Երևանի պետական համալսարանի 95-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարքում այսօր մայր բուհում տեղի է ունեցել «Կրթությունը 21-րդ դարում. խնդիրներ և մարտահրավերներ» խորագրով միջազգային գիտաժողով՝ նվիրված ժամանակակից բարձրագույն կրթության հիմնախնդիրներին` ներառյալ բուհական ինքնավարության, որակի ապահովման, կրթության միջազգայնացման խնդիրներին ինչպես ՀՀ-ում, այնպես էլ ընդլայնվող ընդհանուր կրթական տարածքում:
Գիտաժողովին մասնակցել և զեկուցումներով հանդես են եկել ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տնտեսագիտության թեկնածու Վարդան Աթոյանը՝ «Ուղեղային կենտրոնները ազգային անվտանգության ապահովման համակարգում» և ՀՊՏՀ հայոց և ռուսաց լեզուների ամբիոնի վարիչ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Մարի Զաքարյանը՝ «Կրթությունը 21-րդ դարում. խնդիրներ և մարտահրավերներ» թեմաներով:

Среди  мероприятий, посвященных  95-летию  Ереванского  государственного  университета, сегодня   в  главном  вузе  состоялась  международная  научная  конференция  на  тему  «Образование  в  21-ом  веке: задачи  и  вызовы», посвященная   проблемам  современного  высшего  образования, включая задачи  вузовской  автономии, обеспечения  качества, интернационализации  образования  как  в  РА, так  и  расширенном  общем  образовательном  пространстве.
На  конференции  участвовали  и  выступили  с  докладами  директор  программы  «Исследования  национальной  безопасности»   исследовательского  центра  «Амберд» АГЭУ, кандидат  экономических  наук  Вардан  Атоян на  тему  «Мозговые  центры  в  системе  обеспечения  национальной  безопасности»   и  заведующая  кафедрой  армянского  и  русского  языков  АГЭУ, доктор  филологических  наук, профессор  Мари  Закарян  на  тему   «Образование  в  21-ом  веке: задачи  и  вызовы» .