Օբյեկտային վարժանք ՀՊՏՀ-ում (լուսանկարներ)
ՀՊՏՀ բակում այսօր անցկացվեց «Հակառակորդի օդուժի հանկարծակի հարձակման դեպքում ուսանողների և աշխատակիցների պաշտպանության կազմակերպումը և իրականացումը»  թեմայով օբյեկտային վարժանքի ուսումնավարժություն` համաձայն Կենտրոն վարչական շրջանի 2014թ. հիմնական միջոցառումների պլանի: Նպատակներն էին՝ ղեկավար կազմի մասնագիտական ունակությունների կատարելագործումը բնակչության պաշտպանության միջոցառումների կազմակերպման վերաբերյալ որոշումների  ուղղությամբ, փրկարարական, առաջին բուժօգնության, հասարակական կարգի պահպանման խմբերի հմտությունների կատարելագործումը, անձնակազմի հմտությունների կատարելագործումը:
Ուսումնավարժությանը ներկա էին նաև Կենտրոն վարչական շրջանի փրկարարական ծառայության պետ Արտավազդ Ասոյանը, նույն կենտրոնի գլխավոր մասնագետ Գայանե Հայրապետյանը:
Ստեղծվել էին վարժանքի ղեկավար կազմ, ղեկավարման շտաբ և շտաբի աշխատանքային խմբեր հետևյալ կազմով՝ վարժանքի ղեկավար՝ համալսարանի  քաղաքացիական պաշտպանության պետ՝ ռեկտոր Կորյուն Աթոյան, վարժանքի ղեկավարի տեղակալ՝ համալսարանի ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյան, ղեկավարման շտաբի պետ՝ համալսարանի արտակարգ իրավիճակների և քաղաքացիական պաշտպանության գործառույթների պատասխանատու Սիրանուշ Հարությունյան, փրկարարների խմբի ղեկավար՝ Արմեն Ղազարյան, առաջին բուժօգնության խմբի ղեկավար՝ Տաթևիկ Գաբրիելյան, հասարակական կարգի պահպանման խմբի ղեկար՝ Ալբերտ Ղազարյան:
Միհրդատ Հարությունյանը, ազդարարելով վարժանքի մեկնարկը, նշեց, որ հակառակորդի կողմից զանգվածային ոչնչացման զենք կիրառելու դեպքում կորուստներից խուսափելու կամ դրանք նվազեցնելու համար բոլորը պետք է ակտիվորեն մասնակցեն քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումներին, կարողանան իրենց ճիշտ դրսևորել ստեղծված իրավիճակում, վնասվելու դեպքում ցույց տալ ինքնօգնություն և փոխօգնություն:
«Այսպիսի միջոցառումները երիտասարդների մեջ պետք է դաստիարակեն պատրաստականություն, համակարգված և նպատակային գործելու կարողություն: Ոչ ոք ապահովագրված չէ աղետներից, ուստի պետք է լինել իրազեկ և իմանալ՝ ինչ անել», ասաց պրոռեկտորը:
Ուսումնավարժությանը մասնակցում էին  համալսարանի աշխատակիցները, ուսանողներ: Վարժանքի ուսումնական հարցերն էին՝ ազդարարում, հավաք և խնդրադրում, փլուզման գոտում իրավիճակի գնահատում՝ փրկարարական աշխատանքների և բուժօգնության իրականացում, անձնակազմի տարհանում, վարժանքի արդյունքի ամփոփում, վարժանքի ավարտ:
ՀՊՏՀ քաղաքացիական պաշտպանության գործառույթների պատասխանատու Սիրանուշ Հարությունյանը մեզ հետ զրույցում կարևորեց նման միջոցառումների անցկացումը՝ նշելով. «Այսօր պետք է բոլորը իրազեկ լինեն, քանի որ որևէ մեկը երաշխավորված չէ աղետներից, արտակարգ պատահարներից և նման այլ դեպքերից: Իսկ պատրաստվածության դեպքում, երբ մարդիկ գիտեն ինչպես ինքնօգնություն, փոխօգնություն ցուցաբերել, հետևանքները կարող են բոլորովին այլ լինել»:

Количество просмотров: 853
Сегодня  во  дворе    АГЭУ  были  проведены  объектные  учения  на  тему  «Организация  и  осуществление  защиты  сотрудников  и  студентов  в  случае  внезапного  нападения  воздушных  сил  противника»  согласно  плану  основных  мероприятий   административного  округа  Центр 2014 года.  Цели: совершенствование   профессиональных  навыков  руководства   в  направлении  решений  об  организации  мероприятий  по  защите  населения,  совершенствование  спасательных  навыков, первой  помощи,    совершенствование  навыков  групп  по  защите  общественного  порядка, персонала.
На  учениях  присутствовали  и  начальник  спасательной  службы административного  округа  Центр Артавазд  Асоян, главный  специалист  того  же  центра  Гаяне  Айрапетян.
Был  создан  руководящий  персонал  учения, руководящий штаб  и  рабочие  группы  штаба  по  следующему  составу: руководитель  учения, начальник  гражданской  обороны  университета  ректор  Корюн  Атоян,   заместитель  руководителя  учения,  проректор  по  учебно-организационным   работам  Мирдат Арутюнян, начальник  руководящего  штаба, ответственная     за  функции  чрезвычайных  ситуаций  и  гражданской  обороны  университета  Сирануш  Арутюнян,  руководитель  группы  спасателей  Армен  Казарян, руководитель  группы  первой  помощи  Татевик  Габриелян,  руководитель  группы  защиты  общественного  порядка  Альберт  Казарян.
Мирдат  Арутюнян объявив о  начале  учений, отметил, чтобы  избежать  потерь  или    уменьшить  их  при  случае  применения  противником  оружия  массового  поражения,    нужно  чтоб  все  активно  участвовали  в  мероприятиях  гражданской  обороны, могли  правильно  себя  проявить  в  сложившейся  ситуации,    могли  оказать  при  повреждениях   самопомощь  и  взаимопомощь.
«Такие  мероприятия  должны  воспитать  у  молодежи  готовность,  способность  действовать  согласованно  и  целенаправленно. Никто  не  застрахован  от  стихийных  бедствий, поэтому  нужно  быть  компетентным  и  знать, что  делать»,- сказал  проректор.
В  учениях  участвовали  сотрудники, студенты  университета.   Учебные  вопросы  учения: оповещание, сбор  и    постановка  задачи, оценка  положения  в  зоне  разрушения: осуществление  спасательных  работ  и  первой  помощи, эвакуация  персонала, обобщение  результата  учений, конец  учений.
Ответственная  за  функции  чрезвычайных  ситуаций  и  гражданской  обороны  университета  Сирануш  Арутюнян в  беседе  с  нами  подчеркнула  важность  проведения  подобных  мероприятий, отмечая: «Сегодня  все  должны  быть  компетентны,  так  как  никто  не  гарантирован  от  стихийных  бедствий,  чрезвычайных  ситуаций  и  подобных  других  случаев. А  в  случае  готовности, когда  люди  знают  как  оказать  самопомощь, взаимопомощь, последствия  могут  быть  совсем  другими».