Դիտումների քանակ՝ 1297
Ռուսաստանի Դաշնության Ա. Մ. Գորչակովի անվան Հանրային դիվանագիտության աջակցության հիմնադրամը հուլիսի 1-4-ը ռուսաստանցի փորձագետների թիմի հետ միասին Հայաստանի բուհերում, հետազոտական կենտրոններում և մեդիա ինստիտուտներում անցկացնում է շնորհանդեսներ, հանդիպումներ ուսանողների և երիտասարդ գիտնականների, ոչ առևտրային կազմակերպությունների և գիտահետազոտական կենտրոնների ներկայացուցիչների հետ:
Հիմնադրամը ռուսական ոչ առևտրային կազմակերպություն է, ստեղծվել է 2010 թվականին՝ ռուսաստանյան և արտասահմանյան ոչ առևտրային կազմակերպություններին աջակցելու, քաղաքացիական հասարակության զարգացման, արտաքին քաղաքական գործընթացներում ներգրավման համար: Այն իրականացնում է կարճաժամկետ գիտակրթական ծրագրեր երիտասարդ միջազգայնագետների համար:
ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տնտեսագիտության թեկնածու Վարդան Աթոյանը 2013թ. նոյեմբերին հիմնադրամի հրավերով Դոնի Ռոստովում մասնակցել է Գորչակովի հիմնադրամի «Կովկասյան երկխոսություն-2013» գիտակրթական ծրագրին, ինչը առիթ է դարձել փոխճանաչման և համագործակցային կապերի ստեղծման: Հիմնադրամի ներկայացուցիչների հայաստանյան այցի առիթից օգտվելով՝ Վարդան Աթոյանի նախաձեռնությամբ հիմնադրամի ներկայացուցիչներին ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում քննարկում անցկացնելու հրավեր է արվել, ինչի արդյունքում  այսօր կայացավ փորձագիտական քննարկում-հանդիպումը:
Մինչ հանդիպումը հիմնադրամի ներկայացուցիչներին ընդունեց ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը: Ռեկտորը հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ քննարկեց երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող, համագործակցության հեռանկարներին վերաբերող հարցեր: Ավարտին Կորյուն Աթոյանը շնորհակալություն հայտնեց հիմնադրամի ներկայացուցիչներին այցի համար և նվեր հանձնեց:
ՀՊՏՀ միջազգային ծրագրերի կենտրոնում քննարկումը բացեց ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի գիտական ղեկավար, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը՝ ողջույնի խոսքում հատկանշելով հայ և ռուս ժողովուրդների վաղեմի բարեկամությունն ու ստեղծված բարի ավանդույթները, համատեղ ձեռքբերումները, որոնք պետք է պահպանել և հարստացնել: Հյուրերին ողջունեց նաև «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Ավետիսյանը:
Գորչակովի հիմնադրամի ներկայացուցիչ Մարիա Բորոդաչովան ներկայացրեց իր գործընկերներին՝  Մարիա Լյամցևային, Անդրեյ Արեշևին, Ազա Միհրանյանին, Իլյա Իվանովին: Մարիա Բորոդաչովան մանրամասնորեն անդրադարձավ Գորչակովի  հիմնադրամի գործունեությանն ու նպատակներին,  դրամաշնորհային ծրագրերին, հայաստանյան կազմակերպությունների հետ համագործակցելու հեռանկարներին, հանրային դիվանագիտության և միջազգային հարաբերությունների ոլորտում նախագծերի իրականացման համար ֆինանսական աջակցություն ստանալու ուղիներին:
«Ամբերդ»-ի «Ազգային մրցունակության և միջազգայնացման հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տ.գ.թ., դոցենտ Արմեն Գրիգորյանը հանդես եկավ «Եվրասիական միություն. հնարավորություններ և մարտահրավերներ» թեմայով զեկուցմամբ:
Քննարկվող հարցի շուրջ ընդարձակ ելույթ ունեցավ ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի գիտաշխատող, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Ազա Միհրանյանը:
Հաջորդ զեկուցումը՝ «Եվրասիական միությունը գլոբալ մարտահրավերների համատեքստում» թեմայով էր, բանախոսն էր հետազոտական կենտրոնի գլխավոր մասնագետ, տնտեսագիտության թեկնածու Սուրեն Բաբաջանյանը:
Բանախոսների արծարծած թեմաների շուրջ ծավալվեց քննարկում, հնչեցին հարցեր, ելույթ ունեցան ռուսաստանցի փորձագետները, ապա ամփոփվեցին արդյունքները:
Պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանն իր եզրափակիչ խոսքում ռուսաստանցի գործընկերների հետ հանդիպումը, ծավալված բաց ու անկեղծ քննարկումը գնահատեց արդյունավետ և հույս  հայտնեց, որ կձևավորվի համագործակցության մի նոր հարթակ, որը հանրային դիվանագիտության մեջ կապահովի առաջընթաց: Գորչակովի հիմնադրամի ներկայացուցիչ Մարիա Բորոդաչովան իր ամփոփիչ խոսքում հանդիպումը հաճելի և օգտակար գնահատեց՝ նշելով, որ հանդիպումը հետագա համագործակցության նոր գաղափարներ առաջացրեց, և ինքը հուսով է, որ ապագայում երկկողմ համագործակցության նոր ձևաչափեր կլինեն:

Количество просмотров: 1088
3 июля российский Фонд поддержки публичной дипломатии имени А. М. Горчакова вместе с командой российских экспертов проводит в вузах, исследовательских  центрах  и  медиа институтах Армении презентации, встречи со студентами и молодыми учеными, с представителями некоммерческих организаций и научно-исследовательских центров.
Фонд Горчакова–российская некоммерческая организация, созданная в 2010 году для  поддержки российских и зарубежных некоммерческих организаций, с целью развития и вовлечения гражданского общества во внешнеполитический процесс. Фонд Горчакова осуществляет краткосрочные научно-образовательные программы для молодых специалистов-международников.
Директор программы «Исследования национальной безопасности» исследовательского центра АГЭУ «Амберд», кандидат экономических наук Вардан Атоян в ноябре 2013 года по приглашению фонда Горчакова участвовал в научно-образовательной программе «Кавказский  диалог-2013», который был организован в Ростове-на-Дону, что  послужило возможностью для создания профессиональных связей и сотрудничества. Воспользовавшись визитом представителей фонда в Армению, по инициативе Вардана  Атояна представители фонда были приглашены для проведения обсуждения в  исследовательском центре АГЭУ «Амберд», в результате чего сегодня состоялось экспертное обсуждение.
До встречи представителей фонда принял ректор АГЭУ, доктор экономических наук, профессор Корюн Атоян. Ректор вместе с представителями фонда обсудил вопросы, представляющие двусторонний интерес, относящиеся перспектив сотрудничества. В конце  ректор выразил благодарность представителям фонда за визит и вручил подарок.
В Центре международных программ АГЭУ с приветственной речью обсуждение начал   проректор по научным вопросам и внешним связям АГЭУ, научный руководитель исследовательского центра «Амберд», доктор экономических наук, профессор Гагик Варданян, подчеркивая давнюю дружбу армянского и русского народов и созданные добрые традиции, совместные достижения, которые нужно сохранить и обогатить. Гостей приветствовал также директор исследовательского центра «Амберд», доктор экономических наук, профессор Самвел Аветисян.
Представительница фонда Горчакова, специалист ФГ Мария Бородачева представила своих коллег: редактора официального сайта ФГ Марию Лямцеву, научного сотрудника Андрея Арешева, научного сотрудника Института стран СНГ, доктора экономических наук, профессора Азу Ашотовну Мигранян, программного ассистента Российского Совета по Международным делам Илью Александровича Иванова. Мария Бородачева подробно обратилась к деятельности и целям фонда Горчакова, грантовым программам, перспективам сотрудничества с армянскими организациями, путям получения финансовой поддержки для осуществления проектов в области публичной дипломатии и международных отношений.
Директор программы «Исследования национальной конкурентоспособности и интернационализации» центра «Амберд», к.э.н., доцент Армен Григорян выступил с докладом на тему «Евразийский союз: возможности и вызовы» .
Вокруг обсуждаемого вопроса подробно выступила научный сотрудник Института стран СНГ, доктор экономических наук, профессор Аза Ашотовна Мигранян. Следующий доклад был на тему «Евразийский союз в контексте глобальных вызовов», докладчиком был главный специалист исследовательского центра, кандидат экономических наук Сурен Бабаджанян.
Вокруг представленных вопросов докладчиков развернулось обсуждение, прозвучали вопросы, выступили российские эксперты, затем были обобщены результаты.
В своем заключительном слове проректор Гагик Варданян оценил эффективной встречу с российскими коллегами, развернутое открытое и откровенное обсуждение и выразил надежду, что сформируется новая платформа сотрудничества, которая в публичной дипломатии обеспечит прогресс. Представительница фонда Горчакова Мария Бородачева в своем заключительном слове оценила встречу приятной и полезной, отметив, что встреча  вызвала новые идеи для дальнейшего сотрудничества, и она надеется, что в будущем  появятся новые форматы двустороннего сотрудничества.