ՀՊՏՀ Տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան, տ.գ.թ., դոցենտ Ատոմ Մարգարյանի գիտահետազոտական ծրագիրը հաղթել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության Գիտության պետական կոմիտեի և Հիմնարար հետազոտությունների բելառուսական հանրապետական հիմնադրամի կողմից անցկացված համատեղ գիտական նախագծերի աջակցության «ՀՀ ԿԳՆ ԳՊԿ- ՀՀԲՀՀ-2014» միջազգային մրցույթում (հաղթող ճանաչված գիտական ծրագրերի ցանկը):
ՀՊՏՀ ներկայացուցչի ծրագրի թեման է «Մաքսային միության ընդլայնումը որպես անդամ երկրների մրցունակության բարձրացման գործոն (Հայաստանի և Բելառուսի օրինակով)»: Ինչպես ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում նշեց Ատոմ Մարգարյանը՝ ծրագիրը համատեղ իրականացվում է Բելառուսի ազգային տեխնիկական համալսարանի Տնտեսության և իրավունքի ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Սերգեյ Սոլոդովնիկովի հետազոտական խմբի հետ:
Ներկայացնելով ծրագիրը՝ Ատոմ Մարգարյանն ընդգծեց, որ ղեկավարած խմբում ընդգրկված է ՀՊՏՀ 2 դոցենտ և մեկ ասպիրանտ: Ծրագիրը երկամյա է և ենթադրում է բելառուսական կողմի հետ համատեղ ձևաչափով հետազոտություններ, հրապարակումներ, միջազգային գիտաժողովների և համատեղ սեմինար-քննարկումների մասնակցություն: Համատեղ ծրագիրը մեկնարկելու է հուլիսի 1-ից։
Խոսելով ծրագրի նպատակի մասին՝ դեկանը շեշտեց, որ իրենց հիմնական խնդիրն է Մաքսային միությանը ՀՀ անդամակցության նախադրյալների ու հիմնապայմանների ուսումնասիրությունը, ինչպես նաև դրանց հիման վրա ՀՀ տնտեսության վրա այդ գործընթացի հնարավոր կարճաժամկետ (ստատիկ) և երկարաժամկետ (դինամիկ) ազդեցությունների գնահատումը: Ծրագրի թեմայի ընտրությունն Ա.Մարգարյանը հիմնավորեց արդիականության ու հրատապության հանգամանքով:
«Մեր խնդիրն է՝ ելնելով ՀՀ տնտեսության գերակա շահերից ու զարգացման առաջնահեթություններից՝ մշակել ու առաջարկել ՄՄ ընդլայնման գործընթացի օպտիմալացման արդյունավետ մեխանիզմներ, որոնց գործադրումը շահեկան լինի անդամ բոլոր երկրների համար։ Միևնույնժամանակ՝ նոր ինտեգրացիոն կազմավորման հնարավորությունները լիարժեքորեն օգտագործելու նպատակով անհրաժեշտ է համակողմանիորեն ուսումնասիրել Մաքսային միության ձևավորման տեսամեթոդաբանական հիմքերը և դրա հիման վրա մշակել արդյունավետ հանձնարարականներ՝ ինչպես պետական քաղաքականության, այնպեսէլ՝ մասնավոր բիզնեսի մակարդակով ընդունվող որոշումների հիմնավորվածությունն ապահովելու նպատակով»,-ընդգծեց Ատոմ Մարգարյանը՝ հավելելով, որ ծրագրի նախագիծն անցել է անկախ միջազգային փորձաքննության 6 – ամսյա շրջափուլ:

Количество просмотров: 774
Научно-исследовательская  программа  декана  факультета  регулирование  экономики  и  международных  экономических  отношений  АГЭУ,   к.э.н.  доцента  Атома  Маргаряна   победила  в  международном  конкурсе  «МОН  РА ГКН- БРФФИ-2014»,  проведенном  Государственным  комитетом  науки   Министерства  образовании  и  науки  РА    совместно  с   Белорусским республиканским  фондом  фундаментальных исследований    при  содействии  научных  проектов.
Тема  программы  представителя  АГЭУ «Расширение  таможенного  союза  как  фактор  роста  конкурентоспособности   стран-членов (на  примере  Армении  и  Беларуси)». Как  отметил  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  Атом  Маргарян,  программа  осуществляется  совместно   с  исследовательской  группой  д.э.н.,  провессора, заведующего  кафедрой  Экономики  и  права    Беларусского  национального  технического  университета     Сергея  Солодовникова.
Представляя  программу,  Атом  Маргарян  подчеркнул, что  в  руководимой  группе  2 доцента  и  один  аспирант  АГЭУ.  Программа   двухлетняя  и  предполагает   совместно  с  белорусской  стороной   исследования, публикации, участие  в  международных  конференциях  и  семинар-обсуждениях. Совместная  программа  начнется  с  1-го  июля.
Говоря  о  целях  программы,  декан  подчеркнул,  что  их  основная  задача  изучение  предпосылок  и  основных  условий  членства   Таможенного  союза  РА,  а  также  на  их  основе  оценка  возможных  краткосрочных (статика)  и  долгосрочных  (динамика) влияний  этого  процесса  на  экономику  РА. Выбор  темы  программы  А.  Маргарян  обосновал   обстоятельством  современности  и  актуальности.
«Наша  задача, исходя   из  главных  интересов  и  приоритетов  развития  экономики  РА,  разработать  и  предложить   эффективные  механизмы оптимизации  процесса  расширения  ТС,  усиление  которых  будет  выгодным  для  всех стран  членов.  Одновременно, с  целью  полноценного  использования   новых  формирующихся  интеграционных  возможностей  необходимо   всесторонне  изучить  методологические  основы   формирования  Таможенного  союза  и  на  их  основе  разработать  эффективные  рекомендации  как  государственной  политики,  так  и   с  целью  обеспечения  обоснования  принимаемых  решений  на  уровне  частного  бизнеса»,-подчеркнул  Атом  Маргарян,  подчеркивая, что  проект  программы  прошел  6-месячный   период  независимо  от  международной  экспертизы.