Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը Շվեյցարիայի համագործակցության գրասենյակի Հարավկովկասյան բաժնի աջակցությամբ «Հայաստանում ներառական աճի խթանման քննարկումների հարթակի ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում ՀՊՏՀ միջազգային ծրագրերի կենտրոնում այսօր անցկացրեց հերթական կլոր սեղանը «Շահակիցների պահանջմունքներին ուսումնառության վերջնարդյունքների համապատասխանության խնդիրները» խորագրով: Քննարկմանը մասնակցում էին ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական Վաչե Գաբրիելյանը, Հարավային Կովկասում շվեյցարական համագործակցության գրասենյակի ղեկավար Զառա Ալլահվերդյանը, Հարավային Կովկասում շվեյցարական համագործակցության գրասենյակի ներկայացուցիչ Լուկաս Լյուշերը,  միջազգային և հայաստանյան մի շարք կազմակերպությունների ներկայացուցիներ, փորձագետներ:
Բացման խոսքում ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը ողջունեց ՀՊՏՀ տանիքի ներքո հավաքված քննարկման մասնակիցներին, ներկայացրեց «Հայաստանում ներառական աճի խթանման քննարկումների հարթակի ստեղծում» ծրագիրը՝ շեշտելով, որ ընթացիկ նախագիծը նախատեսում է հայաստանյան կրթության, տնտեսության ոլորտների արդիական հիմնախնդիրների քննարկում կլոր սեղանի ձևաչափով: Անդրադառնալով կոնկրետ այսօրվա թեմային՝ համալսարանի ղեկավարն ընդգծեց,  որ հայաստանյան տնտեսության արդի զարգացումների և մարտահրավերների պայմաններում անհրաժեշտ է շահակիցների պահանջմունքներին առավել բավարարող կադրերի պատրաստման նոր մոդելներ գտնել: Կորյուն Աթոյանն իր խոսքը եզրափակեց մասնակիցներին արգասաբեր աշխատանք մաղթելով:
Հարավային Կովկասում շվեյցարական համագործակցության գրասենյակի ղեկավար Զառա Ալլահվերդյանն անդրադառնալով ՀՊՏՀ-ի հետ համատեղ ծրագրի էությանը՝ այսպես մեկնաբանեց.  «Մենք տեսնում ենք, որ կա տնտեսության աճ, բայց տեսնում ենք, որ այն ոչ միշտ է ներառական, այսինքն՝ ոչ միշտ է ներառում խոցելի խմբերին»: Զառա Ալլահվերդյանը  հույս հայտնեց, որ ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվող և տարբեր թեմաներին նվիրված քննարկումների արդյունքներն ի վերջո կդառնան քաղաքականության մշակման ծանրակշիռ հիմք:
Ծրագրի ղեկավար Ներսես Գևորգյանն իր բացման խոսքում նշեց, որ արդեն իսկ կազմակերպվել են երկու կլոր սեղան-քննարկումներ՝ նվիրված տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման զարգացման ՀՀ հիմնախնդիրներին և կարծրատիպերին՝ որպես ներառական աճը սահմանափակող գործոն: Ներսես Գևորգյանը հույս հայտնեց, որ հետագա քննարկումներն էլ թե ձևի, թե բովանդակության իմաստով կլինեն արդյունավետ:
Որպես հիմնական զեկուցողներ հանդես եկան Հայաստանի մանուկների հիմնադրամի ներկայացուցիչ Սերոբ Խաչատրյանը, միջին մասնագիտական և նախնական կրթության ոլորտի փորձագետ Սամվել Պիպոյանն ու ծրագրի կառավարման խմբի անդամ Նվարդ Մանասյանը: Համատեղ զեկույցում փորձագետները վեր հանեցին բնագավառում առկա խնդիրներն ու խոցելի կետերը, հանդես եկան եզրահանգումներով և առաջարկներով: «Ընդհանրական վերլուծության արդյունքում պարզ է դառնում, որ գիտության ոլորտի 2020 թվականի տեսլականը տվյալ ժամկետում անիրագործելի է թե ինտենսիվ, թե էքստենսիվ մոտեցման դեպքում: Հայաստանի գիտական համակարգը դեռևս վերաիմաստավորման ու կայացման փուլում է: Այն չի կարող մրցել եվրոպական տարածքի հետազոտական հզորության հետ: Անգամ եթե պետությունը շեշտակի մեծացնի ֆինանսական հատկացումները, համակարգն իր կադրային ու տեխնիկական, բովանդակային ու կառուցվածքային հզորություններով չի կարող արդյունավետ կառավարել այդ միջոցները»,- հավատացած են համատեղ հետազոտության վերը նշված երեք հեղինակները՝ ներկայացնելով բարելավման մի շարք առաջարկներ:

Армянский государственный экономический университет в рамках программы «Создание платформы обсуждений стимулирования инклюзивного роста в Армении» при содействии Южно-Кавказского отдела Швейцарского бюро по сотрудничеству сегодня в центре международных программ АГЭУ организовал очередной круглый стол на тему «Проблемы соответствия окончательных результатов образования требованиям заинтересованных сторон». На обсуждении участвовали ректор АГЭУ, профессор Корюн Атоян, главный советник премьер-министра Ваче Габриелян, руководитель швейцарского бюро по сотрудничеству в Южном Кавказе Зара Аллахвердян, представитель швейцарского бюро по сотрудничеству в Южном Кавказе Лукас Люшер, представители международных и армянских организаций, эксперты.
В приветственном слове ректор Корюн Атоян приветствовал участников дискуссии, собравшихся в АГЭУ, представил программу «Создание платформы обсуждений стимулирования инклюзивного роста в Армении», подчеркивая, что текущий проект планирует дискуссию актуальных проблем армянского образования, экономики в формате круглого стола. Обращаясь конкретно к сегодняшней теме, руководитель университета подчеркнул, что в условиях современных развитий армянской экономики и призывов, необходимо найти новые модели подготовки кадров больше удовлетворяющих требованиям заинтересованных сторон. Корюн Атоян свое слово завершил, пожелав участникам плодотворной работы.
Руководитель швейцарского бюро по сотрудничеству в Южном Кавказе Зара Аллахвердян обращаясь к сущности совместной с АГЭУ программы, так прокомментировала: «Мы видим, что существует экономический рост, но видим также, что он не всегда инклюзивный, то есть не всегда включает уязвимые группы». Зара Аллахвердян выразила надежду, что результаты организуемых и посвященных различным темам обсуждений в рамках программы в конце концов станут весомой основой разработки политики.
Руководитель программы Нерсес Геворгян в своем приветственном слове отметил, что уже были организованы два круглых стола, посвященных проблемам территориального управления и развития местного самоуправления РА и стереотипам в качестве ограничивающего фактора инклюзивного роста. Нерсес Геворгян выразил надежду, что дальнейшие обсуждения будут эффективны и в смысле формы, и в смысле содержания.
В качестве основных докладчиков выступили представитель Фонда армянских детей Сероп Хачатрян, эксперт среднеспециального и подготовительного образования Самвел Пипоян и член группы управления Нвард Манасян. В совместном докладе эксперты подняли существующие в области проблемы и уязвимые пункты, выступили с заключениями и предложениями. «В результате обобщенного анализа становится ясно, что видение научной области 2020 года в данный срок неосуществим не при интенсивном, не экстенсивном подходе . Научная система Армении еще находится на этапе переосмысления и становления. Она не может конкурировать с исследовательским потенциалом европейской территории. Если даже государство значительно увеличит финансовые ассигнования, система своими кадровыми и техническими, содержательными и структурными потенциалами не сможет эффективно управлять этими средствами»,- уверены три автора вышеуказанного совместного исследования, представляя предложения по совершенствованию.