  уверен, как   их  замечания, так  и  замечания  других  ученых  кафедры   выступят   в  качестве  указателя   для  диссертанта    в  окончательной  разработке  работы».
Наируи  Аветисян   представила  результаты  своего  исследования,  затем  выступили   оппоненты, преподаватели  кафедры. В  конце   обсуждение  обобщил  заведующий  кафедрой  макроэкономики   Ишхан  Тигранян.