Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի օրերի շրջանակներում ՀՊՏՀ-ում անցկացվեց միջոցառում
Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի օրերի շրջանակներում ՀՊՏՀ-ում այսօր անցկացվեց հատուկ դաս, որի ընթացքում բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ուսանողները ֆրանսերենով ներկայացրեցին ֆրանսիացի անվանի տնտեսագետների կյանքն ու գործունեությունը: Դասը կազմակերպվել էր օտար լեզուների ամբիոնի ֆրանսերենի դասախոսների նախաձեռնությամբ: Մասնակցում էին  օտար լեզուների ամբիոնի վարիչ  Սուսաննա Չալաբյանը, նույն ամբիոնի  ֆրանսերենի դասախոսները, արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը, ուսանողներ:
ՀՊՏՀ-ականները ներկայացրեցին հայտնի տնտեսագետներ Անրի Ֆայոլի, Ժոզեթ Պեյղաղի, Ժան Ֆուրաստիեի, Ֆրանսուա Բենեի, Մորիս Ալլեի, Ժերար Շարոյի, Ժան Պոլ Ֆիտուսի, Էսթեր Դյուֆլոյի  տնտեսագիտական գործունեությունը, մտքերն ու գաղափարները, խոսեցին ֆրանսիական մշակույթի մասին: Բանախոսները պատասխանեցին և' դասախոսի, և' ունկնդիրների հարցերին:  Ֆրանսերենի  դասախոս, դասի վարող Նեկտար Խաչատրյանը գոհունակություն հայտնեց ուսանողներին՝ ֆրանսերենին գերազանց տիրապետելու, ազատ հաղորդակցվելու համար:
Ինչպես ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում  նշեց Սուսաննա Չալաբյանը, նմանատիպ միջոցառումների անցկացումը կարևոր է այն տեսանկյունից, որ արժևորվում է ֆրանսերենի, ֆրանսիական մշակույթի դերը. «Հատկապես վերջին ժամանակներում Հայաստանում ֆրանսերենի կարևորությունն ու նշանակությունը կարծես նվազել է: Այդ պատճառով ֆրանսերենով միջոցառումները, ուսումնասիրություններ կատարելը  մեծապես նպաստում են  ուսանողների անկաշկանդ հաղորդակցվելուն: Ֆրանսերենի դերը մեզ համար կարևոր է նաև նրա համար, որ Ֆրանսիան և Հայաստանը բարեկամ երկրներ են»,- ընդգծեց ամբիոնի վարիչը:
Միջոցառումը տպավորիչ և հետաքրքիր էր նաև ուսանողների համար: Նրանց խոսքերով՝ այսօրինակ միջոցառումները նպաստում են ուսումնառության արդյունավետությանը:
«Այս դասի շնորհիվ մենք զարգացրեցինք  մեր ֆրանսերենի, միաժամանակ՝ տնտեսագիտական գիտելիքները: Նման դասերը մեզ հնարավորություն են տալիս ավելի խորը և մասնագիտական ուսումնասիրություններ կատարել և դրանք ներկայացնել ֆրանսերենով: Ֆրանսերենը գեղեցիկ, երգեցիկ լեզու է»,- մեզ հետ զրույցում ասաց կառավարման ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանողուհի Սյուզի Աղաջանյանը:

Сегодня  в  АГЭУ  в  рамках  дней  Франкофонии  в  Армении  был  проведен  специальный  урок, во  время  которого  студенты  бакалавриата  и  магистратуры  на  французском  языке  представили  жизнь  и  деятельность  известных   французских  экономистов. Урок   был  организован     по  инициативе  преподавателей  французского  языка  кафедры  иностранных  языков. Участвовали  заведующая  кафедрой  иностранных  языков  Сусанна  Чалабян, преподаватели  французского  языка  той  же  кафедры, начальник  внешних  связей  Вард  Гукасян, студенты.
Университетовцы  представили  экономическую  деятельность,  мысли  и  идеи  известных  экономистов  Анри  Файоли, Жозет  Пейгаха, Жан  Фурастие, Франсуа  Бене, Морис Алле, Жерар  Шаро, Жан  Поль Фитуса, Эстер  Дрюфло,  говорили  о  французской  культуре.  Докладчики  ответили  на  вопросы  и  преподавателя,   и  зрителей.   Преподаватель  французского, ведущая  урока  Нектар  Хачатрян  выразила   довольство  студентам за  отличное  владение   французским  языком, свободное  общение.
Как  отметила  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  Сусанна  Чалабян, проведение  подобных  мероприятий  важно  с  той  точки  зрения,  что  оценивается  роль  французского  языка, французской  культуры: «Особенно  в  последнее  время  значение  и  важность  французского  языка  в  Армении  уменьшилось.   Поэтому проведение  мероприятий, исследований  на  французском  языке  очень  способствует  свободному  общению  студентов. Роль  французского  языка   для  нас  важна  еще  и  тем, что Франция  и  Армения   дружественные  страны»,- подчеркнула  заведующая  кафедрой.
Мероприятие  было  интересным  и  впечатлющим  и  для  студентов.  По  их  словам, подобные  мероприятия  способствуют  эффективности  обучения.
«Благодаря  этому  уроку  мы  развили  знания  французского  языка  одновременно  и  с  экономическими.  Подобные  уроки  дают  нам   возможность  проводить  более  глубоко  и  профессиональные  исследования  и  представить  их  на  французском языке.  Французский  красивый, мелодичный  язык»,- в  беседе  с  нами  сказала  студентка  2-го  курса  факультета  управления  Сюзи  Агаджанян.