ՀՊՏՀ-ում է Հունաստանի Իոնի համալսարանի ասպիրանտը. նա իրականացնում է հետազոտական ծրագիր
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Հունաստանի Հանրապետության կառավարության միջև կրթության և գիտության, մշակույթի բնագավառներում համագործակցության ծրագրի» շրջանակներում ՀՊՏՀ հրավերով մեր բուհում հյուրընկալվել է Հունաստանի Իոնի համալսարանի ասպիրանտ Յուֆանտիս Վասիլեոսը: Վերջինս  հունիսի 9-18-ը հետազոտական գործունեություն է իրականացնելու ՀՊՏՀ տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Վարդան Սարգսյանի ղեկավարությամբ: Այս առիթով այսօր ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում տեղի ունեցավ հանդիպում՝ Իոնի համալսարանի ասպիրանտի և Վարդան Սարգսյանի միջև, որի ընթացքում  ուրվագծվեցին համատեղ աշխատանքում անելիքները:
Ինչպես լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում նշեց  ամբիոնի վարիչը՝ ասպիրանտ Յուֆանտիս Վասիլեոսը հետազոտություն է իրականացնում «Էլեկտրոնային կառավարում» թեմայի շրջանակներում. ՀՊՏՀ տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի ասպիրանտ Սոնա Ասրյանը նույնպես զբաղվում է նշված թեմայի ուսումնասիրությամբ, ուստի առաջիկա  շաբաթների ընթացքում նախատեսվում է երկու երկրների ասպիրանտների համագործակցությունը:
«Կարծում եմ, այս համագործակցությունը երկուստեք շահավետ է, երկու համալսարանների ներկայացուցիչներին փորձի փոխանակման, նոր հմտությունների և գիտելիքների ձեռքբերման հնարավորություն է  տրվում: Նմանատիպ այցերն ու շփումներն աշխուժացնում են ասպիրանտների գիտահետազոտական գործունեությունը: Տնտեսագիտական համալսարանի «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում մեր հյուրը հնարավորություն կունենա ծանոթանալու երիտասարդ հետազոտողների (մագիստրոսական խմբեր)  կողմից իրականացվող աշխատանքներին:
Հավելեմ, որ վերջնարդյունքում նախատեսվում է համատեղ հետազոտական հոդված պատրաստել (ՀՊՏՀ ասպիրանտի հետ), որտեղ կարծարծվեն էլեկտրոնային կառավարմանն առնչվող խնդիրներ (Հայաստանի, նաև՝ Հունաստանի օրինակով)»,-նշեց պրոֆեսորը:
Ամփոփելով մեկնարկային հանդիպումը՝ կողմերը պայմանավորվեցին սեղմ ժամկետներում հնարավորինս խորն ուսումնասիրություն կատարել:

По  приглашению  АГЭУ  в  рамках  «Программы  сотрудничества  в  образовательной, научной,  культурной  областях  между  правительством  Республики  Армения  и  правительства  Республики  Греция  в  наш  вуз  прибыл   аспирант  Ионского  университета  Греции  Юфантис  Василеос.  Он  9-18  июня  должен  осуществить  исследовательскую  деятельность  под  руководством   заведующего   кафедрой экономической  информатики  и  информационных  систем  АГЭУ, д.э.н., профессора  Вардана  Саргсяна. Сегодня  по  этому  случаю  в  исследсовательском  центре  АГЭУ «Амберд» состоялась  встреча аспиранта  Ионского  университета  и  Вардана  Саргсяна,  во  время  которой  были  изложены  планы  совместной  работы.
Как  отметил  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  заведующий  кафедрой,  аспирант  Юфантис  Василеос осуществляет  исследование  в  рамках  темы   «Электронное  управление»:  аспирантка  кафедры  экономической  информатики  и  информационных  систем  АГЭУ  Сона  Асрян  также  занимается  исследованием  указанной  темы,  поэтому  в  ближайшие  недели  планируется сотрудничество  аспирантов  двух  стран.
«Я  думаю, это  сотрудничество  для  двух  сторон  выгодно, представителям  двух  университетов  предоставляется  возможность обмена  опытом, приобретения  новых  навыков  и  знаний.  Подобные  визиты  и  общения  активизируют  научно-исслвдовательскую  деятельность  аспирантов.  Наш  гость  будет  иметь  возможность  ознакомиться  в  исследовательском  центре  «Амберд» Экономического  университета  с  работами,  осуществляемыми  молодыми  исследователями (магистерскими  группами).
Добавлю, что  в  конечном  итоге  планируется  подготовка  совместной  исследовательской  статьи (с  аспиранткой  АГЭУ), в  которой  будут  отражены  проблемы,  касающиеся  электронного  управления (на  примерах  Армении  и  Греции)»,-отметил  профессор.
Обобщая  первую  встречу,  стороны  договорились  по  возможности  в   сжатые  сроки   провести  глубокое  исследование.