Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը դարձել է «Տնտեսագիտական համալսարանների եվրասիական ասոցիացիայի» անդամ
Մայիսի 23-ին ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի մասնակցությամբ Ռոստովի պետական տնտեսագիտական համալսարանում (РИНХ) տեղի ունեցած հիմնադիր ժողովում ստորագրված պայմանագրով Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը դարձել է «Տնտեսագիտական համալսարանների եվրասիական ասոցիացիայի» անդամ: Պայմանագրի անդամներն են՝ Ռոստովի պետական տնտեսագիտական համալսարանը (РИНХ), Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը, Բելառուսի պետական տնտեսագիտական համալսարանը, Տուրարա Ռիսկուլովի անվան Ղազախստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը, «Ուրալի պետական տնտեսագիտական համալսարան» բարձրագույն մասնագիտական կրթության դաշնային պետական բյուջետային կրթական հաստատությունը, «Կարագանդայի տնտեսագիտական համալսարան» ոչ պետական ուսումնական հաստատությունը, Օդեսայի ազգային տնտեսագիտական համալսարանը:
Նշված պայմանագրով հիմնադիրները ստեղծում են ոչ առևտրային կազմակերպություն, որի նպատակը բուհերի համատեղ զարգացման ու փոխադարձ աջակցության արդյունավետ կառույցի ձևավորումն է: Հիմնադիր ժողովում հաստատվել է ասոցիացիայի կանոնադրությունը, ըստ որի՝ գործունեության հիմնական նպատակներից են բուհերի ուսումնական և գիտական գործունեության ավանդույթների պահպանումն ու զարգացումը, պետական համալսարաններում բարձրագույն կրթության համակարգի զարգացմանն ուղղված աջակցությունը, տնտեսության և կառավարման ոլորտի համար որակյալ բարձրագույն կրթության ապահովման մեխանիզմների և չափորոշիչների մշակումը, կազմակերպական և գիտամեթոդական հենքի ստեղծումը, բուհական համակարգում լավագույն փորձի վերլուծության, ընդհանրացման ու տարածման ինստիտուցիոնալ հենքի ստեղծումը, մասնակից համալսարանների պետությունների կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացմանն ուղղված մշտադիտարկման, վերլուծության և արդիական հիմնախնդիրների լուծման բազմակողմանի համակարգի ստեղծումը:
Հանդիպմանը հստակեցվել են գործունեության ընդհանուր սկզբունքները, մասնակից կողմերի իրավունքներն ու պարտականությունները: Քննարկվել և հաստատվել է նաև «Տնտեսագիտական համալսարաննների եվրասիական ասոցիացիայի» 2014-2016 թվականների աշխատանքային պլանը, ինչպես նաև ընդունվել է որոշում ասոցիացիայի՝ մշտապես գործող բաժանմունքների ստեղծման վերաբերյալ:

Армянский государственный экономический университет стал членом «Евразийской ассоциации экономических университетов»
23-го мая по подписанному договору, на состоявшемся учредительном собрании в Ростовском государственном экономическом университете (РИНХ) с участием ректора АГЭУ Корюна Атояна, Армянский государственный экономический университет стал членом «Евразийской ассоциации экономических университетов». Члены договора: Ростовский государственный экономический университет (РИНХ), Армянский государственный экономический университет, Беларусский государственный экономический университет, Казахский государственный экономический университет имени Турара Рискулова, Федеральное государственное бюджетное учебное заведение высшего учебного образования «Уральский государственный экономический университет», не государственное учебное заведение «Карагандийский экономический университет», Одесский национаьный экономический университет.
Учредители по указанному договору создают не коммерческую организацию, цель которой формирование эффективной структуры совместного развития вузов и взаимной поддержки. На учедительном собрании был утвержден устав ассоциации, по которому основными целями деятельности являются сохранение и развитие традиций учебной и научной деятельности вузов, поддержка, направленная на развитие системы высшего образования в государственных вузах, разработка норм и механизмов обеспечения качественного высшего образования для сферы экономики и управления, создания организационной и научно-методической основы, анализа лучшего опыта вузовской системы, создание институциональной основы обобщения и распространения, создание многосторонней системы мониторинга, направленная на стабильное социально-экономическое развитие стран университетов- участников, анализа и решения актуальных проблем.
На встрече были разъяснены общие принципы деятельности, права и обязанности сторон-участников. Обсуждены были и утверждены также рабочий план «Евразийской ассоциации экономических университетов» на 2014-2016 годы, а также принято решение о создании постоянно действующих ведомств ассоциации.