ՀՊՏՀ ներկայացուցիչները Ավստրիայի Գրաց քաղաքում սեմինարի են մասնակցում
ԵՄ Տեմպուս ծրագրի «Զալցբուրգի սկզբունքների հիման վրա կրթական 3-րդ մակարդակի կառուցվածքային զարգացում» (VERITAS) նախագծի շրջանակներում Ավստրիայի Գրաց քաղաքում մայիսի 5-ին մեկնարկել է սեմինար`նվիրված Հայաստանի Հանրապետությունում Զալցբուրգի սկզբունքների կիրառմանը: Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը Գրացում ներկայացնում են գիտության և ատաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, դոկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ  Վարդանյանը և որակի ապահովման բաժնի գլխավոր մասնագետ, տնտեսագիտության թեկնածու Աննա  Փախլյանը: Միջոցառումը կտևի մինչև մայիսի 7-ը:
Ինչպես լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին Ավստրիայից հայտնում են մեր գործընկերները, ծրագրին մասնակցում են երկու տասնյակից ավելի հայաստանյան և արտասահմանյան համալսարանների, ինչպես նաև հետբուհական կրթական ծրագրերի իրականացումը կանոնակարգող հաստատությունների ներկայացուցիչներ:
Հայկական պատվիրակության կազմում ներկայացված են ՀՀ ԿԳ նախարարության,  ՀՀ բարձրագույն որակավորման հանձնաժողովի, Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնի, Երևանի պետական բժշկական համալսարանի (ծրագրի համակարգող), ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի, Երևանի պետական համալսարանի, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի, Հայաստանի պետական ճարտարապետական և շինարարական համալսարանի, Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի, Երևանի Վ.Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանի, Գավառի պետական համալսարանի, Վանաձորի պետական մանկավարժական համալսարանի,  «Կրթության որակ» ՍՊԸ-ի, Հյուսիսային համալսարանի ներկայացուցիչները: Ծրագրում ընդգրկված են նաև արտասահմանյան հեղինակավոր համալսարաններ,  մասնավորապես` Գերմանիայի Հեյդելբերգի համալսարանը, Շվեդիայի Տեխնոլոգիաների թագավորական ինստիտուտը, Իսպանիայի Ջիրոնայի համալսարանը և Մեծ Բրիտանիայի Բաթ Սպա համալսարանը, որոնց փորձը կարող է օգտակար լինել հայաստանյան բուհերում բարձրագույն կրթության երրորդ մակարդակում բարեփոխումների իրականացմա համար:
Մայիսի 5-ին համալսարանները ներկայացրել են բարձրագույն կրթության երրորդ մակարդակում իրականացվող ծրագրերը, դրանց կառուցվածքը և զալցբուրգյան սկզբունքների կիրառման ուղղությամբ ձեռքբերումները:

В рамках проекта программы Темпуса ЕС «На основе зальцбургских принципов структурное развитие 3-его уровня образования» (VERITAS) 5-го мая в австрийском городе Грац начался семинар, посвященный применению зальцбургских принципов в Республике Армения. Армянский государственный экономический университет в Граце представляют проректор по научным вопросам и внешним связям, доктор, профессор Гагик Варданян и главный специалист отдела обеспечения качеством, кандидат экономических наук Анна Пахлян. Мероприятие продолжится до 7-го мая.
Как сообщают отделу информации и связей с общественностью наши коллеги из Австрии, в программе участвуют представители более двадцати армянских и зарубежных университетов, а также представители заведений, регулирующих осуществление послевузовских образовательных программ.
В составе армянской делегации представлены представители министерства ОН РА, комиссии высшей квалификации РА, Национального центра обеспечения качеством профессионального образования, Ереванского государственного медицинского университета (координатор программы), Национальной академии наук РА, Ереванского государственного университета, Армянского государственного экономического университета, Армянского государственного архитектурного и строительного университета, Ереванской государственной академии художеств, Ереванского лингвистического университета имени В.Брюсова, Гаварского государственного университета, Ванадзорского государственного педагогического университета, ООО «Качество образования», Северного университета. В программе участвуют и иностранные авторитетные университеты, в частности, Гейделбергский унивеситет Германии, Королевский институт технологий Швеции, Джиронский университет Испании и Бат Спа университет Великобритании, опыт которых может быть полезен для реализации реформ образования на третьем уровне.
5-го мая университеты представили программы, осуществляемые на третьем уровне высшего образования, их структуру и достижения в применении зальцбургских принципов.