Բաց դաս՝ «Շոկոլադի շուկայի ուսումնասիրություն» խորագրով
«Շոկոլադի շուկայի ուսումնասիրություն» խորագրով այսօր մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի մարքեթինգ մասնագիտության 3-րդ կուրսում կազմակերպվել էր բաց դաս՝ դասախոս,տ.գ.թ., դոցենտ Մարինե Նիկողոսյանի նախաձեռնությամբ: Դասին մասնակցում էին մարքեթինգի ամբիոնի դասախոսներ:
Բաց դասի բանախոսներ, հետազոտության կատարողներ Ժենյա Բաղդասարյանը, Մարիամ Թումանյանը և Գոռ Հարությունյանը ներկայացրեցին շոկոլադի շուկայի՝ իրենց կատարած հետազոտությունը՝ խոսելով շոկոլադի ստեղծման պատմության, շոկոլադ արտադրող աշխարհի առաջատար ընկերությունների, դրանց մասնաճյուղերի (աշխարհում), տեսականիների, սպառման ծավալների և այլ տվյալների մասին: Ներկայացվեցին «Nestle», «Roshen» և աշխարհահռչակ այլ ընկերությունների վերաբերյալ ուշագրավ տեղեկություններ, առանձնահատուկ անդրադարձ եղավ հայրենական «Grand candy» ընկերության արտադրությանը, մասնավորապես, շոկոլադի ապրանքատեսականուն: Ուսանողներն իրականացրել էին նաև սոցիալական հարցումներ՝ պարզելու , թե ինչ շոկոլադ են նախընտրում մարդիկ, շոկոլադ ընտրելիս ինչ հանգամանքների են ուշադրություն դարձնում (համ, հոտ, տեսք, փաթեթավորում,որակ, գին), ովքեր են շոկոլադի հիմնական սպառողները (տարիք, սեռ ) և այլն:
Հետաքրքիր է, որ ըստ ուսանողների իրականացրած հարցման՝ շոկոլադ գնելիս մարդկանց զգալի մասը (Հայաստանում) կարևորում է համը, ապա՝ բույրը, երկրորդային կարևորություն ունեն փաթեթավորումը, տեսքը: Հետազոտողները ներկայացրեցին նաև իրենց առաջարկությունները՝ շոկոլադի արտադրությունը և ծավալները խթանելու նպատակով:
Դասի ավարտին Մարինե Նիկողոսյանը գոհունակություն հայտնեց և նշեց, որ ուսանողները ներկայացրեցին իրենց հետազոտության մի փոքրիկ հատվածը միայն, մինչդեռ իրականացրել են բավականին ընդգրկուն և խորը վերլուծություններ:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի զրույցում դասախոսը նշեց, որ նմանատիպ հետազոտություններն ու դասերը շարունակական կլինեն. այս մոտեցումն ուսանողներին խրախուսելու մի ձև էր և նրանց համար որևէ ոլորտում ուսումնասիրություն կատարելու ուսուցողական օրինակ:

Открытый урок на тему «Исследование рынка шоколада»
Сегодня  на  3-ем  курсе  по  специальности  маркетинг    факультета  маркетинга  и  организации  бизнеса  был  организован  открытый  урок  на  тему  «Исследование  рынка  шоколада»   по  инициативе  преподавателя,  к.э.н.,  доцента  Марине  Никогосян. На  уроке  участвовали  преподаватели  кафедры  маркетинга.
Докладчики открытого  урока, исследователи  Женя  Багдасарян, Мариам  Туманян  и  Гор  Арутюнян  представили  проделанное  их  исследование  рынка  шоколада, говоря  об  истории  создания  шоколада, ведущих  мировых  компаниях,  производящих  шоколад, их  филиалах  (в  мире), видах, объеме  реализации  и  других  данных. Были  предоставлены  интересные  сведения  о   «Nestle», «Roshen» и  других  всемирноизвестных  компаниях, особо  обратились  к  производству  отечественной  компании «Grand candy», в  частности, шоколадного  ассортимента. Студенты  проделали  и  социальные  опросы  для  выяснения, какой  шоколад  предпочитают  люди, на  какие   обстоятельства  обращают  внимание  при  выборе  шоколада   (вкус, запах, вид, упаковка, качество, цена), кто  являются  основными   потребителями  шоколада (возраст, пол) и  т.д.
Интересно, что  по  проведенному  студентами  опросу, покупая  шоколад, большая  часть  людей (в  Армении)  важное  место  придает  вкусу, затем  аромату, второстепенное  значение  имеют  упаковка, вид. Исследователи  представили  и  свои  предложения  с  целью   стимулирования  производства  и  объема  шоколада.
В  конце  урока  Марине  Никогосян   выразила  довольство  и  отметила,  что  студенты представили  только  небольшую  часть   своего  исследования, хотя  проделали  достаточно   всеобъемлющий  и  глубокий  анализ.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  преподаватель  отметила, что  подобные  исследования  и  уроки   будут  носить  постоянный  характер:  этот  подход  одна  из  форм   поощрения  студентов  и   поучительный  пример  проведения  исследования  в  какой-либо  области. В  конце  урока  докладчики  присутствующих  угостили  шоколадными  плитками  различных   марок.