20-րդ դարի առաջնորդների կառավարման փորձն ուսումնասիրում և ներկայացնում են կառավարման ուսանողները. սեմինար ՀՊՏՀ-ում
Կառավարման ֆակուլտետի ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությամբ ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր կայացավ սեմինար-դասընթաց, որի ընթացքում կառավարման ֆակուլտետի ուսանողների կողմից ներկայացվեցին 20-րդ դարի խոշոր քաղաքական գործիչներ Ֆրանկլին Ռուզվելտի և Ադոլֆ Հիտլերի կյանքն ու գործունեությունը: Ինչպես ներկայացրին ուսանողները՝ սեմինարի հիմնական նպատակն էր վերհանել նշված գործիչների կառավարման առանձնահատկությունները և յուրացնել ուսումնասիրված փորձը՝ հետագայում կիրառելու համար:
Սեմինարի բանախոսներ, 1-ին կուրսի ուսանողներ  Գրիգոր Ոսկերչյանը, Գոռ Նաղդալյանը, Զավեն Խուկեյանը և Էդիկ Օհանջանյանը  ներկայացրեցին  Ռուզվելտի և Հիտլերի կենսագրությունները, բնավորության բացառիկ հատկանիշները,  կառավարման մեթոդները, սկզբունքները՝ նրանցից մեջբերելով իմաստուն խոսքեր: Քաղաքական այս գործիչների ընտրությունը պատահական չէր. ըստ ուսանողների՝ նրանք մարդիկ են, ովքեր կարողանում էին լավագույնս կառավարել հանրությանը:
Հիտլերը կարևորում էր կարգապահությունը, ասելով՝ «Որակը սկսվում է կարգապահությունից» և հռետորական  արվեստին քաջ տիրապետելով՝ նշում.  «Մարդկանց հեշտ է գրավել բանավոր, քան գրավոր խոսքով»: Բանախոսները վերլուծեցին նմանօրինակ մի շարք  մեջբերումներ:
Կառավարման մեջ ուսանողները կարևորեցին  մարդու բնավորությունը և այն բացառիկ հատկանիշները, որոնք օգնում են հասնել նվաճումների, ինչպես, օրինակ՝ նպատակասլացություն, մշտապես կարդալու, կրթվելու ցանկություն, հաղորդակցվելու, հռետորական արվեստին տիրապետելու, լսելու և մի շարք այլ ունակություններ:  Վերջում ուսանողները կատարեցին գործնական առաջադրանքներ. օգտվելով ներկայացված մոդելներից՝ առաջարկեցին  իրենց կողմից օպտիմալ դիտարկվող կառավարման սկզբունքն ու մեթոդիկան և պատասխանեցին հարցին, թե ինչպես պետք է օգտագործել թվարկված մոդելները տնտեսական ոլորտում:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ուսանող Գրիգոր Ոսկերչյանը նշեց. «Այսպիսի  սեմինարների կազմակերպումը կառավարման ուսխորհրդի կողմից  շարունակական է լինելու, քանի որ  դրանք ուղղակիորեն առնչվում են մեր մասնագիտությանը, նպաստում մեր տեսական և գործնական գիտելիքների զարգացմանը: Սեմինարների միջոցով ստանում ենք փորձի փոխանակման, համախմբման, խմբային քննարկման  հնարավորություն»:

Сегодня  в  зале  заседаний  АГЭУ  по  инициативе  студенческого  совета  факультета  управления  состоялся  семинар, во время  которого  студенты  факультета  управления  представили  жизнь  и  деятельность  крупных  политических  деятелей  20-го  века  Франклина  Рузвельта и  Адольфа  Гитлера.  Как  представили  студенты, основная  цель  семинара  показать  особенности  управления  указанных  деятелей  и  усвоить  изученный  опыт  для  дальнейшего  применения.
Докладчики  семинара, студенты  1-го  курса  Григор  Воскерчян, Гор  Нагдалян, Завен  Хукеян  и  Эдик  Оганджанян  представили  биографии  Рузвельта  и  Гитлера, исключительные  особенности  характеров,  методы  управления, принципы,  вставляя  их  мудрые  цитаты. Выбор  этих  политических  деятелей  не  был  случайным: по  словам  студентов, это  люди, которые  наилучшим  образом  сумели  управлять   обществом.
Гитлер  подчеркивал дисциплинированность, говоря  «Качество  начинается с  дисциплины» и, полностью освоив  ораторское  искусство, отмечал:  «Людей  легче  завоевать  устной  речью, нежели  письменной». Докладчики  анализировали  подобного  типа  много  цитат.
В  управлении  студенты  указали  на  характер   человека  и  те  исключительные  особенности, которые  помогают  в достижениях, как, например  целеустремленность, постоянное  желание  читать, обучаться, общаться, обладать  ораторским  искусством, слушать  и  др.  навыкам.  В  конце  студенты  выполнили  практические  задания: пользуясь  представленными  моделями, студенты  предложили    принцип  управления   оптимального  обзора, как  нужно  использовать  перечисленные  модели  в  экономической  сфере.
В  беседе  с  отделом   информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  студент  Григор  Воскерчян    отметил: «Организация  таких  семинаров  студсоветом  управления  будет  носить  постоянный  характер, так  как  они  непосредственно  касаются   нашей  специальности, способствуют  развитию  наших  теоретических  и  практических  знаний.  С  помощью  семинаров  получаем  возможность  обмена  опытом, сплочения, группового  обсуждения».