ՀՊՏՀ նիստերի դահլիճում այսօր տեղի ունեցավ 2013-2014 ուստարվա գիտական խորհրդի վերջին նիստը: Ֆինանսական ֆակուլտետի դեկան Զաքար Կիրակոսյանը ներկայացրեց համալսարանի ֆինանսական ֆակուլտետի 2013-2014 ուստարվա, դեկան Միքայել Թավադյանը՝ կառավարման, իսկ դեկան Մանուկ Մովսիսյանը՝ ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետների հաշվետվությունները: Դեկանները ներկայացրեցին հաշվետու ժամանակաշրջանում ֆակուլտետներում ուսումնական գործընթացի կազմակերպմանը, ուսանողների առաջադիմությանը, ամբիոնների աշխատանքներին, գիտահետազոտական աշխատանքներում ուսանողների ներգրավվածությանը, ուսման վարձերի զեղչմանը և այլ խնդիրներին վերաբերող հարցեր: Ֆակուլտետներում ստուգող հանձնաժողովի ուսումնասիրությունները հարակից զեկուցմամբ ներկայացրեց ռեկտորի խորհրդական Գրիգոր Կիրակոսյանը՝ ընդգծելով, որ երկրորդ ստուգման արդյունքում՝ ի համեմատություն առաջինի, ֆակուլտետներում գրեթե բոլոր ուղղություններով աշխատանքների բարելավում կա, սակայն դեռ առկա են մի շարք խնդիրներ: Գրիգոր Կիրակոսյանի խոսքով, մասնավորապես դեռ անհրաժեշտ է բարելավել բացակայությունների, դասաձախողումների, ակտիվությունների գրանցման, գործավարության վարման հետ կապված խնդիրները: Դեկանների հաշվետվություններից հետո ելույթներով հանդես եկան կառավարման ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր, ԳԱԱ ակադեմիկոս Յուրի Սուվարյանը, ֆինանսների ամբիոնի վարիչի ժ.պ., պրոֆեսոր Աշոտ Սալնազարյանը, տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանը: Յուրի Սուվարյանը նշեց, որ իրենց ֆակուլտետի դեկանն ու դեկանատը կարողացել են ֆակուլտետում ստեղծել լավ աշխատանքային մթնոլորտ, ինչի հետևանքը համագործակցված և արդյունավետ աշխատանքն է: Միաժամանակ նա ուշադրություն հրավիրեց երկու խնդրի վրա. Յուրի Սուվարյանն առաջարկեց կրթության որակի բարձրացման համար առավել կարևորել կրթական տեխնոլոգիաների ներդրումը, ինչպես նաև մագիստրատուրայի ծրագրերը դարձնել ավելի գրավիչ: Աշոտ Սալնազարյանը ևս, բարձր գնահատելով իրենց ֆակուլտետի դեկանի աշխատանքը, առաջարկեց մագիստրատուրայի կրթության որակը բարձրացնելու համար ներդնել մագիստրոսական կրթական ծրագրերի ղեկավարների ինստիտուտը: «Մենք նույնպես գոհ ենք մեր դեկանի աշխատանքից, նա կարողանում է համակարգված աշխատել ամբիոնների հետ»,- նշեց պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանը՝ առաջարկելով ներդնել մագիստատուրայում հրապարակային դասախոսությունների ընդունված մոտեցումը: Բոլոր ելույթները, հարցերն ու քննարկումներն ավարտելուց հետո գիտխորհուրդը բավարար գնահատեց ֆակուլտետների հաշվետվությունները:
Ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը ներկայացրեց «Ուսանողության և աշխատողների ամառային հանգստի կազմակերպման աշխատանքների ընթացքը Դիլիջանի «Տնտեսագետ» մարզաառողջարանում» հարցը՝ նշելով, որ մայիսից մարզաառողջարանում կատարվել են վերանորոգման և բարեկարգման որոշակի աշխատանքներ, և մարզաառողջարանը պատրաստ է առաջին հերթափոխն ընդունել հուլիսի 5-ից: Պրոռեկտորի խոսքով՝ տոմսերի վաճառքն այսօրվանից սկսված է, գները չեն փոխվել:
Պարույր Քալանթարյանը ներկայացրեց ևս երկու հարց. «Ամփոփիչ ատեստավորման մասին» հարցը, որով առաջարկվում է առկա և հեռակա ուսուցման բակալավրիատի ավարտական կուրսերում հանել ամփոփիչ քննությունը, ավարտական աշխատանքը բոլոր ուսանողների համար դարձնել պարտադիր և ավարտական աշխատանքի համար հատկացնել 18 կրեդիտ, ինչպես նաև ««Հայոց պատմություն» առարկայի երկրորդ կիսամյակի գիտելիքների ստուգման ձևը ստուգարք դարձնելու մասին» հարցը: Գիտխորհուրդը ներկայացված հարցերը քվեարկությամբ հաստատեց:
Գիտխորհուրդը քվեարկությամբ հաստատեց թեկնածուական ատենախոսության մեկ թեմա, հրատարակության երաշխավորեց իրավագիտության և քաղաքագիտության ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Վարդան Աթոյանի «Ազգային անվտանգության հիմնախնդիրներ» դասախոսության նյութերը, ֆինանսական հաշվառման ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Մանյա Պողոսյանի «Ֆինանսական և հարկային հաշվառման հիմնախնդիրները ՀՀ շինարարության ոլորտում» մենագրությունը, կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Մուշեղ Հովհաննիսյանի և ասիստենտ Տիգրան Մանուկյանի «Կառավարչական հաշվառում» թեստերի ժողովածուն և բարձրագույն մաթեմատիկայի ամբիոնի կողմից ներկայացված «Բարձրագույն մաթեմատիկայի խնդիրների ձեռնարկ» ուսումնական ձեռնարկը (վերջինը՝ վերահրատարակություն):
Ամփոփելով այս ուսումնական տարվա գիտական խորհրդի վերջին նիստը՝ գիտխորհրդի նախագահ, ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը ներկաներին մաղթեց ամառային լիարժեք հանգիստ՝ հույս հայտնելով, որ սեպտեմբերից համատեղ ուժերով, նոր եռանդով կվերսկսեն աշխատանքը՝ ի նպաստ համալսարանի մրցունակության ու կրթության որակի բարձրացման:

Количество просмотров: 767
Сегодня  в  зале  заседаний  АГЭУ  состоялось  последнее  заседание  ученого  совета  АГЭУ  2013-2014  учебного  года. Декан  финансового  факультета  Закар  Киракосян  представил  отчет  финансового  факультета  университета  за  2013-2014  учебный  год,  декан  Микаел  Тавадян  -- отчет  факультета  управления, а  Манук  Мовсисян  -- отчет  факультета  информатики  и  статистики.  Деканы  представили  вопросы, относящиеся  организации  учебного  процесса  в  факультетах  в  отчетный  период  времени, успеваемости  студентов,    работ  на  кафедрах, вовлечению  студентов  в  научно-исследоватедьские  работы,  скидок  учебных  плат  и  других  проблем. С  дополнительным  докладом  об  исследованиях  аудиторской  комиссии  на  факультетах  выступил  советник  ректора  Григор  Киракосян,  подчеркивая, что  в  результате  второй  проверки  по  сравнению  с  первой,  в  факультетах   почти  во  всех  направлениях  работ  ощущается  улучшение, однако  пока  существуют  некоторые  проблемы.  По  словам  Григора Киракосяна,   в  частности,  необходимо  улучшить  проблемы, связанные   с  отсутствиями,  провалами  уроков,   регистрацией  активностей, ведением  делопроизводства.  После  отчетов  деканов  выстувпили  заведующий  кафедрой  управления, профессор,   академик  НАН  Юрий  Суварян, временно  и/о  заведующего, профессор  Ашот  Салназарян, заведующий  кафедрой  экономико-математических  методов,  профессор  Ашот  Тавадян.    Юрий  Суварян  отметил, что декан  и  деканат   их  факультета  смогли  в  факультете  создать   хорошую  рабочую  атмосферу,    что  является  результатом   согласованной  и  плодотворной  работы. Одновременно  он  обратил  внимание  на  две  проблемы:   Юрий  Суварян  предложил  для  повышения  качества  образования   особо  выделить  применение  образовательных  технологий, а  также  магистерские  программы  сделать  более  привлекательными. Ашот  Салназарян,  также  высоко  оценив  работу  декана  их  факультета, предложил   для  повышения  качества  магистерского  образования  внедрить  институт  руководителей   магистерских  образовательных  программ. «Мы  также  довольны  работой  нашего  декана, он  согласованно  работает  с  кафедрами»,- отметил  профессор  Ашот  Тавадян,  предлагая  внести  в  магистратуру  принятый  подход   публичных  лекций.  После  всех  выступлений, вопросов  и  обсуждений  ученый  совет  удовлетворительно  оценил  отчеты  факультетов.
Проректор  по  учебно-методическим  работам  Паруйр  Калантарян  представил   вопрос  «Процесс  организации  работ  летнего  отдыха  студентов  и  работников   в  пансионате    «Тнтесагет» в Дилижане», отмечая, что  с мая  в  пансионате  сделаны  некоторые  ремонтные  и  строительные  работы, и  пансионат  готов  с  5-го  июля  принять  первую  смену.  По  словам  проректора  продажа  путевок  начата  с  сегодняшнего  дня,  стоимость  путевок  не  изменена.
Паруйр  Калантарян  представил  также  два  вопроса: вопрос  «Об  обобщающей    аттестации»,  в  котором  предлагается  снять  обобщающий  экзамен  в  выпускных  курсах  бакалавриата  стационарного  и  заочного  обучения, дипломную  работу  сделать обязательной   для  всех  студентов  и  для  дипломной  работы   предоставить  18  кредитов, а  также  вопрос  «Проверку  знаний  второго  семестра  по  предмету «Армянская  история» сделать  в  форме  зачета».  Ученый  совет  голосованием  утвердил  представленные  вопросы. Ученый  совет  голосованием  утвердил  одну  кандидатсую  диссертационную  тему,  рекомендовал  к  печати    лекционные  материалы  «Проблемы  национальной  безопасности» ассистента  кафедры  правоведения  и политологии, к.э.н.  Вардана  Атояна,  монографию  «Проблемы  финансовые  и  налогового  учета  в  строительной  области  РА»  доцента  кафедры  финансового  учета, к.э.н.  Мани  Погосян, сборник  тестов  «Управленческий  учет»  ассистента  кафедры  управленческого  учета  и  аудита, к.э.н. Мушега  Ованнисяна  и  ассистента  Тиграна  Манукяна  и  представленное     кафедрой  высшей  математики  учебное  пособие  «Пособие  задач  по   высшей  математике» (последнее - переиздание).
Обобщая  последнее  заседание  ученого  совета  этого  учебного  года,  председатель  ученого  совета, ректор, профессор  Корюн  Атоян  присутствующим  пожелал  полноценного  летнего  отдыха,  выражая  надежду,  что  с  сентября   с  совместными  усилиями, новой  энергией  приступят  к  работе  во  имя  конкурентоспособности  и  повышения  качества  образования  университета.
В  ближайшее  время  решения  ученого  совета  целиком  и  полностью  будут  помещены  в  официальном  сайте  АГЭУ.