ՀՊՏՀ-ում սկսվել են ամփոփիչ ատեստավորման քննությունները. (լուսանկարներ)
Այսօր առավոտից  Տնտեսագիտական  համալսարանում  ընթանում  են  2013-2014  ուստարվա առկա ուսուցման ամփոփիչ ատեստավորման քննությունները՝  ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացի շրջանակում:
Համաձայն հաստատված ժամանակացույցի՝ այսօր ամփոփիչ ատեստավորման քննություններ հանձնվեցին աշխատանքի տնտեսագիտություն (կառավարման ֆակուլտետ), պարենային ապրանքների ապրանքագիտություն և ապրանքների որակի փորձաքննություն, ոչ պարենային ապրանքների ապրանքագիտություն և ապրանքների որակի փորձաքննություն (մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետ), արժեթղթերի շուկայի վերլուծություն և կառավարում (ֆինանսական ֆակուլտետ) մասնագիտություններից:
Բոլոր քննասենյակներում տրամադրող քննական մթնոլորտ էր, ուսանողները գոհ էին հանձնաժողովների  աշխատանքից:
Աշխատանքի տնտեսագիտություն առարկայից արդեն քննություն հանձնած ուսանողուհի Անի Խամոյանը ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում նշեց, որ լիարժեք պատասխանելուն խանգարեց, թերևս, միայն հուզմունքը:
«Լրջորեն պատրաստվել էի այս քննությանը ՝ մի քանի անքուն գիշերներ անցկացնելով: Տոմսը վերցնելով՝ մի տեսակ անհանգստության զգացում ունեցա, բայց տեսնելով հանձնաժողովի՝ վստահություն ներշնչող վերաբերմունքը, իսկույն տրամադրվեցի և պատասխանեցի: Նրանց հարցադրումներն օգնեցին ինձ կողմնորոշվել և  հարցին կոնկրետ պատասխանել: Ակնկալում եմ բարձր գնահատական»,-ասաց շրջանավարտը:
Պարենային ապրանքների ապրանքագիտություն և ապրանքների որակի փորձաքննություն մասնագիտությունից քննություն հանձնած Գոռ Վարդանյանը ևս գոհունակություն հայտնեց հանձնաժողովի անդամներից և նշեց. «Մինչև հիմա էլ (պատասխանելուց հետո) հուզված եմ, ակնկալում եմ դրական գնահատական»:
Ոչ պարենային ապրանքների ապրանքագիտություն և ապրանքների որակի փորձաքննություն  մասնագիտությունից այսօր առաջինը քննություն հանձնած շրջանավարտ Արարատ Բաղդասարյանը մեզ հետ զրույցում նշեց. «Ինչպես շատերը,  ես էլ այսօր հուզված եմ, սակայն միաժամանակ  հանգստության  զգացում  եմ ապրում՝ գիտակցելով, որ հանձնել եմ ամփոփիչ ատեստավորման քննությունս և սպասում  եմ դրական գնահատականի: Շատ գոհ եմ հանձնաժողովի աշխատանքից. նրանք անում են ամեն ինչ՝ ուսանողին հնարավորություն տալով առավելագույն կերպով դրսևորել գիտելիքները»:
Արժեթղթերի շուկայի վերլուծություն և կառավարում մասնագիտությունից քննություն հանձնած Դավիթ Ղազարյանը, ներկայացնելով իր տպավորությունները, նշեց. «Կարծում եմ, յուրաքանչյուր ուսանող էլ քննություն հանձնելիս հուզմունք է ապրում, մանավանդ՝ պետական քննություն: Իմ պատասխանից կարելի է ասել՝ գոհ եմ. պատասխանեցի հնարավորություններիս  սահմանում: Ինչ վերաբերում է հանձնաժողովի աշխատանքին և վերաբերմունքին՝ նրանք ապահովում են ազատ և անկաշկանդ մթնոլորտ, որպեսզի ուսանողը սովորած գիտելիքները լավ ներկայացնի»:
Այսպիսով, 2013-2014 ուստարվա առկա ուսուցման ավարտական պետական քննությունները կշարունակվեն մինչև մայիս ամսվա վերջ: Այս ուսումնական տարվա հեռակա ուսուցման ամփոփիչ ատեստավորման քննությունները կմեկնարկեն հունիս ամսվա սկզբին:
Հիշեցնենք, որ սույն ուստարվա  ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացը ՀՊՏՀ-ում մեկնարկել  էր  ապրիլի  22-ին՝ առկա բակալավրիատի ավարտական կուրսերի ավարտական աշխատանքների պաշտպանությամբ:

В АГЭУ начались экзамены обобщающей аттестации (фотографии)
Сегодня  с  утра  в  Экономическом  университете  проходят  экзамены  обобщающей  аттестации  стационарного  обучения  2013-2014  учебного  года  в  рамках  обобщающего  аттестационного  процесса.
Согласно  утвержденному  графику  аттестационные  экзамены   прошли  по  специальностям: экономика  труда   (факультет  управления), товароведение  продовольственных  товаров  и  экспертиза  качества  товаров, товароведение  не  продовольственных  товаров  и  экспертиза  качества  товаров (факультет  маркетинга  и  организация  бизнеса), анализ  ценных  бумаг  и  управление (финансовый  факультет).
Во  всех  экзаменационных  аудиториях  была  располагающая  экзаменационная  атмосфера, студенты  были  довольны  работой  комиссии.
Уже  сдавшая  экзамен  по  предмету  экономика  труда  студентка  Ани  Хамоян  в  беседе  с  отделом информации  и  связей  с  общественностью  отметила, что  ее  полноценному  ответу  помешало  только  волнение.
«Серьезно  подготовилась  к  этому  экзамену,  проводя  несколько  бессонных  ночей. Вытянув  билет,   меня  охватило  чувство  беспокойства, но  увидев  внушающую  уверенность в  отношении  комиссии,   тут  же  настроилась  и  ответила.  Их  вопросы  помогли  мне  сориентироваться  и  ответить  конкретно  на  вопрос. Надеюсь  на  высокую  оценку»,-сказала  выпускница.
Сдавший  экзамен  по  специальности  товароведение  и  экспертиза  качества  товаров  Гор  Варданян  также  выразил  довольство  членам  комиссии  и  отметил: «До  сих  пор (после  ответа)  взволнован, надеюсь  на  положительную  оценку».
Сегодня  по  специальности  товароведение  не  продовольственных  товаров  и  экспертиза  качества  товаров  первым  экзамен   сдал  выпускник  Арарат  Багдасарян,  который    в  беседе  с  нами  отметил:  «Как  многие,  и  я  сегодня  взволнован, однако  одновременно  переживаю  чувство  спокойствия, сознавая, что  сдал   обобщающий  аттестационный  экзамен  и  жду  положительной  оценки.  Очень  доволен  работой  комиссии: они  делают  все,  чтоб   студенту  дать  возможность   лучшим  образом   показать  свои  знания».
Сдавший  экзамен  Давид  Казарян  по  специальности  анализ  ценных  бумаг  и  управление, выражая  свои  впечатления, отметил: «Я  считаю, каждый  студент  на  экзамене  волнуется, особенно  на  государственном  экзамене. Моим  ответом  можно  сказать я  доволен:  ответил  в  рамках  своих  возможностей.  Что  относится  работы  и  отношения  комиссии,  они    обеспечивают  свободную  и  непринужденную  атмосферу, чтобы  студент  хорошо  представил  свои  знания».
Таким  образом,  выпускные  государственные  экзамены  стационарного  обучения 2013-2014 учебного  года  продолжатся  до  конца  мая.  Обобщающие  аттестационные  экзамены  заочного  обучения  этого  учебного  года  начнутся  в  начале  июня.
Напомним, что   обобщающий  аттестационный  процесс  этого  учебного  года  в  АГЭУ  начался 22-го  апреля  защитой   дипломных  работ  выпускных  курсов  стационарного  бакалавриата.