ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանն այսօր իր աշխատասենյակում ավարտական վկայականներ հանձնեց օտարերկրացի ուսանողներին՝ 6-ամսյա նախապատրաստական դասընթացները հաջողությամբ ավարտելու առիթով:
Հանդիպման սկզբում, ողջունելով ուսանողներին, պրոռեկտորը նշեց, որ մեծ ուրախությամբ է հանձնում վկայականները: Ուսանողների հետ զրույցում Գագիկ Վարդանյանը հարցրեց՝ արդյո՞ք  արդարացվել են ուսումնառության հետ կապված  նրանց ակնկալիքները, գո՞հ են ՀՊՏՀ տված գիտելիքներից, ինչին ի պատասխան ուսանողները հայտնեցին իրենց գոհունակությունը, նրանցից մեկն ասաց. «Ամեն ինչ հիանալի է…»: Պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը նշեց, որ բացի նրանից, որ օտարերկրացի ուսանողները կրթություն են ստանում մեր երկրում, ստեղծվում են նաև միջմշակութային կապեր, ուսանողները ծանոթանում են միմյանց սովորույթներին, ձեռք բերում նոր ընկերներ: Օտարերկրացիներին հնարավորություն ընձեռվեց նաև ներկայացնելու առաջարկություններ, որոնք միտված են ուսումնառությունն էլ ավելի արդյունավետ դարձնելուն: Ուսանողներից մեկն առաջարկեց ուսումնական ծրագրում ներառել նաև ռուսերենի ուսուցում: Պրոռեկտորը ողջունեց առաջարկը՝ նշելով, որ քայլեր կձեռնարկվեն՝  առաջիկայում այն առարկայական դարձնելու համար:
Հանդիպման ավարտին օտարերկրացի ուսանողները Գագիկ Վարդանյանի և արտաքին կապերի բաժնի աշխատակիցների ուղեկցությամբ շրջայց կատարեցին բուհի գողտրիկ  բակում, զրուցեցին ՀՊՏՀ հայ ուսանողների հետ, փոխանակվեցին տպավորություններով:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Գագիկ Վարդանյանն ասաց, որ արդեն 2-րդ տարին է, որ ՀՊՏՀ-ում ուսանում են օտարերկրացի ուսանողներ (Հնդկաստանից, Սիրիայից, Նեպալից և այլն):
«Նախապատրաստական կուրսի դասընթացներն ավարտած ուսանողներից  շատերը, հավանաբար, կրթությունը կշարունակեն բակալավրիատում: Հարկ է նշել, որ օտարերկրացի ուսանողների ուսուցումը տարբեր եղանակներով կազմակերպելու համար ստեղծվել է պրոֆեսորադասախոսական  ամուր թիմ.  դասախոսներն  իրենց փորձառության շնորհիվ կարողանում են հնարավորինս  լավ կրթություն ապահովել օտարերկրացիների համար: ՀՊՏՀ-ում շարունակվում է տարբեր երկրներից ուսանողների ընդունելության գործընթացը: Մեր բուհն ուրախ է հյուրընկալելու օտարերկրացի ուսանողներին»,-եզրափակեց Գագիկ Վարդանյանը:

Проректор вручил иностранным студентам АГЭУ сертификаты об окончании (фотографии)
Сегодня  проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  АГЭУ  Гагик  Варданян  в  своем  кабинете  вручил  иностранным  студентам   сертификаты    по  случаю  успешного  окончания  6-месячных  подготовительных  курсов.
В  начале  встречи,  приветствуя  студентов, проректор  отметил, что  с  большой  радостью  вручает  сертификаты. В  беседе  со  студентами  Гагик  Варданян  спросил, на  самом  деле  оправданы  их  ожидания,  связанные  с     с  обучением, довольны  знаниями, полученными  в  АГЭУ, на  что  студенты  в  ответ  выразили  свое  довольство,   один  из  них  сказал: «Все  прекрасно…». Проректор  Гагик  Варданян  отметил, что  кроме  того, что  иностранные  студенты  получают  образование  в  нашей  стране,  создаются  также  межкультурные  связи, студенты  знакомятся   с  традициями  друг  друга, приобретают  новых  друзей.  Иностранцам  представилась  возможность  представить  предложения, которые  были  направлены  на  организацию  более  эффективного  обучения.  Один  из  студентов  предложил  включить  в  учебную  программу  и  обучение  русского  языка. Проректор  поприветствовал  предложение, отмечая, что  будут  предприняты  шаги в  ближайшее  время  сделать  его  предметным.
В  конце  встречи  иностранные  студенты   в  сопровождении  Гагика  Варданяна  и  сотрудников  отдела  внешних  связей  обошли  уютный  двор, беседовали  с  армянскими  студентами  АГЭУ, обменялись  впечатлениями.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  Гагик  Варданян  сказал, что   уже  2-ой  год, как  в  АГЭУ   обучаются  иностранные  студенты  (из  Индии, Сирии, Непала  и  др.).
«Многие  из  студентов, окончившие  подготовительные  курсы,   вероятно, образование  продолжат  в  бакалавриате. Нужно  отметить, что  для  организации  обучения  иностранных  студентов  по  различным  формам  создана  крепкая  профессорско-преподавательская  команда: преподаватели  благодаря  своему   опыту  стараются  по  возможности  обеспечить   хорошее  образование  для  иностранцев. В  АГЭУ  продолжается  процесс  приема  студентов  из  различных  стран.  Наш  вуз  рад  принять  иностранных  студентов»,-завершил  Гагик  Варданян.